הרב הפורש התעמת עם מפקדיו על שילוב החרדים

ל"הארץ" נודע כי גורמים שונים האיצו ברב חיל האוויר לפרוש מתפקידו בפרויקט לשילוב חרדים בצה"ל, על רקע עמדתו הפשרנית של הרבצ"ר, הרב פרץ

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שילוב נשים בצבא, היחסים העכורים בשורות הרבנות הצבאית ואולי גם החיכוכים האחרונים בין חרדים לחילוניים בערי ישראל - כל אלה חברו אתמול כנראה כדי להאיץ את מלחמת התרבות המתהווה בצה"ל ומחוצה לו.

רב חיל האוויר, סגן-אלוף הרב רם ראב"ד, המשמש גם כסמכות הרבנית העליונה של פרויקט שילוב החרדים במקצועות טכנולוגיים בצבא (פרויקט שח"ר), הודיע במכתב כי הוא מתפטר מתפקידו ומתנער מהפרויקט בשל מה שהגדיר כ"חשש ליראת שמיים" של חייליו.

הוא יצא נגד כוונת אגף כוח אדם לערוך שינויים בתנאי השירות הייחודיים במסלולי שח"ר, המבטיחים סביבה גברית הרמטית ושוללים כל שיקול דעת של מפקדים ביחס לשילוב חיילות לצד החיילים. הוא גם החרים ערב כלל-צה"לי של הפרויקט, שנערך אמש בבית החייל בתל אביב, ובו היה אמור לדבר.

בעקבות המכתב, שהופץ בין כלל הרבנים הצבאיים והחיילים המשרתים במסלולי שח"ר, קשה היה לבלום אמש את השמועות שהתלקחו בין החרדים בצה"ל ומחוץ לו, ותודלקו במרץ על ידי כלי תקשורת חרדיים: יכניסו נשים לשרת בתוך היחידות החרדיות, יפגעו בכשרות המזון, יכריחו להאזין לשירת נשים, יעקרו את התורה.

שמועות אלה, ששודרו והועלו לאתרי חדשות, היו התוצאה המיידית של הודעת הרב ראב"ד. מהיום ואילך, התוצאה עלולה להיות פגיעה אנושה באחד הפרויקטים הנוצצים והמצליחים בצה"ל, והמשך הזעזועים בשורות הרבנות הצבאית הראשית תחת פיקודו של תת-אלוף הרב רפי פרץ. ספק אם זהו הזעזוע האחרון, בשני המקרים.

בארבע השנים האחרונות התגייסו כ-2,000 חיילים חרדים למסלולי שח"ר, לחילות האוויר, הים, המודיעין ולאחרונה גם העורף. כ-800 משרתים בשירות פעיל, בהם גם אחד מבניו של ראב"ד.

הצלחת הפרויקט הביאה לביקורת מצד הממסד החרדי. בשבוע שעבר קרא המנהיג החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, להחרים את המסגרות הייעודיות לחרדים בצבא ובאקדמיה. הוא טען כי תכלית התוכניות הללו היא לגבש "קיבוץ של חרדים הכפוף לפורקי עול, לשליטתם ולתרבותם".

הרב ראב"ד הוא אמנם חרדי, שילדיו מתחנכים במוסדות חרדיים, אבל הוא טוען כי הוא עדיין תומך נלהב במסלולי שח"ר במתכונתם הנוכחית. במכתבו, ובשיחות פרטיות, הוא תלה את התפטרותו בכוונה לשנות את הכללים שניסח עם הקמת המסלולים, דבר שאיפשר לדבריו למתגייסים להתמיד באורח חייהם החרדי.

ואולם, ל"הארץ" נודע כי גורמים נוספים האיצו בו לפרוש, וכעת מביאים לתסיסה ברבנות הצבאית. בין היתר מאשימים את הרב רפי פרץ כפשרן. לפני כמה ימים הפיץ פרץ בין רבני היחידות איגרת ובה הודיע כי הוא "פועל לכך שלא יחלחלו לתוך הצבא רעיונות קיצוניים ומוטעים, המהווים רקע לאירועי אפליית נשים בחברה הישראלית".

ביום ראשון הוא אף ערך כינוס חירום לרבנים הצבאיים, ובו חזר על מסרים דומים - מה שגרם הפעם לעימות חזיתי עם מקצת הרבנים הכפופים לו. ל"הארץ" נודע כי אחד הרבנים שהתעמת עם פרץ בכינוס היה הרב ראב"ד. ההתמרמרות נגד הרב פרץ רק גברה, עם פרסום ההמלצות שלשום בעניין שילוב נשים בצבא, שאליהם נוספה ההוראה כי כל הופעה של רב אזרחי מול חייליו, תדרוש אישור של הרבנות הצבאית. בצה"ל שאלו אתמול אם ראב"ד הוא הרב הצבאי האחרון שמתפטר בגל הנוכחי.

אבל החשש העיקרי הוא לעתידו של שח"ר, פרויקט שהצליח לפרוץ את הטאבו החרדי על הצבא בהיקפים גדולים. איך ניתן יהיה לתקן את הנזק התודעתי שכבר נגרם, ומה מרמזות העובדה, כי הרב ראב"ד הוכתר כגיבור היום בתקשורת החרדית - זה שגם נתן תשובה הולמת ל"הסתה" החילונית נגד החרדים?

אחד האנשים המעורבים בעידוד הגיוס של חרדים בצה"ל, אמר אמש: "אני מניח שלראב"ד יש סיבות אישיות להתפטר, אבל קשה לי להבין מה גורם לאדם לדפוק את אחת היוזמות המפוארות ביותר של צה"ל ולנסות להוריד אותה לטמיון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ