בעקבות לחץ שרים מהליכוד: נתניהו ידון מחדש בביטול הבחירות בלשכת עוה"ד

ביקש לבחון שוב את הצעת החוק לחיזוק הימין בוועדה למינוי שופטים בשל התרעמות מרידור, בגין, סער ולבנת. דנון: "נבחרנו למשול, לא להתקפל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כמה שעות אחרי שנוסח החוק לוועדה למינוי שופטים אושר בוועדת החוקה לקריאה שנייה ושלישית, ראש הממשלה נתניהו החליט אחר הצהרים (שני) כי הנושא יעלה לדיון מחודש בעקבות ההתנגדות החריפה שהביעו חלק מהשרים בישיבת סיעת הליכוד.

אם החוק יעבור בכנסת בצורתו הנוכחית, הדבר יביא לביטול הבחירות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים שהתקיימו לפני חודש. בבחירות אלה נבחרו נציג ערבי ונציגה אשה לוועדה - שניהם מהמחנה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, המחנה הדומיננטי במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין. 

גם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע הערב כי הוא מתנגד לנוסח התיקון לחוק שהוצע בוועדת חוקה, וסבור כי ההצעה אינה עולה בקנה אחד עם תפקיד הכנסת כמחוקקת נורמות ראויות ומהווה ניצול כוחו של המחוקק לרעה. וינשטיין סבור כי ההסדר בכללותו מעורר קשיים חוקתיים.

דברים אלה פורסמו בהודעה מיוחדת שפרסם משרד המשפטים, בעקבות דבריה הנחרצים של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, שהופיעה בועדת החוקה אתמול והביעה הסתייגות מהחוק במתכונתו. קורן אמרה כי המדובר בהצעה יש התערבות מצד הכנסת - שנציגיה חברים אף הם בוועדה לבחירת שופטים, דיינים וקאדים - בתהליך הבחירה של חברים אחרים בוועדה לצורך השגת תוצאה פרסונאלית ולצורך השפעה על יחסי הכוחות בוועדה.

על פי החוק החדש, יבוטלו הבחירות הקודמות רטרואקטיבית ויתקיים הליך מחודש שלפיו רק אחד הנציגים שתבחר הלשכה ייצג את הקואליציה, ואילו הנציג השני ייצג את האופוזיציה. בסופו של דבר הצעד אמור לחזק את השפעתו של שר המשפטים נאמן על בחירת השופטים לכל הערכאות.

נתניהו ונאמןצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

השר גדעון סער, שהצביע נגד החוק בוועדת השרים לחקיקה, הביע את מחאתו בפני ראש הממשלה. גם השר דן מרידור אמר שהוא מציע שלא להצביע בעד החוק "משום שהוא מנוגד לחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה". גם השרים לימור לבנת ובני בגין הצהירו שהם מתנגדים לחוק.הרה לבנת אמרה כי "זהו חוק שמזיק לליכוד.זה בלתי נסבל שיבטלו בחירות שהתקימו רטרואקטיבית בחקיקה מבלי ידענו על כך עד אתמול".

לעומת ארבעת השרים המתנגדים לחוק, חבריהם לסיעה, זאב אלקין ויריב לוין חזרו על תמיכתם בחוק ולוין אף כינה אותו כ"מאבק נגד שיטת המינוי המלוכנית של שופטים בעליון". ח"כ דני דנון הצטרף לתומכים בחוק ותקף את חבריו לסיעה, "זו לא הפעם הראשונה שיש התקפלות של שרים בליכוד בגלל לחץ תקשורתי, זה כבר קרה בעבר בנושא ועדות החקירה הפרלמנטריות לחקירת מימון ארגוני שמאל. נבחרנו למשול ולא להתקפל". 

אהוד ברק אמר מוקדם יותר היום בישיבת סיעת העצמאות כי סיעתו "תתנגד בכל תוקף" ותנסה לחסום אותו, "זה שיקול נקודתי, לא ראוי ולא נכון לעשותו. אי אפשר להחיל חוק כזה בדיעבד, הבחירות הן מעשה חלוט ומדינה מתוקנת חייבת לכבד את החוקים שכוננה. אם רוצים להעביר חוק כזה הוא צריך להיות תקף רק מהבחירות הבאות".

גם הדיון בחוק בישיבת ועדת החוקה הבוקר היה סוער. במהלכו התברר כי שר המשפטים יעקב נאמן והמשרד עליו הוא אמון מחזיקים בעמדות מנוגדות לחלוטין. נציגו של נאמן אמר כי השר סומך את ידיו על הנוסח החדש ולא רואה הצדקה להביאו מחדש לוועדת השרים לחקיקה כדי לגבש עמדה.

לעומתו, נציגת משרד המשפטים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, אמרה כי "הצעת החוק הזאת מעידה על עצמה בצורה ברורה שתכליתה אינו אלא שינוי בדיעבד רק משום שתוצאות הבחירה לא מוצאת חן בעיני ח"כים כאלה או אחרים. הכנסת מנצלת לרעה את אפשרותה לחוקק חוקים".

נציגי האופוזיציה שגילו על מהות התיקון המוצע עם כניסתם לדיון הגדירו אותו "שערורייתי ולא דמוקרטי", וח"כ אחמד טיבי אף דרש להכריז על הישיבה "לא חוקית ומסכנת את חוקי הדמוקרטיה". ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר בדיון כי "זה אחד המסמכים המבישים והמבזים ביותר שראיתי מעודי. כולם יודעים שזה דיל עם ש"ס על הוועדה למינוי דיינים".

הרצוג פנה לאחד מיוזמי החוק, ח"כ זאב אלקין ושאל: "אתה חושב שאנחנו מטומטמים? זה פשוט מבזה. הדבר האחרון הוא שבירת הכלים: שנים בחרו ככה. היה פה הגיון. אתה מעוות ואתה משנה את הכללים בצורה בלתי מתקבלת על הדעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ