משרד התחבורה: התרעות לפיגוע נגד ישראלים בבולגריה

קצין הביטחון הראשי במשרד: "פניתי לגורמי ביטחון באירופה בבקשה לתגבר את האבטחה". המטה ללוחמה בטרור: אין כל סיבה לחשש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל פנתה היום (חמישי) למדינות באירופה בבקשה להגביר את האבטחה על קבוצות תיירים ישראלים באתרי סקי ובתי מלון, לנוכח חשש לפיגועי טרור בסופיה בירת בולגריה.

קצין הביטחון הראשי של משרד התחבורה, דני שנער, אמר ל"הארץ", "פניתי היום לגורמי ביטחון מקבילים באירופה, בבקשה לתגבר את האבטחה סביב קבוצות ישראלים באתרי בילוי שונים כמו אתרי סקי ובתי מלון. ביקשתי פורמאלית לתגבר את האבטחה, מפני שאני מוטרד מאירוע ביטחוני". לדברי שנער, "ביקשתי מגורמי הביטחון באירופה ללוות קבוצות של הישראלים ולבצע סריקות בעזרת כלבי גישוש". שנער הוסיף כי "הדגש על ההתרעות הוא בסופיה, אך אין להתעלם ממקומות אחרים. אני מבקש מכל הישראלים שנמצאים באירופה להגביר את תשומת הלב".

בניגוד אליו, דובר משרד החוץ יגאל פלמור אמר כי אין כל מידע המצביע על כוונות פיגוע נגד מטיילים ישראלים בבולגריה.

גם במטה ללוחמה בטרור הסבירו כי לא קיים מידע כזה. בכיר במטה אמר הערב כי אין לישראל כל מידע קונקרטי שמצביע על כוונות פיגוע נגד תיירי ישראלים בבולגריה. במטה ללוחמה בטרור מדגישים כי האירוע שבגינו הורה קצין הביטחון של משרד התחבורה על תגבור האבטחה התרחש בכלל לפני שלושה שבועות. "לא ברור לנו מדוע פורסמו האזהרות הללו על ידי משרד התחבורה, לדעתנו אין כל סיבה לחשש בכל הנוגע לנסיעות לבולגריה", אמרו במטה ללוחמה בטרור.

במערכת הביטחון הישראלית מעריכים כי ההתנקשות בבכיר חיזבאללה עימאד מורנייה בפברואר 2008, שחיזבאללה מייחס לישראל, הפרו את מאזן ההרתעה בין הצדדים באופן בלתי סביר בעיני חיזבאללה, ועשויים לעורר תגובה מצדו בפיגועים כנגד ישראלים השוהים בחו"ל. שירות הביטחון הבולגרי פרסם הודעה לפיה אין בידיו מידע על תוכנית של ארגון החיזבאללה לפגוע באזרחים ישראלים על אדמת בולגריה.

בחודש ינואר 2009 פרסם אתר האינטרנט של העיתון "טיימס אוף לונדון", כי החיזבאללה תיכנן לפוצץ את שגרירות ישראל בבאקו שבאזרבייג'אן. באוקטובר 2009 טורקיה טענה כי סיכלה תוכנית של חיזבאללה לפגוע בישראלים במדינה. התוכנית היתה אמורה לצאת לפועל בסיוע סוכנים איראנים, ששהו בטורקיה במסווה של תיירים. נראה שהכוונה היתה לפגוע במקביל בסדרה של יעדים הקשורים בישראל ואולי גם בקהילה היהודית בטורקיה. כוחות הביטחון הטורקיים הצליחו לעלות על הרשת, בעקבות מידע מודיעיני שקיבלו משירות ביון מערבי אחר. בחודש ינואר 2010 סוכל ניסיון פיגוע נגד דיפלומטים ישראלים בירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ