נתניהו מנסה לגייס רוב בממשלה לקיצוץ בתקציב

רה"מ נפגש עם שר החוץ בניסיון להעביר את חוק חינוך חינם מגיל 3, ליברמן הבהיר כי מפלגתו תתנגד ואמר כי יש לתת קדימות לילדיהם של יוצאי צבא

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

הצבעת הממשלה על הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה עלולה להידחות, בעקבות לחץ של סיעות ישראל ביתנו, ש"ס והעצמאות. בסוף השבוע התקיימו דיונים בנושא בין לשכת ראש הממשלה לסיעות הרלוונטיות, כשאמש נפגשו נתניהו וליברמן, וכן התקיימו ישיבות בין אנשי הלשכה לנציגי האוצר ומשרד הביטחון.

ישיבת הממשלה השבועית שתתקיים הבוקר (ראשון)  צפויה להיות ארוכה מהרגיל ולהימשך עד שעות אחר הצהריים. הממשלה תדון בהצעתו של נתניהו לבצע קיצוץ רוחבי של 4% במשרדי הממשלה, נוסף על קיצוצים נקודתיים, על מנת לממן את תוכניתו לחינוך חינם מגיל 3. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כמו גם מפלגות ש"ס והעצמאות, כבר הודיעו כי הם מתנגדים להצעה. אם הצדדים לא יגיעו להסכמות לא תתקיים הצבעה.

ליברמן הבהיר ביום שישי האחרון כי ישראל ביתנו תתנגד להחלטה, ואף הודיע כי המפלגה צפויה להציג הצעה חלופית בעניין. לדבריו, "אנו תומכים בהחלת חוק חינוך חובה חינם כבר בגיל צעיר, אך הדרך שבה מוצע השינוי כרגע לא מספיק שקולה ובדוקה ונעשתה בהינף יד. שרי ישראל ביתנו יתנגדו להצעת ראש הממשלה שתובא ביום ראשון מאחר וקיצוץ אחיד בתקציב לכל משרדי הממשלה יפגע באוכלוסיות רחבות". ליברמן אמר כי יש לתת קדימות במתן חינוך חינם מגיל 3 לילדיהם של יוצאי צבא.

נתניהו, ליברמן ומרידור, בישיבת הממשלה בחודש שעברצילום: אלכס קולומויסקי

בתגובה להצעה נמסר מקואליציית הארגונים החברתיים "שותפות שראקה" כי "ישראל ביתנו ממשיכה להוביל מדיניות של אפליה סדרתית ובוטה נגד ערבים אזרחי ישראל. לא יעלה על הדעת כי דווקא האוכלוסייה הענייה ביותר בישראל - ערביי ישראל - תודר מהזכות לקבל חינוך חינם לילדיה. זוהי דרכה של ישראל ביתנו לגרור את הממשלה אחריה לתוך מדיניות גזענית, שעניינה דרדור עמוק יותר לעוני של ערבים בישראל".

רה"מ נתניהו התבטא בדיונים בסוף השבוע בעד ההצעה ואמר כי "2012 היא שנת הביטחון והחינוך. מי שעיניו בראשו יודע שאי אפשר לפגוע עכשיו בתקציב הביטחון. קיצוץ רוחבי של 4% מתקציב כל משרד זה מאמץ ראוי ואפשרי למטרת על שכזו". המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, צפוי אף הוא להתנגד בגלל קיצוץ של כ-30 מיליון שקלים מתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל, נוסף על הקיצוץ הרוחבי.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הנכנס, הראל לוקר, נכח אמש בדיונים בין משרד האוצר למשרד הביטחון. הדיונים עסקו בשני נושאים עיקריים שעליהם נסובה המחלוקת - גובה תקציב הביטחון ב-2012 ומנגנוני השקיפות בתקציב. בסיעתו של ברק, העצמאות, הבהירו עוד ביום חמישי כי אין בכוונתם להסכים לקיצוץ בשל תוספת תקציב הדרושה למשרד הביטחון, ומשום שהם מתנגדים לקיצוץ ביתר המשרדים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתוך כך, ייתכן כי הלחצים יישאו פרי והממשלה תוכל להצביע בעד ההחלטה, זאת אם תשכנע לפחות סיעה אחת מהמתנגדות לתמוך בהצעה או להימנע בהצבעה. במידה ושלוש הסיעות המתנגדות יצביעו נגד, נתניהו לא יוכל להעביר את הצעת החוק, אך מספיק כי אחת מהן תימנע ושרי הליכוד ישיגו רוב בישיבת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ