איראן החלה בהכנות להעשרה במתקן התת קרקעי

דיפלומטים מערביים סיפרו על צעדים טכנולוגיים בהם נוקטים האיראנים ומעידים על הפעלה קרובה של המתקן בעיר קום, הממוקם בבטן האדמה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

איראן החלה ליישם בשבועות האחרונים שורת צעדים המקרבים אותה להעשרת אורניום בתוך בונקר תת קרקעי במתקן "פורדו", סמוך לעיר קום, כך מסרו היום (שישי) מקורות דיפלומטים מערביים לסוכנות הידיעות רויטרס.

עצם הכוונה האיראנית להעשיר אורניום בפורדו - אתר שנבנה במעמקי האדמה - אינה חדשה ואיראן הצהירה כי תעשה זאת בעבר. עם זאת, היישום בפועל של התוכנית עשוי לרמז על שלב נוסף בנסיונותיה של איראן להתחמש בנשק גרעיני.

דיפלומט אירופי היושב בווינה סיפר כי ההערכה היא שאיראן החלה בתהליך הכנסת אורניום גזי לצנטריפוגות (סרכזות) בסוף דצמבר כחלק מהכנותיה האחרונות לפני תחילת העשרה במתקן. "הם קרובים להתחיל בהעשרה, אמר הדיפלומט שהוסיף כי "הם עדיין צריכים לבצע ניסויים וזיקוק כדי לעשות זאת כמו שצריך".

לטענת מקור רשמי ממדינה אחרת, איראן מבצעת פסיבציה - צעד טכני במסגרתו מכניסים חומר גרעיני לצנטריפוגות כדי להכין אותן להפעלה לצורך העשרה. "אני מניח שהם כבר יכולים להתחיל בכך אם הם רוצים", אמר.

אם הדיווחים האחרונים יתגלו כנכונים, הצעד האיראני צפוי להחריף עוד ויתר את העימות עם המערב סביב סוגיית הגרעין. בנוסף, המקורות העריכו כי המהלך עשוי לסכל את המאמץ לחדש את השיחות בין איראן למערב.

בשנה האחרונה הגבירה איראן את העשרת האורניום לרמה של 20% - הרמה הנדרשת לשמש כדלק גרעיני לכור מחקר בטהראן. במערב חוששים כי לאחר שלמדה להעשיר אורניום לרמה של 20%, איראן מסוגלת להמשיך בהעשרה לרמה של 90% הנדרשת לייצור פצצת אטום.

על רקע זה, הפעלת המתקן התת קרקעי נראית מאיימת במיוחד עבור המערב שכן המהלך עשוי לספק לפרויקט הגרעין האיראני כלי התגוננות משמעותי מפני תקיפות זרות .  המתקן בפורדו - שקיומו נחשף על ידי איראן ב-2009 - אמור לשמש לטענתה לשם ייצור דלק לפרויקט שתכליתו ייצור איזוטופים לטיפול בחולי סרטן, אולם לשם הגשמת מטרה זו, אין צורך בהעשרה ברמה של יותר מ-3.5%, עובדה שרק מגבירה את חשדות המערב לגבי הכוונות האמיתיות של טהראן.

המתיחות בין מדינות המערב ואיראן עלתה השבוע במקביל להתרחבות התרגיל הצבאי שערכו האיראנים ודימה בין השאר את סגירת מיצרי הורמוז. ביום שלישי איימו האיראנים על ארה"ב שלא להחזיר למימי המפרץ הפרסי את נושאת המטוסים שעזבה לקראת התמרון. ביום שני הודיעה איראן על שיגורם המוצלח של טילים ארוכי-טווח וביום שבת הודיעה על עוד התקדמות משמעותית בפרויקט הגרעין כשהצליחה לפתח בעצמה מוט דלק גרעיני


תגיות:

תגובות