משרד השיכון מעביר מיליונים לאבטחת מתנחלים על חשבון תקציב למחוסרי דיור

במשרד טוענים שנאלצו להפריש תקציב נוסף לאבטחת ההתנחלויות במזרח י-ם, במקביל להתפשטותן ולהתגברות מעשי האלימות נגד התושבים היהודים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

משרד השיכון טוען כי אולץ להעביר חמישה מיליוני שקלים מתקציב הדיור הציבורי ושיקום השכונות לטובת תוספת למימון האבטחה על ההתנחלויות במזרח ירושלים. במשרד האוצר מכחישים שהיתה פגיעה בסעיפים חברתיים.

מאז שנות ה-90 נתונה האבטחה של המתחמים היהודיים בשכונות הערביות במזרח העיר בידי משרד השיכון, שמפעיל לשם כך מערך אבטחה גדול ויקר, בפיקוח המשטרה. ב-20 השנים האחרונות גדל תקציב האבטחה במהירות, במקביל להתפשטותן של השכונות היהודיות באזור זה ולהתגברות מעשי האלימות נגד הנוכחות היהודית שם. מעתירה של האגודה לזכויות האזרח - לפני כחודשיים נגד האבטחה הפרטית לה זוכים המתנחלים - עולה כי בעוד שבשנת 1991 עמד התקציב על 7 מיליון שקלים בלבד, הרי שעד לשנת 2010 הוא צמח ל-54 מיליון שקלים ובשנת 2011 הגיע ללא פחות מ-76 מיליון שקלים.

לקראת סוף השנה שעברה הציבה המשטרה דרישות נוספות ולפיהן היה על משרד השיכון להמציא חמישה מיליון שקלים נוספים לכיסוי הוצאות האבטחה. בכך יגיע התקציב של השנה שעברה ל-81 מיליון שקלים.

אבטחת בתי מתנחלים בסילוואן. משרד האוצר סירב לממן את הדרישות החדשות של המשטרהצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

משרד האוצר סירב לדרישת משרד השיכון לתקצב את התוספת, ופנה לוועדת הכספים של הכנסת בבקשה לאשר העברת הכסף מסעיפים אחרים בתקציב המשרד. במשרד השיכון הביעו תרעומת על הקיצוץ שפוגע, לטענתם, בתקציב המצומצם ממילא של המשרד שנועד למטרות חברתיות - כאשר לטענת גורמים במשרד הסעיפים שייפגעו הם אבטחת מוסדות ציבור, שיקום שכונות ותחזוקת דיור ציבורי. אתמול דווח בערוץ הכנסת כי בחודש שעבר אישרה ועדת הכספים את התוכנית.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה: "לפני כחודש התקיים דיון בוועדת הכספים של הכנסת על אישור העברת תקציב מתקציב משרד הבינוי והשיכון לפרויקטים חברתיים לטובת אבטחת מבנים במזרח ירושלים. כמובן שבמשרד השיכון התנגדו לכך בכל תוקף. הדיון התקיים בהפתעה ועם עדכון בדיעבד בלבד של המשרד (וללא נוכחות נציגיו). מדובר בכסף למטרות חברתיות מתקציב 2011 של המשרד".

ממשרד האוצר נמסר: "עקב גידול בעלויות האבטחה במזרח ירושלים אשר נמצאות בתחום אחריות משרד הבינוי והשיכון, העביר משרד האוצר סך של חמישה מליון שקלים מסעיפים שונים לאבטחת מזרח ירושלים. אין לתקציבים שהועברו כל נגיעה לדיור ציבורי או לכספי המכר של דירות הדיור הציבורי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ