משרד הביטחון יכריע בין מטוס אימונים קוריאני לאיטלקי

בשבועות הקרובים יכריע המשרד בין ה-T-50 הקוריאני ל-M-346 האיטלקי. מטוס האימונים החדש יחליף את הסקייהוק המיושן בקורס הטיס הצה"לי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, ייצא מחר (חמישי) בלילה לדרום קוריאה, במטרה לקדם את עסקת מטוס האימונים הבא של חיל האוויר. דרום קוריאה ואיטליה מתמודדות על העסקה, ששוויה מוערך בכמיליארד דולר. בחודשים האחרונים שררה מתיחות בין סיאול לירושלים, על רקע טענות קוריאניות לקיפוח במהלך המשא ומתן.

משרד הביטחון וצה"ל אמורים להכריע בתוך כמה שבועות בשאלה איזה מטוס להעדיף: ה-T-50 הקוריאני, או ה- M-346 האיטלקי. המטוס החדש אמור להחליף את ה"סקייהוק" האמריקאי המתיישן, כמטוס הראשון שעליו יוכשרו טייסי הקרב של חיל האוויר. מאז הקיץ מתנהלת רכבת אווירית של בכירים ישראלים וקוריאנים בין שתי המדינות, בניסיון לצנן את המתיחות שהתפתחה לנוכח ההשערות שהשמיעה סיאול, כאילו התחרות כבר הוכרעה לטובת האיטלקים.

הקוריאנים חשדו שהדבר קרה על רקע היחסים הקרובים בין ממשלת נתניהו לממשלה הקודמת באיטליה, בראשותו של סילוויו ברלוסקוני. בחודש שעבר ביקרו בארץ ראש מינהל הרכש הביטחוני הקוריאני ונשיא יצרנית המטוס "קאי", ונועדו עם בכירי משרד הביטחון.

במערכת הביטחון הישראלית הכחישו את הטענות מסיאול והצהירו כי הסוגייה טרם הוכרעה. שני הדגיש בשיחות עם הקוריאנים כי ישראל מעוניינת בעסקה כוללת בין שתי המדינות, במסגרתה יורחב הסחר הביטחוני ביניהן, וסיאול תרכוש עוד מערכות נשק מישראל.

במגעים המקבילים שהתקיימו עם איטליה, נתנו האיטלקים התחייבות דומה. נראה כי המטרה העיקרית בביקורו של מנכ"ל משרד הביטחון היא לברר איזו הצעה כוללת יגישו הקוריאנים, ומה הסיכוי למכירת מערכות ישראליות נוספות לסיאול. במסגרת ביקורו ייוועד שני עם בכירי מערכת הביטחון בסיאול ויבקר בבסיס חיל האוויר הקוריאני, בו מתאמנים במטוסי ה-T-50.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ