הסכם הפשרה ברמת גלעד יוצא לדרך, ללא ידיעת בעלי הקרקעות הפלסטינים

לפי ההסכם, השימוש שהמתנחלים עושים בקרקע ייפסק רק אם יוכחו זכויות הפלסטינים עליו. "איך נוכיח בעלות אם לא מיידעים אותנו", שואלים הפלסטינים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

אף גורם ישראלי רשמי לא טרח ליידע את תושבי הכפר ג'ינספוט לגבי פרטי הסכם הפשרה שבין המדינה לבין מתנחלי המאחז רמת גלעד, על אף שהמאחז בנוי על אדמות פרטיות של תושביו. כך אמר שלשום ל"הארץ" ראש מועצת ג'ינספוט, ת'אבת בשיר.

שניים מסעיפי הפשרה מציינים במפורש שהשימוש שעושים המתנחלים בחלק מהקרקע הרשומה כפרטית ייפסק רק אם "יוכחו זכויות גורם אחר בקרקע". לכך הגיב בשיר: "איך נוכיח את בעלותנו אם אף אחד לא מיידע אותנו שעלינו להוכיח את בעלותנו?".

שלשום החל לעבוד במאחז דחפור, כנראה כדי להכשיר את החלקה שאליה יוזזו חלק מהמבנים, כך דיווח ל"הארץ" אחד התושבים. לדבריו, במהלך החפירה כוסה המטע שלו בשכבה של אדמה ואבנים.

עוד נכתב בהסכם שבתוך שלושה חודשים אמור המינהל האזרחי להשלים מיפוי וסימון "אדמות מדינה" במקום. הפלסטינים כופרים בזכותה של ישראל לבצע תהליך של הכרזה על אדמות מדינה. כמו כן הם טוענים שבאזורים כמו ג'ינספוט - שבהם לא הוסדר רישום הקרקע הפרטית בטאבו לפני 1967 - הצבא, המינהל האזרחי והמתנחלים מנעו במכוון במשך שנים את גישתם של חקלאים לאדמותיהם כדי לעבדן, מה שיאפשר לרשויות להכריז עליהן כ"אדמות מדינה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשש השנים האחרונות עמותת "יש דין" הגישה למשטרה 12 תלונות של תושבי הכפר על התנכלויות מצד ישראלים שגרים באזור, בין היתר על כריתת עצים, הצתת טרקטור, גניבת יבול המסיק, תקיפה בזמן שתילת עצי זית ועוד. שמונה מהתיקים נסגרו בעילה של "עבריין לא נודע". בכפר סיפרו ל"הארץ" שהזזת המבנים בכמה מטרים לא תשנה את המציאות, שמונעת מהם לעבד את אדמתם בבטחה ובאופן רציף.

הסכם הפשרה קובע שעד 1 במארס, תשעה מבנים שנמצאים על "מקרקעין שהם בחזקת אדמה פרטית" יוסרו. קאסם בשיר, שהמבנים המדוברים ניצבים על אדמתו, אמר שהוא מקווה שיוכל לחזור ולעבד את האדמה, למרות הקרבה למתנחלים. בכל מקרה, אמר, הוא יודע שהמינהל האזרחי לא ירשה לו להציב על אדמתו אף מבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ