עבאס מאיים: אם הפגישה בירדן לא תוביל לחידוש המו"מ, ננקוט בצעדים חריפים

על רקע הפגישה שנערכה היום בין שליח רה"מ וראש צוות המו"מ הפלס', איים יו"ר הרשות בנקיטת פעולות חדשות. אחת האפשרויות: פנייה חוזרת לאו"ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרשות הפלסטינית תנקוט בצעדים חדשים וחריפים נגד ישראל אם הפגישה עם נציגי ישראל שהתקיימה הערב (שלישי) בירדן לא תוביל לחידוש המשא ומתן, כך אמר יושב ראש הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן). בפגישה ברבת עמון השתתפו שליח ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאאב עריקאת, בנוסף לשר החוץ של ירדן ונציגי הקוורטט.

לדברי אבו מאזן, אם לא יחודשו השיחות בין הצדדים עד 26 בינואר, המועד שבו יפוגו שלושת החודשים שהקצה הקוורטט לשיחות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון, הרשות תנקוט באמצעים "שעלולים להיות קשים מבעבר". אולם גורמים פלסטינים רשמיים אומרים כי הרשות עשוייה לחדש את פנייתה לאו"ם, במטרה לבודד את ישראל בארגון.

אבו מאזן הוסיף כי הוא מקווה שהמאמצים הירדנים לקידום תהליך השלום יצליחו. אולם הדגיש כי אין בכוונת הפלסטינים לסגת מדרישתם, ובראשן הקפאת ההתנחלויות. לדבריו, אם ישראל תסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות "אנו מוכנים לשוב מיד למו"מ". עוד הוא הוסיף כי תוך יום או יומיים יוודעו תוצאות הפגישה.

אבו מאזן בשבוע שעברצילום: אי–פי

  מי שדחף לקיום הפגישה היום, הראשונה מזה חודשים רבים, הוא עבדאללה השני מלך ירדן, שצפוי לצאת בעוד שבועיים לוושינגטון ולהיפגש עם הנשיא ברק אובמה כדי להמשיך ולדון בקיפאון בתהליך השלום.

  עריקאת צפוי לבקש ממולכו בפגישה היום כי ישראל תמלא התחייבות ישנה של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ותשחרר כ-130 אסירים פלסטינים שכלואים בישראל מהתקופה שקדמה להסכמי אוסלו. לדברי פקיד ישראלי בכיר, ישראל תבחן מחוות כלפי הרשות הפלסטינית רק אחרי חידוש מלא של המו"מ הישיר בין הצדדים.

  גורמים פלסטיניים מסרו אתמול ל"הארץ" כי בפגישה מתכוון עריקאת להציג שני מסמכים הנוגעים לשתי סוגיות מרכזיות במשא ומתן: הביטחון והגבולות. עריקאת יציג את העמדה הפלסטינית כלפי הסוגיות ויבקש הבהרות באשר לעמדה הישראלית. זאת, לאחר שהקוורטט דרש משני הצדדים, כחלק מיוזמתו לחידוש תהליך השלום, להציג את עמדותיהם בשתי הסוגיות.

  הגורמים אמרו ל"הארץ" כי הערכת הרשות היא שישראל לא מתכוונת להציג את עמדתה באמצעות מסמכים רשמיים, ומכאן שתיגרם לה מבוכה כיוון שאינה עומדת בהתחייבויות הנדרשות ממנה. הגורמים הדגישו כי אין בצד הפלסטיני ציפייה לפריצת דרך מדינית, אם בגלל הרכבה של ממשלת ישראל ואם בגלל שנת הבחירות בארה"ב. להערכתם, עד נובמבר 2012 לא תהיה התקדמות בתהליך המדיני.

  לדברי הגורמים, הפגישה אינה מהווה פתח לחידוש שיחות המשא ומתן בין הצדדים, אלא שיחת הבהרה שנועדה בעיקר להביך את ממשלת ישראל ולהיענות לדרישות מלך ירדן. "לאחר 26 בינואר יש לפנינו דרכים רבות שבהן נוכל לנקוט ולחשוב כיצד נפעל", אמרו.

  שר הביטחון אהוד ברק אמר אתמול בוועדת החוץ והביטחון ובסיעת העצמאות בכנסת כי הפגישה היא "משא ומתן על המשא ומתן". לדבריו, הפגישה נועדה לברר אם בכלל יש סיכוי להתחיל בשיחות ישירות משמעותיות בין הצדדים בסוגיות הגבולות והביטחון. ברק ציין כי על ישראל להימנע ממצב שבו הקהילה הבינלאומית תראה בה אחראית לכישלון תהליך השלום. "חיוני מבחינתנו שגם אם לא יושג הסדר, ואין שום ודאות שיושג, שגם שכנינו, גם ידידנו בעולם וגם הציבור בישראל ידעו שממשלת ישראל עשתה כל צעד ראוי ואפשרי, מבלי לפגוע בשיקולי הביטחון ובאינטרסים חיוניים, כדי לנסות ולהגיע להסדר", אמר. "המשך הרגיעה בשטח והמשך המאבק היעיל נגד המאמצים לבודד את ישראל דורשים את המשך התהליך המדיני".

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ