הארץ

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס היום (שני) למצב הביטחוני באזור בסקירה שהעביר לחברי ועדת חוץ וביטחון בכנסת. "אירועי "האביב הערבי" משפיעים על המשטר האיראני", אמר ברק, "איראן מוטרדת מהאירועים בסוריה והחשש לאובדן הקשר האסטרטגי עם סוריה, כמו גם האפשרות להשלכות אפשריות בזירה הפנימית, קרי התגברות גורמי מחאה שיצאו מכלל שליטה".

ברק הוסיף כי "חובתה ואחריותה של מערכת ביטחון לגבש מענה והיערכות לכל התפתחות או תפנית, וגם מי שאינו מומחה לביטחון מבין כי נדרשים משאבים וקשב כדי לתת מענה לאתגרים האזוריים". שר הביטחון התייחס לשינויים באזור כ"התרעה אסטרטגית המחייבת התייחסות ומענה מסדר גודל אחר".

שר הביטחון הדגיש עוד כי תוכנית הגרעין האיראנית "מתקדמת חרף הקשיים, הסנקציות, המשבר הכלכלי החמור ולחצים חיצוניים גוברים". ברק ציין גם כי למרות ההכרה הבינלאומית בייעוד הצבאי של תוכנית הגרעין, הוא מעריך כי הסיכוי להבשלת "סנקציות משתקות" נגד טאהרן הוא נמוך. ברק הוסיף כי "ארה"ב וישראל רואות כיום כמעט באופן זהה את תמונת המודיעין באיראן".

ברק. הצעת חוק חלופית.צילום: אוליבייה פיטוסי

השר התייחס גם למעורבותה של ארה"ב באזור ואמר כי המשבר הכלכלי במדינה ו"השולחן העמוס" בנושאי פנים, פוגע ביכולת ובנכונות של ארה"ב להקרין עוצמה. לדבריו, יש סדקים בדומיננטיות ובהגמוניה שלה באזור. יחד עם זאת ארה"ב הייתה עודנה מעצמת העל היחידה.

בקשר ליחסים הרגישים של ישראל עם מצרים, במיוחד לאור תוצאות הביניים של הבחירות בהן זכו המפלגות האסלאמיות לרוב גדול, אמר ברק כי "המאבק על צביונה של מצרים עודנו בעיצומו חרף כשלון תנועת המחאה החילונית בבחירות. הצפי הינו כי הפרלמנט האיסלאמי יביא לידי ביטוי אג'נדה אנטי ישראלית". אולם על אף דברים אלה העריך שר הביטחון כי "בשלב זה אין איום ממשי לביטול הסכם השלום ונקודת המבחן בהקשר זה תהיה גיבוש החוקה החדשה".

ברק העריך עוד כי הטלטלה והזעזועים במזרח התיכון, "יימשכו בעוצמות שונות – כאשר המאפיינים הבולטים הם עליית משקלו של הרחוב והציבור, הגברת העוינות לישראל כמכנה משותף רחב, ועליית זרמים אסלאמיים". עם זאת, שר הביטחון ציין כי "מוקדם לקבוע כי 'האביב הערבי' הופך ל'חורף איסלאמי' ויחד עם זאת בפרספקטיבה היסטורית יש "מספר מקרי בוחן המצביעים על מגמה המחייבת ערנות".

בהקשר הישראלי הדגיש ברק כי קיים פוטנציאל לאתגרים אופרטיביים חדשים בגבולות בצפון ובדרום- סיני. לדבריו, "בצפון עלולות להיות השלכות אפשריות מסוריה על רמת הגולן ומרחבים גדולים יותר כתוצאה מאובדן שליטה". הוא הוסיף כי "כל אלה מחייבים דריכות והיערכות מתאימה מצד מערכת הביטחון , כשברקע גם חיזבאללה, חמאס, איראן ובנוסף תהליכי דה לגיטימציה לישראל שמטרתם לבודד ולהגביל את חופש הפעולה הישראלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ