קובץ הריגול של הימין: מעקב צמוד אחרי צה"ל

ב"דוח מודיעין" שהגיע לידי "הארץ" תיעדו פעילי הימין את העדכונים שקיבלו מ-30 מדווחים על פעולות צה"ל - בהם גם ח"כ אלקין

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

קובץ האקסל המלא שנתפס בדירת שלושה מהנאשמים באיסוף מידע על כוחות צה"ל מלמד כי דיווחים רבים שהגיעו לקבוצה הגיעו מחיילי צה"ל. היום (ראשון) הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום חמור נגד חמישה פעילים, הנאשמים שריגלו אחר תנועות צה"ל וסיכלו את פינוי מאחז יצפה יצהר.

בכתב האישום נטען כי הקבוצה ערכה רישום מדוקדק של הדיווחים שקיבלה, תחת הכותרת "דו"ח מודיעין", וכי היו כ-30 מדווחים. בין המדווחים נמצא גם חבר הכנסת זאב אלקין, וחיילים רבים, שהעבירו מידע מדויק על תנועת כוחות מבסיסם, וכן לו"ז מדויק להריסת המבנים (שלא היה נכון בדיעבד. ח.ל).

תחילתו של הקובץ ביום ראשון, יממה לפני ליל ההתפרעויות בשומרון. כמה ימים קודם לכן כבר הייתה אינדקציה שמשהו קורה, ולקראת יום ראשון התרבו הדיווחים.

יום ראשון, 11 בדצמבר:

14:00 ישי מרזל (בנו של ברוך מרזל, שקיבל שבוע שעבר צו הרחקה): "דיווח על חיילים שיוצאים להחליף מג"ב איפשהו".

16:00 ידעיה שוהם (שנעצר ושוחרר ללא אישומים בפרשה, מייסד מאחז גל אריה): "שני אוטובוסים של מג"ב יצאו לבסיס רבין".

18:00 קב"ט קריית ארבע: "פלוגת מג"ב חברון יצאה צפונה".

18:40 ידעיה שהם: "שני אוטובוסים ממג"ב קלקיליה לכיוון השומרון, אחד מתוכם של מועצה אזורית שומרון".

19:05 ידעיה שהם: "מטיילי הורדים (שם של חברת אוטובוסים. ח.ל) עמוס במג"ב נכנס לקדום (בסיס החטיבה המרחבית אפרים. ח.ל)".

20:30 ש.ק. (פעיל שטח מוכר בשומרון): "שתי פלוגות שריון הוקפצו מהדרום לרמת גלעד".

21:30, ח"כ זאב אלקין: "לא מדובר ברמת גלעד".

21:45 אלחנן גרונר, שנעצר בפרשה ושוחרר ללא אישום: "מטיילי הורדים עבר את נקמה (שם קוד לצומת הכניסה ליצהר. ח.ל) לכיוון קדומים, לא הגיע לקדומים".

21:50 ידעיה שהם: "קצין בשריון אמר ששתי פלוגות מבסיס שיזפון יצאו לחברון". (זהו נוהל מקובל בצבא, שחיילים מבסיסי הדרכה מחליפים שוטרי מג"ב שיוצאים לפינויים במשימות השוטפות. ח.ל).

00:00 איתי זר, מנהיג ומייסד חוות גלעד: "בשיחה עם קצינים נאמר כי אין פינוי הלילה במצפה יצהר". הדיווח של זר סיים את ליל העבודה.

יום שני, 12 בדצמבר:

10:30 ירון כלאב (נעצר ושוחרר ללא אישום, אך קיבל צו הרחקה לחצי שנה מאיו"ש): "הכוחות שהחליפו את מג"ב (החיילים משיזפון. ח.ל) נשארים עד סוף השבוע".

15:45 ידעיה שהם: "4 טיוליות אוטובוס ושופל בקדום".

16:00 ידעיה שהם: "טיולית נוספת נכנסה לקדום".

18:30 חמ"ל (לא ברור מי המדווח. ח.ל): "סוואנה יס"מ בצומת המשטרה הבריטית (במרכז כביש 60 (בין עפרה לשילה. ח.ל) בכיוון שומרון".

18:40 חמ"ל: "חיילים מדברים על פינוי הלילה".

19:40 י"ס (פעיל מוכר בגבעות): "חייל מחטמ"ר אפרים – פינוי הלילה ברמת גלעד".

20:00 ד"ח (מיצהר): "פרוסים מארבים רבים של צבא סביב יצהר" (כדי למנוע פעולת תג מחיר, הצבא ממתין למתנחלים על מדרונות יצהר. ח.ל)

20:35 ש"ס (תושב המאחזים בגב ההר): "טרנזיט מג"ב וג'יפ עם הצעקה (כלי לפיזור הפגנות. ח.ל.) מרחלים לתפוח".

20:52 א"ל: "חייל שיצא מתדריך אומר – הלילה בשעה שלוש מתחילים חסימות, בארבע - כיתור הרמה, בשש – הרס".

החשודים בבית המשפט המחוזי בירושלים, לפני 10 ימיםצילום: אוליבייה פיטוסי

הפעילים לא ידעו עדיין באופן ודאי, אולם בצבא התכוונו להרוס באותו לילה מבנים במצפה יצהר. ב-23:45 הגיע דיווח מהחמ"ל: "חוסמים את הדרך לרמה". בשלב הזה החלה ההתפרעות על ציר 55 בכניסה לרמת גלעד, במסגרתה הותקפו קציני צה"ל ופלסטינים. לאירועים אלה אין זכר בקובץ האקסל. בעקבות ההתפרעות, החליט מפקד פיקוד מרכז אבי מזרחי לבטל את ההריסה, ולטפל קודם כל בהפרות הסדר. הפעילים לא ידעו זאת כמובן, והמשיכו להערך.

לאחר חצות, שוגר "סייר" לבדוק את המצב בשטח. ב-00:43 דיווח הסייר כי אוטובוס מלא חיילים נמצא בכניסה לשבי שומרון. ב-2:30 דיווח "תצפיתן": "אוטובוס הגיע לצומת תפוח ועלה לבסיס". ב-2:45 שני ספרונים ושני ג'יפים נסעו מצומת תפוח לחטמ"ר שומרון". 2:48: "3 זינזנות משטרתיות מצומת תפוח למגדלים". ב-4:40: הסייר שב לדווח: "משטרת אריאל ריקה". ב-5:00 "מעלה אפרים ריק". ב-5:20: "בקדום יש שלוש טיוליות ושני אוטובוסים. לא רואה שופל ומכתזית".

הבוקר עלה על השומרון ודבר לא נהרס. עם זאת, המתח לא ירד. משעות הצהריים, חזר סשן הדיווחים: "סוואנה יס"מ נכנסה לבה"ד 3", "סוואנה יס"ם בצומת נקמה", "אוטובוס על ציר 60 צפונה", "חייל מגדוד תותחנים הגיע להחליף חייל בחטמ"ר שומרון באופן חריג מאוד". ב-17:55 נמסר כי "מידע ממקור אמין בתוך חטמ"ר שומרון מדווח על מצפה יצהר הלילה". ב-21:25 ברוך מרזל מתקן: "קצין מקדום מדווח על שחרור חלק מהכוחות עד מחר בצהריים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות של הארץ ישירות אליכם

באותו ליל שלישי, בשעה מאוחרת, החלה תנועה חשודה של שיירה ובה שופל, ג'יפים של מג"ב ואוטובוס עם שוטרים. השיירה נעה באיטיות ועוררה דריכות, אולם היא חלפה ודבר לא התרחש. למרות זאת, הושמה תצפית בצומת תפוח, שהחלה לדווח מ-02:00 ואילך: "צומת תפוח נחסמה עם דוקרנים לכיוון גב ההר", "בתפוח טוענים (הכוונה כנראה לחיילים. ח.ל) שיש חולית מחבלים בחווארה". ב-3:20 מדווח חמ"ל יצהר: "רכב שהגיע להחליף משמרת תצפיתנים עוכב בתפוח". ולאחר 10 דקות: "הרכב המעוכב שוחרר".

למחרת, יום רביעי 14 בדצמבר, פשטה המשטרה על הדירה ברחוב צבי יהודה 13 בירושלים, ועצרה את חייקין, אליהו, אטינגר ואחרים ששוחררו. באותו לילה, הרס הצבא בית ודיר עיזים במצפה יצהר.

עו"ד דוד הלוי המייצג 2 מהנאשמים נגדם הוגש כתב האישום אמר היום: "חרף ההצהרות המתלהמות של המשטרה והפרקליטות עבירת הריגול אינה נמצאת בכתב האישום ומרבית המעורבים כבר שוחררו. רק אתמול בלילה הוחלט להגיש את כתב האישום לביהמ"ש המחוזי במקום לשלום, באופן המצביע על התלבטות הפרקליטות. מדובר בכתב אישום מפלה באופן חמור, החותר תחת זכויותיהם של מרשיי להפגין ולמחות, ומבחינה זו מדובר בכתב אישום מדאיג ובעל סממנים אנטי דמוקרטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ