יעלון נגד שריון של ברק בליכוד: "הוא יחתור מבפנים"

הרמטכ"ל לשעבר הזוכה לאהדה בליכוד, רואה את עצמו כנפגע העיקרי מכך שברק מכהן כשר ביטחון. במפלגת עצמאות מכחישים האפשרות: "רוצים להתמודד בנפרד"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, מביע התנגדות לשריונו של שר הביטחון אהוד ברק וחבריו לסיעת העצמאות ברשימת הליכוד, ולשריונים בכלל. יעלון אמר בכנס מכון ז'בוטינסקי במצודת זאב כי "אני מתנגד לשריון למי שלא יהיה, אבל במיוחד אם רוצים להכניס גורמים שפועלים בניגוד לדרך של התנועה ועושים זאת גם מתוך הממשלה". הוא הוסיף, כי מפלגת העצמאות לא עוברת את אחוז החסימה וכי מדובר בנטל אלקטוראלי ולא נכס. הדברים פורסמו הבוקר (חמישי) לראשונה בגל"צ.

"אנחנו צריכים להכניס אותם לתוכנו כדי שיחתרו מפנים? מה שהם עושים לנו גם בנושא המדיני, גם בנושא ההתיישבות, איזה מלחמת חפירות בגין ואני מנהלים מול משרד הביטחון בעניין", אמר. "אז אנחנו צריכים את השריון הזה, לדרך שונה לחלוטין משלנו בתוכנו? אני מתנגד לשריון עקרונית ובוודאי לנטל אלקטוראלי של תנועה שמושכת לכיוון הפוך לחלוטין מזה של תנועת הליכוד".

יעלון ציין בנוסף כי כאשר הצטרף לליכוד ב-2008 הוצע לו שריון והוא סירב: "אני, איך שנכנסתי, אמרתי שאני לא רוצה שריון בשם פנים ואופן. אם אני נכנס לתנועה אי רוצה להתמודד בפריימריז. זאת הדמוקרטיה שאני מכיר".

נתניהו, יעלון וברק בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

גורמים פוליטיים בכנסת מסבירים כי יעלון, הרמטכ"ל לשעבר הזוכה לאהדה רבה בקרב פעילי הליכוד, רואה את עצמו כנפגע העיקרי מכך שברק מכהן כשר ביטחון, והיה מעוניין לשמש בעצמו במשרה הביטחונית הבכירה בממשלה. מלשכת יעלון נמסר כי "השר נשאל במהלך הכנס בנוגע לשריון אפשרי של אהוד ברק בליכוד, והביע בצורה עניינית ונחרצת את עמדתו הפוליטית נגד שריון באופן כללי ונגד המהלך הספציפי".

מנגד, במפלגת העצמאות טענו היום כי נושא השריון כלל אינו על הפרק. חברת הכנסת עינת וילף אמרה כי "אני מברכת את בוגי יעלון על כך שהוא הבהיר והדגיש את ההבדלים האידיאולוגיים בין מפלגת הליכוד - בוודאי כפי שהוא רואה אותה - לבין מפלגת העצמאות. אני חושבת שרצונן של שתי המפלגות הוא להתמודד בנפרד כדי להביא לידי ביטוי את התמיכה הפוליטית שיש לרעיונות השונים של שתי המפלגות. ברגע שיפסיקו לדבר על זה שאנחנו משוריינים נוכל להביא את התמיכה הפוליטית שיש גם ברעיונות שלנו וגם באהוד ברק".

וילף דוחה את הטענה כי המפלגה לא ערוכה לקיום בחירות. לדבריה, "יש לנו מפלגה ומוסדות וכל המנגנונים קיימים. תקופה ארוכה התמקדנו בנוכחות ברשת ועכשיו אנחנו מתחילים להסתובב בשטח. במפגשים שלי עם אנשים עולה כי הם אוהבים את הרעיונות ומזהים אותנו כמפלגת מרכז שפויה שאינה קיצונית בשום כיוון. אבל אנשים לא יתמכו במפלגה שהם לא חושבים שתהיה קיימת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ