גורמים בצה"ל: אם פערי התקציב לא ייפתרו - נקצץ באימונים

"אם עד פברואר לא נקבל 5 מילארד ש', צה"ל יעצור", אומר גורם בכיר בצבא. "לא יהיה לנו כסף. נקצץ בטיסות, בתעסוקה מבצעית ובימי מילואים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

גורמים בצה"ל מזהירים כי אם פערי תקציב - בגובה של כ-5 מיליארד שקלים - לא ייפתרו, הצבא לא יעמוד בתוכניות העבודה לשנה הקרובה ויאלץ לקצץ בשעות הטיסה ובאימונים.

לקראת הדיונים המתחדשים על תקציב הביטחון, הציגו היום (שלישי) גורמים צבאיים בכירים את הפערים הכלכליים לשנה הנוכחית. על פי החישוב הצה"לי, כדי להשלים את התוכנית לשנת 2012 זקוק צה"ל ל-7.7 מיליארד שקלים נוספים. לולא סכום זה, הבהירו בצבא, יערוך צה"ל שורת קיצוצים נרחבים - שייפגעו בשימור סדרי הכוחות הקיימים, במוכנות הצה"לית לשעת חירום, וכן בהתעצמות הביטחונית הדרושה לטענתם.

משמעות פערי התקציב תהיה ירידה במוכנות כלל יחידות הצבא אל מול האיום בזירה הצפונית והמתרחש בעזה (ובשנה האחרונה גם בגבול ישראל-מצרים), אך הפער הגדול ביותר יהיה במוכנות כוחות היבשה לזירות המבצעיות. מניתוח חישובי שערכו באגף התכנון, עולה כי הקיצוץ כמעט ויבטל את העלייה במספר האימונים שערכו בצה"ל מאז מלחמת לבנון השנייה.

"דרשנו מהממשלה שבעה מיליארד שקלים לשנה הזו, והצלחתנו לקצץ מתוך שורות הצבא סכום של עד שני מיליארד שקלים. הפער מולו אנחנו עומדים למימוש התוכנית שלנו ל-2012 הוא של חמישה מיליארד שקלים, ואנחנו דורשים לקבל מענה כבר בינואר", הבהיר קצין בכיר בצה"ל. "זו הקטנה דרמטית של היתרון היחסי של צה"ל", הוסיף. "אם עד פברואר זה לא ייפתר, צה"ל יעצור. לא נוכל לבצע את תוכנית העבודה של 2012. מדובר בקיצוץ באימונים, בטיסות, בתעסוקה מבצעית ובימי מילואים. לא יהיה לנו כסף".

ברק בסיור בצפון בעת תרגיל של גדוד 51 גולניצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לפי הנתונים הצה"ליים, שעת טיסה של מטוס אף-16 איי ("סופה"), מטוס הקרב המתקדם ביותר הנמצא בשורות חיל האוויר, מוערכת ב-98,000 שקל. שעת טיסת מסוק אפאצ'י (מדגם "שרף", ה"לונגבו") עומדת על 46 אלף ש"ח. שעת נסיעה של טנק "מרכבה" עומד על 1,500 שקלים ואילו שעת נסיעה של ה"נמר", הנגמ"ש המשוריין החדש של צה"ל עומדת על 928 שקלים. עוד פורטו גם עלויות ההגנה האקטיבית של ישראל: יירוט כיפת ברזל (קרי שיגור שני מיירטים מסוג "טמיר") עולה 315 אלף שקל.

חלק מהסכום שיקוצץ יפגע לא רק בהיבטים מבצעיים ובמוכנות למלחמה, אלא גם, לטענת צה"ל, בפעולות יום-יומיות ובהתעצמות טכנולוגית חדשה. בצה"ל הבהירו כי בגלל היעדר התקציב לא יהיה מענה להנחיית בג"ץ, הנוגעת להזזת תוואי גדר המערכת, וכן לא ייסגרו פרצות הקיימות כיום באזור עוטף ירושלים (מאזור ירושלים ועד גוש עציון, אותו אזור בה פעלה החולייה שרצחה את התיירת האמריקאית כריסטין לוקן ונטע שורק-בלאט). בצה"ל טוענים כי ייאלצו גם לקצץ כ-500 מיליון ש"ח במה שהוגדר כ"התעצמות חדשה". מדובר בתחומי מחקר ופיתוח בתחום ההגנה האקטיבית, בעיקר "שרביט קסמים"; בפעילות הגנתית בתחום הסייבר; ובהמשך רכישת מערכות "כיפת ברזל.

באוצר ציינו באחרונה כי בלי הקיצוץ בביטחון, התכניות שעליהן המליצה ועדת טרכטנברג בתחום החינוך, בעלות כוללת של 22.35 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות, יבוטלו, יידחו או יבוצעו חלקית בלבד בהיעדר מקורות מימון.

באוצר מעריכים, כנראה על בסיס שיחות עם ראש הממשלה, כי עוד במהלך 2012 יתמוך נתניהו במסמך גבאי (לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה) להגברת השקיפות והבקרה על ביצוע תקציב מערכת הביטחון חרף התנגדות שר הביטחון, אהוד ברק, ומשרד הביטחון. עד כה נמנעת מערכת הביטחון מביצוע המסמך למרות שראש הממשלה חתום עליו.

לפי חישובי האוצר, הגברת השקיפות והבקרה תחסוך, אם תבוצע, בשנה הראשונה לביצועה מיליארד שקל מתקציב הביטחון ובכל אחת מהשנים הבאות 2 מיליארד שקל. בנושא קיצוצי פלאט בתקציב הביטחון, מדגישים באוצר כי בקיצוץ שנעשה רק באחרונה, בסך 630 מיליון שקל, למימון בניית גדר הביטחון בגבול עם מצרים, קוצצו 283 מיליון שקל מתקציב הביטחון בהסכמת ראש הממשלה. באוצר מציינים כי בכך נקבע תקדים, כי מעתה ואילך, ובניגוד להמלצות ועדת ברודט, כל קיצוץ פלאט בתקציב המדינה יחול גם על תקציב הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ