חוק חינוך חינם |

נתניהו נגד ליברמן: לא תהיה אפליה בין מגזר למגזר; שלום נגד נתניהו: הקיצוץ הרוחבי בזוי

רה"מ הבהיר כי יתנגד להצעת שר החוץ להנהיג את החוק רק על מי ששירת בצבא. סילבן שלום טען כי הקיצוץ בתקציב משרדו נובע "ממניעים לא עניניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישיבת הממשלה השבועית התכנסה היום (ראשון) על רקע העימות הקואליציוני בנושא חוק חינוך חינם מגיל 3, אותו מבקש לממן ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ידי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. "תתעלמו מדברי התעמולה שמופצים. המציאות היא שהערבים והחרדים כבר היום מקבלים חינוך חינם. אני רוצה שההטבה הזאת תינתן לכלל האוכלוסייה. בנוסף, ההטבות הכספיות לילדים שייהנו מיום לימודים ארוך מיועדת רק להורים עובדים - זאת בשורה כלכלית-חברתית אדירה", אמר ראש הממשלה בפתח הישיבה. בנוגע לביקורת על אי-הכללת תקציב הביטחון במסגרת הקיצוצים אמר נתניהו כי "לא צריך לקצץ בתקציב הביטחון, אלא להגדילו".

דבריו של נתניהו נאמרו בתגובה להצעתו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, שהודיע שמפלגתו תתנגד להצעה במתכונתה המוצעת. לדברי ליברמן, יש להנהיג תחילה חינוך החינם רק במשפחות שבהן שני ההורים עובדים ושירתו בצבא. ליברמן, שהיה אחד מרבים שתקפו את התנהלותו של נתניהו בנושא, הוסיף בישיבת המפלגה ביום שישי כי "אנו תומכים בהחלת חוק חינוך חובה חינם כבר בגיל צעיר באופן נלהב, זהו שינוי דרוש ונחוץ שהיה צריך לקרות כבר מזמן. אך הדרך שבה מוצע השינוי כרגע לא שקולה ובדוקה מספיק ונעשתה בהינף יד". מלבד ישראל ביתנו, גם סיעותהעצמאות וש"ס הודיעו כי יתנגדו לחוק חינוך חינם אם הקיצוץ הרוחבי לא יבוטל. אם לא יצליח נתניהו לשכנע את אחת הסיעות להצביע בעד הצעתו, ההצבעה צפויה להידחות.

גם בליכוד קיימת התנגדות לקיצוץ הרוחבי והמשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, תקף את ההצעה בחריפות בפתח ישיבת הממשלה. "מדובר בהחלטה הזויה ובזויה, פגיעה אנושה בשכבות החלשות. זוהי פעולה הפוכה לדו"ח טרכטנברג, שאושר כמקשה אחת. כדי לממן את גילאי 3-4 לוקחים מכל המשרדים החברתיים. בפריפריה לא ייהנו מהחוק החדש, מכיוון שזה כבר קיים במרבית היישובים ולמעשה נוצר מצב שילדי דימונה ושדרות יממנו את קיסריה וסביון. מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל שברשותי, הוחלט לקצץ 30 מיליון שקל. אני נמצא הרבה זמן במערכת הציבורית והייתי שר אוצר, מעולם לא קוצץ שליש מתקציבו של משרד חברתי. מדובר בסדר עדיפויות הזוי שאין לו שום אחיזה במקום הזה", אמר שלום.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שלום, יריבו הפוליטי של נתניהו אף רמז כי הקיצוץ החריג בתקציב משרדו נובע ממניעים אישיים הנוגעים ליריבות בין השניים. "יש כאלה שיש להם שיקולים לא עניניים. לא הגיוני לקצץ שליש מתקציב משרד. בסופו של דבר זה, האחריות לכך מתחילה במשרד האוצר ומגיעה עד למעלה (ראש הממשלה).

שר האוצר יובל שטייניץ דרש בדיון הממשלה כי משרד הביטחון יסכים לקיצוץ הנדרש בתקציבו. שטייניץ אמר כי אם משרד הביטחון לא יסכים לכך, יידרש בהמשך קיצוץ רוחבי נוסף בכלל משרדי הממשלה. "אם משרד הביטחון לא ייתן את מה שהוא צריך לתת ייתכן ונזדקק לקיצוץ רוחבי נוסף", אמר. כזכור, כלל משרדי הממשלה נדרשו לקצץ 4% מתקציבם אך משרד הביטחון דורש גם תוספות תקציביות - כך שלא ברור עדיין אם גובה התקציב הכולל יקוצץ בסופו של דבר.

שר הביטחון, אהוד ברק, הדגיש הבוקר בראיון לקול ישראל כי גם הוא במתנגדים ליוזמת הקיצוץ המוצעת במשרדי הממשלה והוסיף כי אין סתירה בין אי-קיצוץ תקציב הביטחון והנהגת חוק חינוך חינם. "אני מקווה שלא נפגע בעיתוי הזה ביכולתה של המדינה לספק ביטחון, אך באותה עת גם נעניק חינוך חינם. לדעתי אנחנו חייבים להנהיג חינוך חינם אפילו מגיל 3 חודשים", אמר ברק.

ברק אמר עוד כי "ברור שלא הצלחתי לשכנע את ראש הממשלה במחשבה שלי שאפשר להגדיל את הגירעון ולפתוח את תקרת התקציב, אך אם מקצצים לרוחב, בלי מחשבה, כדי לעשות דבר הכרחי - זה לא מוצדק". בהודעה שפרסם טען שר הביטחון כי קיימים פתרונות נוספים שיכולים לשמש למימון התוכנית. "ניתן בהחלט למצוא מקורות תקציביים שיאפשרו מתן מענה לחינוך ולביטחון, כגון: הטלת מס יסף על העושר, ביטול רשימת פטורים הניתנים כיום בהיקפים של עשרות מיליונים והתאמות נוספות - רק בדרך זו תממש הממשלה את אחריותה בסוגיות יסוד בחברה הישראלית ובביטחון ישראל".

גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קראה לשרי הממשלה לא להיכנע ללחצי נתניהו ולהצביע נגד הקיצוץ בתקציב. לדבריה, "הקיצוץ ינחית מכה אנושה על מערכת הבריאות הקורסת, על החינוך, ועל ביטחון הפנים ויפגע בחלשים ביותר. כיוון שזהו קיצוץ בבסיס התקציב הוא קיצוץ לתמיד, ולכן יגדיל באופן בלתי נסבל את הפערים בחברה. "יחימוביץ' הוסיפה כי הצעתו של ליברמן כי רק יוצאי צבא יקבלו חינוך חינם, היא פופוליסטית, מטופשת ומזיקה למדינה, כיוון שהיא תמנע יציאה לעבודה של העניים ביותר והם ימשיכו לקבל קצבאות מהמדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ