הרפז חזר בו מהודאתו בזיוף המסמך

בעדות חדשה בפני מבקר המדינה אמר בועז הרפז כי הודה בזיוף כדי לסיים את הפרשה במהרה; כעת חזר לגרסה המקורית שהציג בחקירה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, האיש שהודה בזיוף "מסמך הרפז" העומד במוקד הסערה המעסיקה את צמרת מערכת הביטחון, חוזר בו מהודאתו. בעדויות שמסר לאנשי מבקר המדינה הבודקים את הפרשה ובשיחות אחרות שקיים בחודשים האחרונים, הציג הרפז גרסה אחרת, הסותרת את דבריו במשטרה.

בחקירת המשטרה באוגוסט 2010 טען הרפז שהמסמך הגיע אליו בעקיפין, מאשה שאיננו מכיר. בהמשך החקירה הודה בזיוף המסמך וטען שפעל לבד. הודאת הרפז היא שהביאה לסיום חקירת המשטרה בפרשה ולהכרזתה שמצאה את האשם בזיוף. ממצאי החקירה הועברו לפרקליטות המדינה, שטרם הגישה כתב אישום נגד הרפז.

לפי הגרסה הנוכחית שמסר, אישר הרפז שעמד בקשר עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואשתו רונית, שעסקו במאמצים לבלום את מה שנראה לאשכנזי מתקפה מתוכננת של לשכת שר הביטחון נגדו. חלק ניכר מהקשר התנהל בחילופי הודעות אס-אם-אס בין הטלפון הסלולרי של הרפז לזה של רונית ולזה של אל"מ ארז וינר, עוזר הרמטכ"ל באותה תקופה. בחקירתו במשטרה העיד וינר שהוציא את המסמך מלשכת הרמטכ"ל, אך טען שהדבר נעשה בלא ידיעת אשכנזי ושהוא עצמו לא ידע שהמסמך יתפרסם כעבור יומיים בערוץ 2.

גבי ורונית אשכנזי. הרפז הודה שעמד בקשר עם הרמטכ"ל לשעבר ואשתוצילום: דו"צ

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לדברי הרפז, האשה נתנה את המסמך לשליח שמסר לו אותו בערב יום הזיכרון 2010, במסעדת "טל בייגלס" בסינמה סיטי בגלילות, והוא העבירו מאוחר יותר ללשכת הרמטכ"ל, לידי וינר. לטענתו, לא ייחס למסמך חשיבות מיוחדת וראה בו אז חלק ממלחמת הלשכות.

הרפז אמר לאנשי המבקר שהחליט לקבל עליו את האשמה בזיוף משום שנאמר לו שהמשטרה מצאה במחשבו האישי 13 גרסאות של המסמך. אף שידע, לדבריו, שלא היה מעורב בזיוף המסמך, היה מותש מהחקירה שהתנהלה מיד לאחר שובו מנסיעת עסקים לארה"ב, והגיע למסקנה שלא יוכל להדוף את הטענות נגדו. הוא העדיף, לטענתו, להודות בזיוף בהנחה שזו עבירה קלה יחסית, שתסיים את הפרשה בלי לגרום לו נזק רב מדי. כעת, כאמור, חזר בו מעדותו במשטרה.

החוקרים עדיין דבקים במסקנתם שהרפז זייף את המסמך, אף שהשאלה האם פעל לבדו או בסיוע אחרים, אולי מקרב תומכי אשכנזי, נותרה פתוחה. יחסיהם של הרפז ואשכנזי עלו על שרטון ובחודשים האחרונים קיים ביניהם נתק.

פרקליטו של הרפז, עו"ד יעקב ויינרוט, מנהל בשנה האחרונה מגעים עם פרקליטות המדינה על עסקת טיעון עבורו. אולם מאז המחצית הראשונה של 2011, עם או בלי קשר להתקדמות חקירת המבקר, הוקפאו המגעים. בשבוע שעבר אישרו גורמים משפטיים ל"הארץ" ש"אין כל חדש במגעים והעסקה טרם נחתמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ