החליטו לא להחליט

אייל גרוס
אייל גרוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גרוס
אייל גרוס

החלטת בג"ץ לדחות את העתירה נגד החוק המכונה "חוק הנכבה", בשל עילת חוסר הבשלות, תוך קביעה שחסרה מערכת עובדות קונקרטית ושלמה לצורך הכרעה שיפוטית, לא נותנת משקל מספיק ל"אפקט המצנן" של החוק.

על פי החוק, רשאי שר האוצר (לאחר הליכים והתייעצויות) להפחית תמיכה מגוף מתוקצב, שציין את יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל.

בג"ץ הסתמך בהחלטתו על כך שסמכותו שלו היא סמכות שבשיקול דעת, שלפיה ישנן כמה "עילות סף" שבגינן הוא דוחה עתירות מבלי להיכנס לגוף העניין. כך, למשל, לא ידון בג"ץ בעתירה שהיא תיאורטית או כללית.

פסק הדין הסתמך אמנם על כך שגם בעבר דחה בג"ץ עתירות בשל היותן "לא בשלות", אך המקרים הקודמים היו שונים באופיים מהמקרה הנוכחי. כך, למשל, כאשר עתרו אנשים שהגישו בקשה לאזרחות בישראל, ומשרד הפנים טרם הכריע בעניינם, נפסק שטרם בשלה העת לבחון את עמדת משרד הפנים - שפשוט טרם החליט בעניין.

המקרה הנוכחי שונה. בעותרים היו הורים לתלמידים בבית ספר יהודי-ערבי, המוכר על ידי משרד החינוך, שמציין, לשם כיבוד והכרת האחר, הן את יום העצמאות והן את אירועי הנכבה.

קביעת בג"ץ כי יש להמתין ולראות אם וכיצד יישם משרד האוצר את החוק, עלולה ליצור אפקט מצנן על בית הספר וגורמים מסוג זה - שיפעילו צנזורה עצמית בשל חשש מקיצוץ בתקציבם. אמנם, אם ייעשה קיצוץ כזה, יוכלו העותרים לשוב ולעתור, אך בינתיים הם ואחרים עלולים לצנזר את עצמם בשל חשש מקיצוץ שכזה בצורה הפוגעת בחופש הביטוי.

אם כן, יש לבחון את השימוש בעילת הבשלות בצל נחשול החקיקה האנטי-דמוקרטית, שהאפקט המצנן שעלול ליצור צנזורה עצמית מרכזי לה. לעתים די אפילו בהצעות החוק כדי ליצור אפקט מצנן: כאשר מאיימים על עמותות בחוקים שיפגעו באפשרות שלהן לגייס תרומות, הרי שאותן עמותות עלולות לצנזר את עצמן בשל חשש מחוק שכזה. ודאי שהבעיה מחמירה במקרים שבהם החקיקה כבר עברה.

הרחבת העילות בגינן בג"ץ דוחה עתירות על הסף, ומתן פרשנות כזו ל"עילת הבשלות", הן בעייתיות במיוחד על רקע זה. יתר על כך, ייתכן שפסק הדין ממחיש בעצמו את האפקט המצנן, על בג"ץ עצמו: הנשיאה ביניש, שהצטרפה לפסק הדין של השופטת נאור, ציינה שהחוק מעורר שאלות קשות ומורכבות שעלולות לרדת לשורש הבעיות המפלגות את החברה בישראל.

לנוכח דברים אלו, אפשר לתהות אם לאור האיומים על בג"ץ עצמו - בדמות יוזמות חקיקה הנוגעות למינוי שופטים - ניתן לראות בפסק הדין את האפקט המצנן על בית המשפט עצמו, בצורה שבתורה משאירה את האפקט המצנן על המבקשים לציין את הנכבה על כנו.

אייל גרוס מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, וחבר הנהלת האגודה לזכויות האזרח, שהיתה מעורבת בעתירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ