מגעים מדיניים בירדן |

הפלסטינים העבירו מסמכים המפרטים את עמדותיהם בנושאי הגבולות והביטחון

שליח רה"מ וראש צוות המו"מ עריקאת ייפגשו שוב בשבוע הבא. מולכו הסכים לראשונה לקבל מסמכים עם עמדות הרשות. ירדן: חלק מהמפגשים יהיו חשאיים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הפגישה היום (שלישי) בעמאן בין שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו וראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאאב עריקאת, הסתיימה ללא פריצת דרך אך גם ללא פיצוץ או הודעה על כישלון. המגעים בין הצדדים צפויים להימשך ומולכו ועריקאת סיכמו בסיום הפגישה לחזור ולהיפגש בבירה הירדנית בשבוע הבא.

בפגישה העביר עריקאת למולכו שני מסמכים – האחד עסק בעמדת הפלסטינים בסוגיית הגבולות והשני עסק בעמדת הפלסטינים בנושא סידורי הביטחון. בניגוד לעבר, מולכו הסכים לקבל לידיו את המסמכים. במגעים שהיו עד היום בין ישראל לפלסטינים בספטמבר ובנובמבר 2010, סירב מולכו לקבל לידיו מסמכים מהצד הפלסטיני וטען כי אין לו מנדט לעשות זאת.

מדובר בפעם הראשונה מאז שעלה נתניהו לשלטון שבה הצד הישראלי מסכים לקבל מסמכים בנושא הגבולות מהפלסטינים. מולכו מצידו סקר בפני עריקאת ובפני שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה ונציגי הקוורטט שורה של נקודות שישראל רואה כקריטיות בכל הסדר עם הפלסטינים. מולכו ציין כי בפגישה הבאה יציג מסמך ובו עמדה ישראלית בנושא הגבולות והביטחון בתגובה למסמך הפלסטיני.

שר החוץ הירדני ג'ודה, שנכח בפגישה, אמר במסיבת עיתונאים היום כי היא עסקה בכל סוגיות הליבה של הסדר הקבע. לדבריו, יתקיימו פגישות נוספות בתקופה הקרובה, שעל חלקן תימסר הודעה וחלקן יישארו חשאיות.

הציפיות הנמוכות שליוו את הפגישה בין עריקאת למולכו גרמו לכך שגם הישראלים, גם הפלסטינים, גם הירדנים וגם נציגי הקוורטט הפגינו בסיומה שביעות רצון מסוימת והגדירו אותה כ"טובה ומועילה". הפגישה החלה ב-17:00 כאשר מולכו ועריקאת יושבים משני קצות השולחן ויחד עמם המארח – שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה, שליח הקוורטט טוני בלייר ודיפלומטים בכירים מארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי.

אחרי פגישה מורחבת שנמשכה כשעה עזבו נציגי הקוורטט את החדר ומולכו ועריקאת נשארו עם שר החוץ הירדני ג'ודה, שגם קיים עם כל אחד מהם פגישה נפרדת. אחרי כשלוש וחצי שעות הסתיימו הדיונים. במהלך הפגישה הדגיש מולכו כי ישראל מעוניינת לעבור בהקדם למשא ומתן ישיר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן), שיתקיים בצורה רצופה ואינטנסיבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ