ועדת שמגר: יש להקשיח עמדות במו"מ עתידי על שחרור שבויים

דו"ח הוועדה סווג כ"סודי ביותר" והמלצותיו יובאו לדיון בממשלה - אך לא ידווחו במלואן לציבור

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ישראל תשחרר רק אסירים ביטחוניים בודדים ולא עשרות או אלפי אסירים ביטחוניים בתמורה לשבוי ישראלי אחד, במטרה למנוע עסקאות ענק לחילופי שבויים. כך המליצה ועדה בראשות השופט בדימוס מאיר שמגר, שבחנה קביעת עקרונות חדשים לניהול משא ומתן בעסקאות שבויים והגישה אתמול את מסקנותיה לשר הביטחון אהוד ברק.

הוועדה מונתה לפני כשנתיים על ידי השר ברק, שקבע כי העקרונות שתגבש לא יחולו על עסקת שליט. עוד בתחילת דרכה היא הודיעה כי לא תפרסם את מסקנותיה בטרם ישוב שליט לישראל.

הדו"ח, שסווג במערכת הביטחון כ"סודי ביותר", יועבר גם לראש הממשלה בנימין נתניהו והמלצותיו יובאו לדיון בממשלה.

לאחר ביצוע העסקה לשחרורו היא שבה וראיינה בכירים במערכת הביטחון, והשופט שמגר הדגיש כי חלק ממסקנות הדו"ח התקבלו לאחר בחינת הלקחים והתוצאות של המשא ומתן לקראת עסקת שליט.

"הדו"ח שלנו כולל התייחסות רחבה לסוגיה כולה", אמר השופט בדימוס שמגר, "לא עסקנו רק בשאלה איך להביא משא ומתן לידי סיומו, אלא גם בשאלה האם לקיים משא ומתן, מהם הגבולות המותרים ומיהם הגורמים המחליטים".

השופט שמגר ציין כי הוועדה שעמד בראשותה המליצה שהטיפול בפדיון חטופים ושבויים יהיה באחריות שר הביטחון ושגוף אחד יהיה אמון על ניהול המגעים, ולא שליח מתחלף כפי שהיה עד כה.

השר ברק ציין עם קבלת מסקנות הוועדה כי יש "לעצור את המדרון החלקלק שאנו מוצאים את עצמנו עליו בהדרגה עוד מעסקת ג'יבריל הראשונה, דרך עסקת ג'יבריל השנייה וטננבוים ועד גלעד עצמו".

ברק הוסיף כי "באזור בו אנו חיים, מדינה חפצת חיים לא תוכל לפעול בצורה יעילה ולהבטיח בטווח הארוך את האינטרסים הכוללים של כלל האזרחים אם לא נשנה את הכללים, את המציאות, או התוצאות כפי שהיו בעסקאות ההחלפה ב-25 השנים האחרונות".

בוועדה היו חברים גם פרופסור אסא כשר והאלוף (במיל') עמוס ירון. מסקנות דיוניה תואמות את הדעות שהביעו בחודשים האחרונים בכירים בדרג המדיני, ובהם השר ברק, שתמכו בנקיטת גישה בסיסית נוקשה במשא ומתן עתידי על שחרור שבויים ישראלים.

הם עשו זאת מתוך הבנה שישראל לא תוכל לשוב ולשלם מחיר כה גבוה אם ייחטפו חיילים נוספים. תמורת שליט שחררה ישראל 1,027 מחבלים פלסטינים, ובתוכם מאות שהורשעו במעורבות במעשי רצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ