צווי הרחקה משטחי הגדה הוצאו נגד 12 צעירים

הפעילים חשודים בתכנון וביצוע פעילות אלימה נגד תושבים פלסטינים וכוחות הביטחון, תוך סיכון חיי אדם. תוקפם של הצווים נע בין שלושה לשישה חודשים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

צווי הרחקה הוצאו הלילה (חמישי) נגד 12 צעירים מיהודה ושומרון, על פי הוראה של אלוף פיקוד מרכז, אלוף אבי מזרחי, ובהמלצת השב"כ. בצה"ל אומרים כי הצווים הוצאו על רקע מידע רב שהצטבר, לפיו קבוצת הפעילים הקיצונים מעורבת בהובלה, הכוונה וביצוע של פעילות אלימה וחשאית נרחבת כנגד התושבים הפלסטינים ביהודה ושומרון, וכנגד כוחות הביטחון. על פי החשד, הצעירים פעלו תוך סיכון ממשי לחיי בני אדם, ופגיעה בסדר הציבורי ובביטחון.

מקבלי הצווים שהורחקו מיהודה ושומרון לתקופה של חצי שנה הם צבי סוכות, יהונתן דרורי, יניב שבתאי, ידידיה זליג ועודד שפירא, בעוד הראל ליבי ואלעזר עולמי הורחקו לשלושה חודשים. שניים נוספים הורחקו מיצהר, כאשר על אחד מהם, דוד הס, נאסר לשהות גם בחוות גלעד. על אדם אחר, אריאל בן שושן, נאסר להיכנס לשטחי יהודה ושומרון במשך תקופה של שנה. בנוסף, קטין הורחק לתקופה של שישה חודשים משומרון ומבנימין, וחברו מכל שטחי יהודה ושומרון ל-10 חודשים. אחד הקטינים הוא בנו של פעיל ותיק בימין הקיצוני.

לפני שלושה שבועות, לאחר שפעילי ימין חדרו לבסיס צה"ל בשומרון, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ייעשה שימוש מוגבר בצווי הרחקה מנהליים נגד פעילים עליהם נאסף מידע מודיעיני, המעורבים בתקיפות ובהפרות סדר בשטחי הגדה המערבית.

מכונית שניזוקה בהתפרעויות לפני שלושה שבועותצילום: דניאל בר-און

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הלילה הגיעו שוטרים ליצהר, חוות גלעד, אלון מורה ורמת מגרון, וחילקו את הצווים, שתוקפם נע בין שלושה חודשים לחצי שנה. מחוות גלעד נמסר: "מדובר בהמשכה של מסכת השפלה והתעללות בתושבי יהודה ושומרון, והתעמרות בנשותיהם של התושבים ובילדיהם, המתבצעת באופן יומיומי על ידי שר הביטחון".

ח"כ מיכאל בן ארי אמר בתגובה כי "לא שמענו על הוצאת צווים כלפי מתפרעי השמאל מבלעין וניעלין. ממשלת נתניהו פוגעת יותר מכל הממשלות האחרות בזכויות המתיישבים ביהודה ושומרון. הגליה והרחקה כלפי אנשים היא לא דמוקרטיה אלא סתימת פיות".

מעמותת "חננו" המלווה משפטית את המורחקים, נמסר: "הגענו לשיא חדש בשפל של זכויות האדם ביו"ש. אם יש חומר נגד הצעירים ראוי שהיו מוגשים כתבי אישום ולא נוקטים בצעדים ללא משפט בלי הוכחות וראיות. הוצאת הצווים היא צעד הראוי למדינות טוטליטאריות שבהן משטר צבאי".

בשבוע הבא צפויה פרקליטות המדינה להגיש כתבי אישום נגד שמונה פעילי ימין, שנעצרו בחשד שריגלו ואספו מידע על תנועות כוחות צה"ל בגדה המערבית. בבית המשפט השלום בירושלים נערך בשלישי דיון בעניינם של חמישה מהחשודים: עקיבא הכהן, אלחנן גרונר, ידעיה שהם, אלעד מאיר וירון כלאב. השופט שמעון פיינברג האריך את מעצרם בחמישה ימים. בנוסף, עוד שלושה פעילי ימין עצורים בגין חשד דומה מזה שלושה שבועות.

Read this article in English: IDF expels Jewish extremists from West Bank for allegedly attacking Palestinians

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ