ועדת שמגר תגיש היום המלצות בדבר גישה נוקשה לעסקאות שבויים

הוועדה, שמונתה ע"י ברק לפני שנתיים, צפויה להמליץ על הקשחת עמדות ישראל במקרה של מו"מ עתידי על שחרור אסירים תמורת חטופים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ועדת שמגר, שבחנה קביעת עקרונות חדשים לניהול משא ומתן בעסקאות שבויים, תגיש הבוקר את המלצותיה לשר הביטחון, אהוד ברק. הוועדה צפויה להמליץ על הקשחה ניכרת של עמדות ישראל במקרה של משא ומתן עתידי על שחרור אסירים תמורת חטופים.

ברק מינה את הוועדה לפני כשנתיים, כשגלעד שליט עוד הוחזק בשבי החמאס. הוא קבע מראש כי העקרונות שתגבש לא יחולו על עסקת שליט, שעדיין נדונה באותה עת. בסופו של דבר עיכבו חברי הוועדה - השופט בדימוס מאיר שמגר, האלוף (מיל') עמוס ירון והפרופסור אסא כשר - את הגשת מסקנותיהם עד להשלמת העסקה. בשבועות האחרונים שבה וראיינה הוועדה כמה מומחים, ובהם בכירים במערכת הביטחון, בטרם גיבשה את הדו"ח הסופי.

נראה כי מסקנות הוועדה יהיו דומות למדי לדעות שהביעו בכירים בדרג המדיני, ובהם ברק עצמו, בחודשים האחרונים, בזכות גישה בסיסית נוקשה כלפי משא ומתן עתידי. הדבר יקרה מתוך הבנה שישראל לא תוכל לשוב ולשלם מחיר כה גבוה אם ייחטפו חיילים נוספים. תמורת שליט שחררה ישראל 1,027 מחבלים פלסטינים, ובתוכם מאות שהורשעו במעורבות במעשי רצח.

הדו"ח הסופי של הוועדה ידבר על הצורך לאזן בין שחרור שבויים וחטופים לבין החובה להגן על אזרחים ישראלים מפני פיגועים בעתיד. ערוץ 1 דיווח אתמול כי הוועדה תמליץ לרכז את סוגיית המשא ומתן על שבויים בידי גוף קבוע ולא למנות שליח מיוחד של ראש הממשלה לכל משא ומתן, כנהוג כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ