בצעד נדיר: הרב מצגר מבקש מהח"כים להתנגד לחוק צהר

הרב הראשי פנה במכתב לח"כים בבקשה למנוע את החוק שיזמה ישראל ביתנו ועבר בקריאה טרומית. מצגר רמז כי יתמוך בחוק שנלר המחזק את הרבנות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בצעד נדיר, הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, פתח בקמפיין הסברה בניסיון לפעול נגד חקיקתו של "חוק צהר" לפתיחת אזורי הרישום לנישואין בישראל, אותו מקדמת ישראל ביתנו. מצגר פנה היום (חמישי) במכתב לכל חברי הכנסת בו הזהיר מפני חקיקתו של החוק. "אני חורג ממנהגי שלא להתערב בעניינים פוליטיים ופונה אני אליכם מלב אל לב ומבקש שלא לתמוך בהצעת החוק הנ"ל", כתב מצגר לח"כים.

לדבריו, "חוק פתיחת אזורי הרישום, באופן שבו הוצע, הינו הרה אסון ועלול לגרום למצב חמור של ריבוי ממזרים בעם ישראל, לייצר מכשולים של נישואין לפסולי חיתון ושאר איסורי תורה". מצגר הוסיף, "אני פונה אליכם בקריאה נרגשת, מתוך חשש עמוק לשלמות ואחדות עמנו, לבל תכשלו בתמיכה בו מבלי להכיר את גודל הסוגיה, עומקה ורוחבה, שכן אין הדברים יוצאים כדי פשוטם".

הרב הראשי הזמין את חברי הכנסת להיפגש עמו באופן אישי כדי שיוכל להביע באזניהם את דאגתו מן החוק המוצע. "קיימות אפשרויות שונות לפתוח את אזורי הרישום ולהרחיבם לתועלת אזרחי ישראל – באופן מבוקר ואחראי, אשר יותיר את אפשרות הפיקוח בידי הרבנות וימנע מכשולים חמורים".

הרב מצגר (שני משמאל) עם שרים וחברי כנסת בטקס חניכת חוף נפרד בים המלח צילום: שי שמואלי, משרד הפנים

חוק צהר, אותו יזמה ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), אושר על ידי מליאת הכנסת בקריאה טרומית לפני כשבועיים, בתמיכה נרחבת של סיעות הקואליציה והאופוזיציה לאחר שהממשלה החליטה לתמוך בקידומו. קירשנבאום אמרה בתגובה לדברי מצגר כי "הכנסת היא עדיין הגוף המחוקק במדינת ישראל, ולא הרבנות הראשית. אנו נדרוש שהצעת החוק תעבור לוועדת החוקה כדי להבטיח שתעבור במהרה".

מצגר רמז במכתבו כי הוא עשוי לתמוך בהצעת חוק אחרת בנושא, שיזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). הצעת החוק של שנלר, שעברה בקריאה טרומית אך נמצאת למעלה משנה וחצי על בוועדת הפנים של הכנסת, נחשבת לנרחבת ומתירנית יותר מזו של קירשנבאום: החוק של שנלר פוטר את הזוג מהבאת עדים או תעודות רווקות למעמד הרישום ומורה על הקמת מאגר מידע ברבנות שימנע תקלות ברישום בני זוג דוגמת רישומם של פסולי חיתון, או נישואין של אח ואחות במקרה שאחד מהם מאומץ.

שנלר העריך שהצעת החוק שלו תיכנס לספר החוקים של ישראל בתוך חודשים אחדים. "אני רוצה, בחוק שיזמתי, לתת לרבנות את כל הכלים כדי שיוכלו למנוע נישואין לא כשרים, ומצד שני להפוך את הליך הרישום לנוהל מאיר פנים ונוח לכל יהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ