משרד הביטחון זכה לתוספת של 1.5 מיליארד |

אושר הקיצוץ הרוחבי בתקציב למימון החלת חוק חינוך חינם מגיל 3

יו"ר ש"ס ישי והשר שלום השתכנעו לתמוך בעקבות הקלות בקיצוצים למשרדיהם; תקציב הביטחון זכה בסופו של דבר לתוספת אך בצבא "מוטרדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אני חושב שזו ברכה, זהו יום חג, סוף סוך אנו עושים דבר שדובר בו שנים" אמר ראש הממשלה נתניהו הערב (ראשון) בעקבות אישור הקיצוץ הרוחבי שאפשר את הרחבת חוק חינוך חובה חינם מגיל 3.

במסגרת הקיצוץ, מועברים 5.4 מיליארד שקל - 2.5 מהם יועברו לחינוך, 2.2 לתקציב הביטחון ועוד 0.7 מיליארד שקל לתוספות אחרות, בין היתר לרופאים ולפרקליטים. הכסף מגיע מקיצוץ שווה של 4% מתקציבי כל משרדי הממשלה, שמפנה 1.4 מיליארד; 1.5 מיליארד שקל הגיעו מהרזרבה לתקציב הדו-שנתי, והיתר, 2.5 מיליארד, מקיצוצים נקודתיים בתקציבי כמה מהמשרדים.

בסופו של דבר, לאחר הקיצוצים והתוספות, נהנה משרד הביטחון מתוספת נטו של 1.5 מיליארד שקל לתקציב. למרות זאת בצבא לא הביעו שביעות רצון מההחלטה. גורמים צבאיים אמרו שהם "מוטרדים מאד, אבל במדינה דמוקרטית ממשלה היא שמחליטה מה רמת הביטחון שמגיעה לתושביה. בצבא יעשו כל שניתן כדי לעמוד במשימות".

נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

  יצויין כי במסגרת ההסדר שהושג יקבל משרד האוצר לראשונה אפשרות לפקח על סעיפיו השונים של תקציב הביטחון.

  אישור הקיצוץ עבר הערב, לאחר שמפלגת ש"ס השתכנעה בעקבות ההסכמות בין יו"ר ש"ס אלי ישי והאוצר, שלפיהן שלא יבוצע קיצוץ ברשויות המקומיות ובפרויקט שיקום שכונות במשרד השיכון.

  ישי אמר כי "חוק חינוך חינם לגיל הרך הינו חוק ראוי ומבורך, אך רק בתנאי שאינו פוגע בשכבות החלשות, לאחר שהגענו בהידברות מול האוצר להסכמה על ביטול הקיצוץ ברשויות המקומיות, ועל ביטול הקיצוץ בפרויקט שיקום שכונות במשרד השיכון, ומציאת מקורות אחרים למימון החוק, אנחנו מסירים את התנגדותינו לאישור החוק, ע״מ לחזק כלכלית את תושבי השכונות והשלטון המקומי".

  להצעה התנגדו חמשת שרי ישראל ביתנו ושלושה שרים מהעצמאות. שרת החקלאות אורית נוקד תמכה בהצעה בעקבות החזר הסובסידיות לפטמים וביצים במשרד החקלאות. שרי ש"ס תמכו וכך גם המשנה לראש הממשלה סילבן שלום, שהקיצוץ הצפוי במשרדו פחת בכ-20 מיליון שקל.

  המשנה לראש הממשלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, אמר בתום ההצבעה לאישור חוק חינוך חינם: "אני שמח שלבסוף התבונה גברה והוחלט לצמצם בצורה משמעותית את הפגיעה בנגב ובגליל. אני שמח שהחוק עבר, מדובר בחוק חשוב. התנגדותי העזה הייתה לכך שמימון ייעשה על גבם של ילדי הנגב והגליל. הגענו להבנות עם כל הגורמים ואנו נמשיך במרץ בפיתוח הנגב והגליל והעובדה שילדי קרית שמונה לא יממנו את ילדי קיסריה היא הדבר החשוב".

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  שר הביטחון, אהוד ברק, הדגיש הבוקר בראיון לקול ישראל כי גם הוא במתנגדים ליוזמת הקיצוץ המוצעת במשרדי הממשלה, והוסיף כי אין סתירה בין אי-קיצוץ תקציב הביטחון והנהגת חוק חינוך חינם. בהודעה מטעמו אמר עוד "כי ההשקעה בביטחון כמוה כפוליסת ביטוח למדינת ישראל, ובהקשר זה ציין כי החיים קודמים לאיכות החיים".

  באופוזיציה מתחו ביקורת על ראש הממשלה, ח"כ מופז אמר כי רה"מ הבטיח ששנת 2012 תהיה שנת הביטחון והחינוך. "מה שאפשר להגיד בוודאות זה ש-2011 הייתה שנת הכישלון והבידוד, וש-2012 תהיה שנת בחירות.

  ״ראש הממשלה ממשיך לפזר צ׳קים חברתיים ללא כיסוי וסיסמאות בחירות. אם היה רוצה ליישם את חוק חינוך חובה, הוא היה יכול לעשות זאת לפני שבועיים עם עודפי תת הביצוע של משרדי הממשלה (1.61 מיליארד ש"ח) אך הוא החליט להעבירם לביטחון. ראש ממשלה שאחרי כמעט שלוש שנותכהונה עוד עסוק בלהגיד מה צריך לעשות אך לא עשה דבר הוא ראש ממשלה רע, שגם חברי ממשלתו כבר לא מקבלים את מרותו.״

  חברת וועדת הכספים, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לאישור חוק חינוך חובה בממשלה: ״אני מברכת על כוונת הממשלה לתקצב סוף סוף את חוק חינוך חינם מגיל 3. למרבה הצער, ההחלטה של נתניהו לא לקצץ בתקציב הבטחון, ואף להגדיל אותו בעוד מיליארדי שקלים, משמעותה קיצוץ רוחבי בכל שאר משרדי הממשלה. כרגיל תקציב הבטחון מקבל 'פס בליינד', תפס טרמפ על היוזמה, וגורם לכך שהתיקון בחינוך נעשה על גבה של מערכת הרווחה, ותוך פגיעה בשאר התוכניות החברתיות של המדינה. זהו סדר עדיפויות שגוי, שמנוגד להמלצת דו"ח טרכטנברג."

  יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה כי ההחלטה לקצץ ארבעה אחוזים מתקציב המדינה היא החלטה אומללה שתדרדר את ישראל להעמקה נוספת של פערים חברתיים בלתי נסבלים. "הקיצוץ יפגע בבריאות, ברווחה, בחינוך, בביטחון הפנים ובחלשים ביותר. זהו קיצוץ בבסיס התקציב ועל כן תמידי, וישוכפל לשנים הבאות, והשרים שהצביעו עבורו פגעו אנושות באזרחי מדינת ישראל. ההצבעה גם עומדת בניגוד גמור לטרכטנברג שהצביע על תקציב הביטחון כמקור לחינוך חינם מגיל 3".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ