הפצ"ר לשעבר: לא חייבים לפתוח בחקירה על כל ילד פלסטיני שנהרג

אביחי מנדלבליט תקף בפומבי את יוזמת ראש הממשלה לשפוט פורעי חוק מהימין בשפיטה צבאית: "אם יטילו את זה על הצבא - זה נורא"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, האלוף אביחי מנדלבליט, תקף שלשום בפומבי את יוזמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשפוט פורעי חוק מהימין בשפיטה צבאית. בכינוס "שישי אסטרטגי" של הקתדרה בבית חיל האוויר בהרצליה, אמר האלוף מנדלבליט בתגובה לשאלה מהקהל שעסקה בהבדלים המשפטיים בין הגדה המערבית לישראל, כי "מאז החלטת שמגר הוחלט שצה"ל לא אמור לעסוק בהתיישבות היהודית למרות שהוא הריבון. אם צריך, שב"כ, או משטרה אזרחית, למרות שמבחינה משפטית אפשר לטפל במערכת צבאית, אבל המשמעות היא רעה מאוד אם זה יקרה".

הפצ"ר לשעבר הדגיש כי לא התייחס להיבטים מדיניים, אלא רק להיבטים משפטיים של הנושא, אך אמר כי "אם יטילו את זה על הצבא זה נורא, והאמירה של הצבא לא השתנתה. אני חושב שזה לא נכון שצה"ל יטפל באזרחים".

בדבריו התייחס הפצ"ר לשעבר גם ל"עופרת יצוקה" ולדו"ח גולדסטון והשפעותיו על שדה הקרב. "אף אחד לא רוצה לראות ילדים הרוגים, פלסטינים או לבנונים. זה מצער, אבל לא חייבים לפתוח חקירה על כל דבר", אמר האלוף מנדלבליט. "יש כלי מצוין שנקרא תחקיר מבצעי. ואם מגלים שלקחו ילד ואמרו לו לפתוח את זה כדי שאם זה יתפוצץ זה יהיה עליו, צריך לטפל בזה בכלים פליליים. למעלה מ-99% מהמקרים, זה בסדר. אך לפי דיני זכויות אדם, צריך לחקור כל מקרה, ולא על ידי מצ"ח". דבריו נאמרו בהתייחסות למדיניות חקירה של צה"ל בבדיקת טענות הנוגעות לאירואים המתרחשים בזמן לחימה באזורים עירוניים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

דבריו של מנדלבליט, שנמצא בחופשת פרישה מצה"ל והוא עדיין קצין בדרגת אלוף, על חקירת יהודים בידי צה"ל מצטרפים לדעה שהובעה בדיונים משפטיים פנימיים בפרקליטות הצבאית. לפני שבועיים פורסמה ב"הארץ" עמדת הפרקליטות הצבאית נגד יוזמת ראש הממשלה נתניהו, להעמדה לדין של יהודים בבתי המשפט הצבאיים בגדה. היוזמה באה בתגובה למעשי אלימות אידיאולוגיים של מתנחלים - תקיפת חיילי צה"ל, פריצה לבסיס חטמ"ר אפרים, פגיעה בפלסטינים ושריפת מסגדים.

צעדים נוספים שנתניהו הכריז עליהם היו מתן סמכות מעצר לחיילי צה"ל, הפעלת מעצרים מינהליים, שימוש מוגבר בצווי הרחקה ותקצוב גבוה יותר למאמצי החקירה של משטרת ישראל בגדה.

בהרצאתו של מנדלבליט שלשום הוא התייחס בעיקר לחזית המשפטית שצה"ל מתמודד בה בשנים האחרונות. "האם 'עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב יכול להתקיים? לכאורה התשובה היא לא, אבל אני אומר שכל מה שאנחנו עושים, זה בגללנו. הרבה דברים שחשבתי שאני יכול לאשר משפטית, מח"א (מפקד חיל האוויר, ג"כ) או בחיל האוויר עצמו חשבו שאי אפשר (לעשות, ג"כ) מבחינה מוסרית. וזה קרה הרבה", אמר.

ביחס למה שמכונה תהליך המשפטיזציה של המערכת הצבאית, הסביר מנדלבליט שהוחלט בצה"ל להעניק ייעוץ משפטי אופרטיבי רק עד רמת מפקדת האוגדה. "המשפטנים לא ינהלו את הצבא. המפקד יכול להחליט: 'אני לא תוקף כי זה לא מוסרי להרוג 20 תינוקות במיטה שלהם'. אם יש רקטות שיפגעו מחר במאסה מאוד גבוהה של אנשים בארץ - זה תקין (מבחינה משפטית, ג"כ). בתחילת המערכה בלבנון השנייה היה מקרה כזה, שמבחינתי (היה) תקין ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ