גילי כהן
גילי כהן

עמותת "לחופש נולד", שעוסקת באיתור מידע על נעדרים ופועלת לשחרור שבויים, מפסיקה את פעילותה. בהודעה לעיתונות שפרסמה הערב (שני) ציינה העמותה כי היא "מסיימת את פעילותה לאחר 10 שנות פעילות - בהחלטת שר הביטחון אהוד ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו. הפסקת הפעילות באה בעקבות החלטת משרד הביטחון להפסיק ולתקצב את פעילות העמותה".

בחודש מארס האחרון כינסו נציגי העמותה מסיבת עיתונאים, שם הציגו גילויים חדשים, שכללו גם תמונה מקרב סולטן יעקב. פרסומם בא על רקע הודעת משרד הביטחון אז, כי יפסיק לממן את פעילות עמותת "לחופש נולד" במתכונתה הנוכחית. מנהלי העמותה יצאו אז במחאה נגד ההחלטה.

בנובמבר אשתקד הוחלט במשרד הביטחון להקים ועדה ציבורית שתבחן את יעילות העמותה בהשגת מידע שיסייע בקידום נושא השבויים והנעדרים. הוועדה, שהורכבה מהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר מיכאל בן-יאיר, מראש המוסד לשעבר שבתאי שביט ומהאלוף (במיל') אורי אור, הגישה את מסקנותיה וקבעה כי "לאור העובדה שהעמותה לא הצליחה להשיג מידע שיאפשר את פתרון תעלומת השבויים והנעדרים, אין מקום להמשך המימון שלה". עוד נכתב כי "פעילותה המודיעינית של העמותה יכולה וצריכה להיעשות על ידי גופי המודיעין".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מנכ"ל העמותה, האלוף (במיל') אייל בן ראובן מסר היום כי "אלה הם רגעים קשים מנשוא לכולנו: למשפחות, לחברי הועד המנהל, ולכל מי שהיה מעורב במשך השנים בניסיונות להביא מידע על גורל החיילים". עוד נמסר כי "חברי הועד המנהל של העמותה מצרים על החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון להביא את פעילותה של העמות לידי סיום בשל נימוק תקציבי, תוך התעלמות מפעילותה הערכית בשימור נושא השבויים והנעדרים בתודעה של החברה הישראלית".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "שתי ועדות מקצועיות קבעו: 'לחופש נולד' לא הצליחה לסייע בהשגת מידע בנושא השבויים והנעדרים. השבת השבויים והנעדרים הינה חוב ערכי ומוסרי של מדינת ישראל, מערכת הביטחון תמשיך לפעול במלוא העוצמה לפתרון סוגיית השבויים והנעדרים. מערכת הביטחון מימנה בשבע השנים האחרונות את פעילותה של עמותת לחופש נולד בכ-100 מיליון ש"ח, על מנת שניתן יהיה לבצע פעולות פרסום נרחבות במדינות הרלוונטיות שיאפשרו השגת מידע או קצה חוט כלשהו, שיסייע בפיצוח מקום הימצאם של השבויים והנעדרים. לצערנו פעילות זאת לא סייעה לפתרון סוגיות השבויים והנעדרים".

עוד נמסר: "לאור זאת, הוחלט כי התמיכה שמקבלת העמותה ממערכת הביטחון במתכונתה הנוכחית תיפסק, וכי העמותה תוכל כמו כל עמותה אחרת לבקש סיוע כספי מוועדת התמיכות של משרד הביטחון, כפי שעושות כל העמותות האחרות. יודגש, כי אין להחלטה זאת השפעה כלשהי על פעילות מערכת הביטחון וזרועות המודיעין בנושא השבויים והנעדרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ