ההתפרעות בחטמ"ר אפרים |

כתב אישום נגד פעילי ימין: ריגלו אחר תנועות צה"ל וסיכלו פינוי מאחז

מואשמים כי הפעילו מקורות בצבא, מינו תצפיתנים, ניהלו דו"חות מודיעין והחזיקו מידע מסווג ותוכניות מבצעיות לפינוי מאחזים. סניגוריהם: "משטרת מחשבות"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הפרקליטות הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד חמישה פעילי ימין בגין איסוף מידע על פעילות צה"ל וקשירת קשר . על פי כתב האישום, החמישה הפעילו חמ“ל שבו ריכזו ידיעות מודיעיניות על תנועת כוחות צה“ל ומג“ב בגדה המערבית, כדי לסכל פינוי מאחזים בלתי־חוקיים. החמישה קיבלו דיווחים מחיילים ומקצינים, מקציני ביטחון בהתנחלויות .

כתבי האישום הם תולדה של חקירת האירועים בבסיס חטמ"ר אפרים בחודש שעבר, שבהם פרצו פעילי ימין לבסיס, השחיתו כלי רכב ויידו אבנים. בחקירה נעצרו כ-15 איש, שמתוכם הוגש כתב אישום נגד חמישה פעילים המוכרים לשב“כ ולמשטרה. הנאשמים הם עקיבא הכהן, בן 27; דוד אליהו, בן 19; נכדו של הרב כהנא, מאיר אטינגר, בן 20; ואפי חייקין, בן 20. כולם תושבי התנחלויות שהורחקו מהגדה בצו מינהלי ועברו להתגורר בירושלים. החמישי הוא אלעד מאיר, בן 35 מההתנחלות חרשה.

הרקע למעשים הוא התחייבות  של המדינה להרוס עד סוף השנה שעברה את המאחזים רמת גלעד ומצפה יצהר הנמצאים על קרקע פרטית. על פי כתב האישום, בתאריך מסוים עד תחילת נובמבר, החליטו הפעילים להקים "חמ"ל מאחזים" שיעקוב אחר תנועות כוחות צה“ל ומג“ב. המטרה היתה לאסוף כל מידע הקשור לפינוי, כדי שבעת הצורך יוכלו לצאת למאחזים ולמנוע את ההריסה.

החמ"ל הופעל מדירה ברחוב צבי יהודה 13 בירושלים, שבה התגוררו אטינגר, חייקין ואליהו, סמוך לישיבת מרכז הרב. על פי כתב האישום, "הנאשמים קיבלו דיווחים מאנשים שונים, שחלקם שימשו ’תצפיתנים‘, ’עוקבים‘ ו‘סיירים‘. כללו, בין היתר, מידע על פריסת כוחות צבא, החלפת סדרי כוחות בתעסוקה מבצעית, התנהלות מבצעית של הכוחות בשטח וכן מספרי יחידות וגדודים הפרוסים במרחב". במסמך נוסף, עם הכותרת "תוכנית להגנת המאחזים", נכתב: “לא לחכות ליום פקודה לא רק בהפגנות מראש. אלא גם בהקדמת החיכוך בפועל... חותרים לניצחון כלומר להביא למצב שבו השלטון אינו מסוגל להעביר פינוי מאחזים".

הפגנה למען שחרור הפעילים ממעצר, בינואר השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

החל מ-11 בדצמבר החלו להתקבל בחמ"ל דיווחים על תזוזת כוחות בשומרון לקראת הריסה אפשרית של מאחז. הדיווחים התקבלו באמצעות הודעות SMS  ושיחות ותועדו בדף אקסל שנמצא במחשבם האישי. עיון ב"דו"ח המודיעין", כפי שכונה על ידי הפעילים, מגלה כי המקורות המודיעיניים שלהם כללו חיילי צה”ל בשירות פעיל. כך למשל, נרשמו דיווחים מפי "קצין בשריון", "חייל מחטמ"ר אפרים" ו"חייל שיצא מתדריך". הפעילים החזיקו אף כ-11 תצלומי אוויר סודיים של אזורים באוגדת איו”ש, שבהם מופיעים מאחזים המיועדים לפינוי ובסיסי צבא.

מקור נוסף שהעביר מידע לפעילים היה יו”ר הקואליציה, זאב אלקין. ב-11 בדצמבר, היום בו החלו הפעילים לחשוד שצה”ל מתכוון להרוס מאחז, דיווח אלקין בשעה 19:00 כי “לא מדובר ברמת גלעד”, והקבוצה רשמה את הדיווח במסמך. גם השר בני בגין מופיע במסמך: אחת המודיעות דיווחה ב-12 בדצמבר: “בני בגין - ברק שלח כוחות לרמת גלעד”.

מפלגת מרצ פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לפתוח בחקירה נגד אלקין. מזכ”ל המפלגה, דרור מורג, כתב לווינשטיין כי “מעשיו של אלקין מהווים עבירה חמורה על החוק, פגיעה בשלטון החוק וסיוע לגורמים עברייניים. אלקין בחר להעביר את המידע ביודעו כי נועד לסכל את החלטות המדינה ובית המשפט ולמנוע פינוים של מאחזים בלתי חוקיים, תוך שימוש בכוח כנגד החיילים והשוטרים שנשלחו לבצע את המשימה”.

אלקין: זה מידע גלוי

אלקין, חבר ועדת החוץ והביטחון ויו”ר ועדת המשנה שלה לענייני יהודה ושומרון, מסר בתגובה כי “לא מדובר במידע סודי אלא במידע גלוי של ממשלה שחתמה, בתיווך השר בני בגין, על כך שפינוי רמת גלעד ייעשה בהסכם. היות והיתה שמועה שהציתה את השטח בדקתי שהממשלה מתכוונת לקיים את ההסכם וראיתי לחובה לחזור ולומר שאין כוונה לפנות את רמת גלעד. כל פעם שאוכל לתרום למניעת התנגשויות ולפעול לכך  שיהיו הסכמות בין המתיישבים  לממשלה אמשיך לעשות זאת, גם אם זה לא מוצא חן בעיני עיתון ‘הארץ’ או סיעת מרצ".

אלקין הוסיף כי "עד עכשיו לא קיבלתי שום פנייה בעניין, לא מהמשטרה או מאף אחד אחר, אבל אם מישהו ירצה לדבר אתי בנושא הזה אשמח למסור תשובות. מדובר במידע ציבורי שהיה גלוי". את תגובתו של השר בני בגין לא ניתן היה להשיג.

ח"כים: גם אנחנו העברנו מידע

ח”כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הודה בישיבת ועדת חוקה בשבוע שעבר כי העביר מידע על תנועת כוחות צה”ל למתנחלים.  בישיבה שעסקה באכיפת החוק בהתנחלויות אמר אריאל: "אם מי שמעביר מידע על כוחות צה”ל הוא מרגל, אז אני מרגל. יותר מפעם אחת העברתי מידע על תנועת הכוחות בחבל עזה, בצפון השומרון ואפילו בגבעת אסף. אם עצרו אחרים, צריכים גם לעצור אותי". ח"כ יעקב כץ (כצ'לה) קרא בדיון “לכל תושבי המדינה: אם אתם רואים רכב צבאי בדרכו להרוס בית תשלחו מסרון לכל החברים על מנת למנוע הרס מאחזים. קחו את דברי ברצינות".

חמשת הפעילים מואשמים בקשירת קשר להתפרעות ואיסוף מידע על צה"ל לפי תקנות ההגנה לשעת חירום. סנגורם של שלושה מתוך החמישה, עו”ד עדי קידר מעמותת "חננו", אמר אתמול בבית המשפט כי "כל כתב האישום זה מדיניות של אפליה נגד מתנחלים. אלו אנשים שפעלו במסגרת לגיטימית כדי ליצור לכל היותר הפגנות חוקיות, וזה רק במקרה שיוכח שאכן החבורה הזו היא שארגנה את ההפגנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ