בצה"ל חוששים: נשק כימי עלול לעבור מסוריה לחיזבאללה

בצה"ל מעריכים כי משטרו של אסד ייפול עוד השנה, וחוששים לגורל הארסנל הכימי של הצבא הסורי; עוד מעריכים כי איראן תגיע לנשק גרעיני בחמש השנים הקרובות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל מעריכים שמשטר אסד בסוריה ייפול עוד השנה, ושיש חשש שארסנל הנשק הכימי של סוריה, הגדול במיוחד, יעבור לידי חיזבאללה. לדברי קצין בכיר במטכ"ל, 2012 היא השנה שבה "יפול דבר" בסוריה, וסימני העריקות בצבא הסורי, שגוברים והולכים גם בקרב הקצונה הבכירה - עשרות קצינים בדרגות רס"ן ומעלה, וגם כמה אלופי משנה לדבריו - רק מאששים הנחה זו. בצה"ל גם מבחינים בעלייה במספר אנשי ג'יאהד עולמי במדינה, שמנצלים את אובדן המשילות.

"החשש העיקרי נובע כרגע יותר מהמערך האסטרטגי, בדגש על איום האב"ך ולמעשה הנשק הכימי. מטריד אותנו לאן זה הולך: לגורמי אופוזיציה, או חיזבאללה, או משהו אחר", אמר הקצין הבכיר. להערכתו, הסבירות הגבוהה היא שמצבורי הנשק יישמרו על ידי שלטון אסד עד לנפילתו, או שייעברו לידי חיזבאללה.

הערכה נוספת בצה"ל היא שאיראן תגיע לנשק גרעיני מבצעי בחמש השנים הקרובות. לדברי הקצין הבכיר, אם יחליטו באיראן על פריצה בדרך לפצצת גרעין, יעברו לכל היותר שנה וחצי עד שיהיו בתחומה מתקנים צבאיים שיוכלו לייצר ראשי קרב גרעיניים.

"עכשיו זה סימן השאלה (עבורנו)", אמר. "הדיון הוא לא על היכולת, אלא על קבלת ההחלטה. זה עוד שנה וחצי למתקן, ומשם לקיום פצצות זה גם כמה שנים. הכל כבר מוכן", אמר הקצין הבכיר.

גם איום הנ"ט הוא אתגר לצה"ל. בשנים האחרונות חל זינוק בהתחמשות צבא סוריה, חיזבאללה וארגוני הטרור בעזה, בטילים נגד טנקים. בצה"ל הגדירו את הנ"ט "איום על קצב ואורך המלחמה הבאה". הקצין הבכיר הבהיר שמדובר בפגיעה ביכולת התמרון הצבאית. לפי הערכות, בידי סוריה יש כ-11,500 טילי נ"ט; בידי חיזבאללה - 3,000 עד 4,000 טילים; וברצועת עזה עוד כ-1,700 טילים כאלה. בצה"ל מעריכים שבחמש השנים הקרובות יתחמשו הארגונים בכמויות גדולות יותר של טילי נ"ט, עד כדי גידול של 40% במצבוריהם. גם איום הנ"מ נעשה משמעותי יותר ויותר בזירות הלחימה, במיוחד בצפון.

חיילים סורים צועדים לעבר מפגינים בחומס, השבועצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לפי ניתוח שנעשה בצה"ל, ההערכה היא שאם תפרוץ מלחמה שתימשך שלושה שבועות, תספוג ישראל כ-8,000 רקטות. על בסיס זה, ולפי ניתוח שלו אגף התכנון בצה"ל, בשנת 2017 יעמוד העורף הישראלי מול אפשרות למתקפת טילים רחבת היקף, עם ירי של כ-15 אלף רקטות שיפלו במדינה ויגרמו מאות הרוגים. בצה"ל חושבים שבשנים אלו תהיה עלייה במספר הטילים המדויקים שיכוונו לתשתיות חיוניות, תחנות כוח ומתקנים אסטרטגיים.

על רקע הדיון בקיצוץ תקציב הביטחון, העידו בצה"ל כי אם פערי התקציב לשנה הזאת, העומדים על כחמישה מיליארד שקלים, לא ייפתרו - הצבא ייאלץ לקצץ באימונים. כדי להשלים את התוכנית לשנת 2012 במלואה זקוק צה"ל ל-7.7 מיליארד שקלים נוספים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ