ראש הממשלה נתניהו: לעצור את קידום חוק לשכת עורכי הדין

לאחר הסערה הפוליטית והביקורת משמאל ומהליכוד עצמו, החלטת ראש הממשלה סיימה יום של התכתשות פוליטית סביב החוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה הערב לשר המשפטים, יעקב נאמן וליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין להקפיא את העיסוק בחוק לשכת עורכי הדין, עד שיסיים בדיקה שהוא עורך בנושא.

נתניהו קיבל את ההחלטה בתום התייעצות בארבע עיניים עם היועץ המשפטי וינשטיין שעמד על הבעייתיות של החוק. לשיחה קדם  סבב התייעצויות שקיים, בין היתר, עם שר המשפטים יעקב נאמן ועם יו"ר הקואליציה, זאב אלקין. ראש הממשלה מתלבט בין עמדת רבים משרי הליכוד המתנגדים על החלת החוק באופן רטרואקטיבי על לשכת עורכי הדין על ידי קיום בחירות מחודשות ללשכה, לבין עמדותיהם של השר נאמן ושל אלקין התומכים בחוק שנועד לחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה לבחירת שופטים. במקביל, החוק החדש אמור לחזק גם את כוחה של ש"ס בוועדה למינוי דיינים, במסגרת דיל שהושג בין ש"ס לבין אלקין שאיפשר את תמיכת המפלגה בחוק גרוניס בתחילת השבוע.

מקדימה נמסר בתגובה כי נתניהו הרים דגל לבן כשהבין שפרצופו נחשף וגם גבו של יענקלה לא יוכל עוד להסתיר את כוונותיו המסוכנת להתערב פוליטית בבחירת שופטי ישראל. הפארסה הפוליטית התורנית אמנם הגיעה לסופה אך השאלה שצריכה להטריד את הציבור הישראלי נותרה פתוחה- מיהו נתניהו ומהו הליכוד- זה שמקדם חוקים מסוכנים שתכליתם שינוי פניה של ישראל או זה שבולם אותם כשהבין שעלו עליו. הצלחתה של קדימה לגבש רב בועדת החוקה כנגד החוק והסרתו מסדר היום מהווה ניצחון גדול לאופוזיציה בראשות קדימה ותבוסה מהדהדת לקואליציה שלמדה - שלא הכל עובר".

יו״ר ועדת הכנסת, ח״כ יריב לוין, מיוזמי חוק הלשכה אמר בתגובה כי  ״הקפאת החוק מהווה מתנת פרישה בלתי מוצדקת לנשיאת ביהמ״ש העליון, ונותנת בידי השופטים שליטה מוחלטת בהליכי המינויים לכל הערכאות השיפוטיות. אני מכבד את החלטת ראש הממשלה, אבל אמשיך להיאבק על עמדותיי כדי לשים סוף לשיטה המעוותת של בחירת שופטים בישראל.״

יום מלא תהפוכות

הודעת נתניהו מגיעה לאחר יום דיונים דרמטי בכנסת. סיעת קדימה הצליחה לחייב דיון חוזר בחוק בוועדת החוקה לאחר שהשיגה את חתימותיהם של שליש מחברי הוועדה. לאחר מכן הודיע יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין כי לא יאפשר להעלות את החוק להצבעה לפני קיום הדיון בוועדה.

הודעת ריבלין שמה קץ לאחר הצהריים מלא תהפוכות בכנסת. בתחילה זימן ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, דיון חריג בוועדה בשאלה האם יש למשוך את החוק השנוי במחלוקת משולחן המליאה להצבעה חוזרת בוועדה. לאחר זמן קצר, הורה יו"ר הקואליציה זאב אלקין ליו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, לבטל את הדיון שזימן שאמה-הכהן.

הסערה סביב קיום הדיון החוזר פרצה על רקע רוב שגובש בוועדה נגד החוק. ממלא מקום יו"ר הוועדה ויוזם הדיון, ח"כ שאמה-הכהן, וכן ח"כ מאיר גפני, שינו את עמדתם וכעת שבעה מחברי הוועדה מתנגדים לחוק, בעוד ששישה בלבד תומכים בו. הדיון צפוי להתקיים בקרוב, אך עדיין לא ידוע מתי. בעקבות החלטה זו כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בהול בלשכתו בכנסת עם יו"ר הקואליציה אלקין ויו"ר הוועדה רותם.

החלטת ועדת החוקה לאשר בתחילת השבוע את החוק לקריאה שנייה ושלישית במליאה עוררה ביקורת באופוזיציה וגם בקואליציה. חלק מהשרים הבכירים בליכוד, גדעון סער, דן מרידור, בני בגין, לימור לבנת ומיכאל איתן הביעו התנגדות לחוק שעבר לקריאה שנייה ושלישית בתחילת השבוע, והשמיעו ביקורת חריפה על חברי סיעתם, חברי הכנסת יריב לוין ואלקין שקידמו את החוק. בשל הביקורת החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני, לערוך דיון חוזר בנושא.

השר מרידור אף ביקש משר המשפטים, יעקב נאמן, שלא להעלות את החוק להצבעה. מרידור אמר לנאמן שהנוסח שהוצג לחברי הכנסת הוא שונה לחלוטין מזה שוועדת השרים לחקיקה אישרה במקור ודרש דיון מחודש עליו בממשלה. מרידור קבל על כך שהנוסח החדש מבטל את הבחירות שערכה לשכת עורכי הדין רק לפני שבועות אחדים אך נאמן סירב.

לעוזריו הודיע נאמן, כי הוא תומך בנוסח החדש ולא רואה סיבה להציגו מחדש לממשלה. היום העלה מרידור את הסתייגותו מהנוסח החדש גם בישיבת סיעת הליכוד והצליח לגבש חזית אחידה שכללה גם את השרים בני בגין, מיכאל איתן, גדעון סער ושטייניץ. שטייניץ הציע בדיון לדחות בשבוע את ההחלטה לגבי החוק ונתניהו סיכם והודיע שבכוונתו לחשוב מחדש על החוק, לנוכח ההתנגדות העזה בסיעה.

אם החוק יעבור בכנסת בצורתו הנוכחית, הדבר יביא לביטול הבחירות לנציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים שהתקיימו לפני חודש. בבחירות אלה נבחרו נציג ערבי ונציגה אשה לוועדה - שניהם מהמחנה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, המחנה הדומיננטי במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין.

על פי החוק החדש, יבוטלו הבחירות הקודמות רטרואקטיבית ויתקיים הליך מחודש שלפיו רק אחד הנציגים שתבחר הלשכה ייצג את הקואליציה, ואילו הנציג השני ייצג את האופוזיציה. בסופו של דבר הצעד אמור לחזק את השפעתו של שר המשפטים נאמן על בחירת השופטים לכל הערכאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ