ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ושר האוצר יובל שטייניץ התעמתו היום (ראשון) באופן חריף בישיבת הממשלה שעסקה בקיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה על מנת לממן את חוק חינוך חינם מגיל 3. הממונה על התקציבים במשרד האוצר, גל הרשקוביץ, הציג בישיבה נתונים לגבי תקציב הביטחון והעובדה שניתן לקצץ גם בו. הרמטכ"ל גנץ התקומם על הדברים והתפרץ לדבריו של הרשקוביץ. "זה הבל הבלים", אמר גנץ.

שטייניץ יצא להגנת הרשקוביץ ותקף את גנץ. "איך אתה מדבר, תזכור שאתה לובש מדים", אמר שר האוצר לרמטכ"ל. גנץ לא נשאר חייב והשיב לשטייניץ כי "אני זוכר את זה יותר טוב ממך", והטיח בו - "שמור על כבוד צה"ל". העימות המחיש את המחלוקת בין האוצר למשרד הביטחון סביב סוגיית הקיצוץ, או האי-קיצוץ בתקציבו. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב בפתח ישיבת הממשלה לצד מערכת הביטחון.

לדברי נתניהו, "כל אחד שעיניו בראשו רואה מה שמתרחש סביבנו. אנחנו רואים מה מתרחש מהים האטלנטי, ממרוקו, ועד המזרח, כל אחד רואה את זה. והשינויים הללו יש להם השלכות, הייתי אומר אסטרטגיות, על הביטחון הלאומי של מדינת ישראל, על היכולת שלנו להתמודד עם אתגרים חדשים שעומדים מולנו, על זירות חדשות, על אמצעי נשק חדשים, על שאלת היציבות ואי היציבות באזור. כל הדברים האלה מתהווים בחודשים האחרונים ואנחנו חייבים להסיק את המסקנות מהם. אני חושב שהדבר הזה אומר שאיננו יכולים לבצע קיצוץ בתקציב הביטחון, אלא אנחנו צריכים אף להגדיל אותו".

שטייניץ דרש בדיון הממשלה כי משרד הביטחון יסכים לקיצוץ הנדרש בתקציבו. לדבריו, אם משרד הביטחון לא יסכים לכך, יידרש בהמשך קיצוץ רוחבי נוסף בכלל משרדי הממשלה. "אם משרד הביטחון לא ייתן את מה שהוא צריך לתת ייתכן ונזדקק לקיצוץ רוחבי נוסף", אמר. כזכור, כלל משרדי הממשלה נדרשו לקצץ 4% מתקציבם אך משרד הביטחון דורש גם תוספות תקציביות - כך שלא ברור עדיין אם גובה התקציב הכולל יקוצץ בסופו של דבר.

שר הביטחון, אהוד ברק, הדגיש הבוקר כי לדעתו אין סתירה בין אי-קיצוץ תקציב הביטחון והנהגת חוק חינוך חינם. "אני מקווה שלא נפגע בעיתוי הזה ביכולתה של המדינה לספק ביטחון, אך באותה עת גם נעניק חינוך חינם. לדעתי אנחנו חייבים להנהיג חינוך חינם אפילו מגיל 3 חודשים", אמר ברק שהוסיף כי אלו הדורשים קיצוץ בתקציב הביטחון בשעה בה נדרשת ישראל להתמודד עם אתגרים אזוריים רבים, צריכים לזכור את המצב אליו נקלעה ישראל במלחמת לבנון השנייה.

העימות בישיבת הממשלה מהווה המשך לחילופי האשמות קשים בין מערכות הביטחון והאוצר בחודשים האחרונים על רקע דרישת האוצר לקצץ בתקציב הביטחון ולאפשר פיקוח על כל סעיפיו. בשבוע שעבר הזהירו גורמים בצה"ל כי אם פערי תקציב - בגובה של כ-5 מיליארד שקלים - לא ייפתרו, הצבא לא יעמוד בתוכניות העבודה לשנה הקרובה ויאלץ לקצץ בשעות הטיסה ובאימונים.

לפני שלושה חודשים התבטא בני גנץ בסוגיה ואמר כי "משמעות הקיצוצים תהיה החזרת הצבא למצבו ב-2006, ערב מלחמת לבנון השנייה, שבה נחשפו פערים קשים במוכנות וכשירות הכוחות למלחמה". גנץ הוסיף כי הפגיעה שתידרש באימונים תהווה "חצייה של קווים אדומים" באשר למוכנות הצבא. "לסגור יחידה לוקח בערך שנה. להקימה מחדש כשיתברר שיש צורך כזה לוקח חמש שנים", טען.

הרמטכ"ל בני גנץ. "הבל הבלים" אמר בתגובה לדברי הממונה על תקציבים באוצר צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ