במוקד דו"ח המבקר בפרשת הרפז: שעות של הקלטות חשאיות מלשכת אשכנזי

הרמטכ"ל לשעבר צפוי להיות הנפגע העיקרי מהדו"ח, שטיוטה שלו תגובש בתוך כמה שבועות, ויכלול, כנראה, גם ביקורת על לשכת ברק

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שעות רבות של הקלטות, שנעשו בלשכת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עומדות בלב חקירת מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז. המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, יחד עם צוות מצומצם של אנשי משרדו, האזינו בחודשים האחרונים להקלטות הללו, שככל הנראה סיפקו מידע ותובנות חדשות באשר להתגלגלות הפרשה.

מלאכת ההאזנה לשיחות היא הסיבה המרכזית לעיכוב בגיבוש טיוטת הדו"ח בפרשה, המסעירה את צמרת מערכת הביטחון זה יותר משנה. כעת נראה כי אם לא יחולו עיכובים נוספים, תושלם כתיבת הטיוטה בתוך כחודש או מעט יותר. על פי הערכות של גורמים שונים המעורים בחלקים מן הבדיקה, אשכנזי צפוי להיות הנפגע העיקרי מן הדו"ח, שיעסוק בהרחבה במערכת יחסיו עם שר הביטחון, אהוד ברק. עם זאת, הדו"ח ימתח כנראה ביקורת גם על היבטים בהתנהלות לשכת ברק בעימות עם אשכנזי ובהליכי המינוי של הרמטכ"ל.

"הארץ" שוחח באחרונה עם כמה עדים שזומנו בחודשים האחרונים למתן הבהרות נוספות למבקר ולאנשי צוותו. מתברר כי במפגשים הללו הוצגו להם תמלילים מפורטים משיחות שבהן השתתפו בלשכת אשכנזי, הן בדיונים פנים אל פנים והן שיחות בטלפון. ההקלטות הללו משמשות, להערכת אותם עדים, נקודת התייחסות מרכזית בדו"ח. נראה כי הן יובילו את המבקר למסקנות משמעותיות בדבר האופן שבו התנהלו האירועים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

פרשת הרפז התפוצצה באוגוסט 2010, כשערוץ 2 חשף את המסמך שכונה תחילה "מסמך גלנט". המסמך תואר כתיעוד של תוכנית, לכאורה בסביבת השר ברק, לפגוע באשכנזי ולפחות במשתמע גם להכתיר את האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, תוך כדי פגיעה במתמודדים האחרים על התפקיד - האלופים בני גנץ (שזכה לבסוף ברמטכ"לות) וגדי אייזנקוט. על המסמך הופיע הלוגו של חברת הייעוץ התקשורתי שבבעלותו של אייל ארד.

ארד הגיש תלונה למשטרה, ובחקירתה התברר כי המסמך מזויף. עוד נחשף כי עותק ממנו הוחזק בלשכת אשכנזי והודלף משם, בדרך מפותלת, לידי ערוץ 2. סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, מקורבו של אשכנזי, נחקר במשטרה והודה בזיוף המסמך. כיום הוא מתנער מההודאה הזו. בשלב מאוחר יותר מונה גלנט לרמטכ"ל, אולם מינויו בוטל לאחר הסתבכות פרשת הקרקעות במושב מגוריו עמיקם, ולתפקיד מונה לבסוף בני גנץ.

בנובמבר 2010 החלה חקירת מבקר המדינה בפרשה, שהתארכה הרבה מעבר למה שהיה צפוי מראש. אנשי המבקר ראיינו מאות עדים. כמה מהם, ובהם ממלאי התפקידים המרכזיים בפרשה, העידו פעמים אחדות, בכללן בחודש האחרון. ביוני 2011 החל גם הרפז, לשתף פעולה עם הבדיקה, על אף שהוא אינו מחויב להעיד, כיוון שאינו עובד מדינה. הרפז העיד חמש פעמים, בפגישות שהתארכו על פני מספר רב של שעות. ההערכה הסבירה היא כי חלקים מעדותו גרמו נזק לאשכנזי.

ואולם, העיכוב בגיבוש הטיוטה אירע מסיבה אחרת. תוך כדי ההתנצחות בין הצדדים הציגה לשכת אשכנזי למשרד המבקר תמליל של שיחה טלפונית בין אחד מאנשיה לבין אדם מלשכת ברק. הדבר הדליק נורה אדומה במשרד המבקר. כמה חודשים לאחר סיום כהונת אשכנזי, הגיש המבקר ללשכת הרמטכ"ל החדש גנץ בקשה לקבל לידיו את כל הקלטות השיחות שנעשו בלשכה בחודשים הרלוונטיים לפרשה. גנץ התייעץ עם הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, ונענה לבקשה (בניגוד לכמה טענות של גורמים המעורים בפרשה, האישור והעברת המסמכים נעשו עוד בזמן כהונתו של מנדלבליט. לא היה צורך להמתין למינויו של הפצ"ר החדש, תת-אלוף דני עפרוני).

ב"הארץ" דווח ביוני אשתקד כי המבקר מאזין להקלטות. אולם, מהראיונות האחרונים שאליהם זומנו העדים עולה כי מדובר במאגר ראיות רחב במידה ניכרת. עם זאת, לא ידוע כמה מן השיחות שלהן האזין המבקר אכן נוגע במישרין לפרשה עצמה.

גם בעבר, היה קיים בצה"ל נוהל שלפיו מוקלטים דיונים מבצעיים חשובים בלשכת הרמטכ"ל ובכמה לשכות בכירים אחרים, לצרכי תיעוד ותחקור. ב-2005, עם מעבר לשכת הרמטכ"ל לבניין המטכ"ל החדש בקריה, הותקנה בלשכה מערכת הקלטות מתקדמת יותר. בד בבד, נכנס לתפקיד (לתקופה קצרה, שנקטעה בעקבות התפטרותו לאחר מלחמת לבנון השנייה) דן חלוץ. חלוץ נשען על הנוהל הקיים בחיל האוויר של הקלטה מסיבית של כל השיחות, הן בטלפון והן שיחות פנים אל פנים. אשכנזי המשיך באותו הנוהג, שהוא חלק מהליך חוקי, כמובן.

כך קרה שההקלטות המתמשכות תיעדו כנראה חלק ממהלכיו של הרמטכ"ל אז, בעימות הטעון עם שר הביטחון ואנשיו. אפשר להניח, על סמך דברי העדים, שההקלטות הללו מספקות מבט אל מאחורי הקלעים של קרב הלשכות, שהזכיר יותר היאבקות בבוץ מדיון ביטחוני ענייני. כמה קצינים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי אף שמדובר בהליך חוקי, הם הופתעו לדעת שדבריהם הוקלטו בלשכת אשכנזי ומשמשים כעת את אנשי המבקר לבירור הפרשה. הם חשבו שהדברים שאמרו בדיונים נותרו פרטיים וחסויים. ככל הידוע, בלשכת ברק הוקלטו בעיקר דיונים מבצעיים, ואין בידי המבקר תיעוד מקביל של המתרחש מן הצד האחר של המסדרון בקומה ה-14 בקריה.

כעת מצפים המעורבים בפרשה כי המבקר יפיץ את טיוטת הדו"ח בתוך כמה שבועות, אף שלוחות זמנים אופטימיים דומים התבדו כמה פעמים בעבר. עם זאת, נראה כי הזמן דוחק לאנשי המבקר, על רקע שינויים פרסונליים הצפויים במשרד. ראש החטיבה הביטחונית במשרד, האלוף (מיל') יעקב (מנדי) אור, מסיים את כהונתו בסוף פברואר, ואילו השופט לינדנשטראוס עצמו יעזוב את לשכת המבקר בתחילת יולי הקרוב.

ככל הידוע, המבקר מחפש דרך משפטית שתמנע את הדלפת טיוטת הדו"ח לתקשורת בטרם יתפרסם הדו"ח הסופי. אחת האפשרויות שהועלו, אף שטרם אושרה, היא שלכל אחד מ"השחקנים" המרכזיים בפרשה יישלח רק החלק של הטיוטה הנוגע לו - ובכך יימנע ממנו להדליף מידע מהדו"ח שעלול להזיק ליריביו. בעבר, בפרשיות רגישות ומורכבות, חלפו בדרך כלל כשלושה עד ארבעה חודשים בין שיגור הטיוטה לפרסום הדו"ח הסופי.

בינתיים נמצא האיש שהחל את הפרשה, בועז הרפז, במלכוד משפטי. כאמור, הודה הרפז בחקירתו במשטרה בזיוף המסמך. פרקליטו, עו"ד יעקב ויינרוט, מנהל בשנה האחרונה מגעים עם פרקליטות המדינה על עסקת טיעון בעבורו. במחצית הראשונה של 2011 הופיעו סנגוריו של הרפז כמה פעמים לדיוני שימוע בפרקליטות המדינה, אולם לא נחתמה עסקה. מאז, עם או בלי קשר להתקדמות חקירת המבקר, המגעים הוקפאו. גורמים במשרד המשפטים אמרו השבוע ל"הארץ" כי "אין כל חדש במגעים והעסקה טרם נחתמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ