הקצינים והפוליטיקאים בשירות המתנחלים

המעקב השיטתי אחרי פעולות צה"ל והמשטרה מדאיג, אבל חדירת הימין הקיצוני לכנסת ולשורות הצבא מטרידה יותר

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

כתב האישום שהוגש אתמול נגד חמשת פעילי הימין הקיצוני מספק בפעם הראשונה הצצה מפורטת אל שיטות העבודה של החבורה המרכזת את פעולות המחאה, האלימות בחלקן, בגדה. זו גם הקבוצה שמסביבתה יוצאות, להערכת השב"כ והמשטרה, התקפות "תג מחיר" נגד מסגדים ורכוש פלסטיני.

האופן השיטתי והיסודי שבו מתנהל המעקב אחר הכנות צה"ל והמשטרה לפינוי מאחזים מספק סיבה לדאגה, אבל חמור ממנו מרחב ההשפעה והחדירה של הימין הקיצוני. טבלת הדיווחים המצורפת לכתב האישום מעידה על איסוף מידע מעשרות מקורות הכוללים, לצד יו"ר הקואליציה ושיחה בין תושבי המאחז המיועד לפינוי לבין שר בקבינט, גם מספר לא מבוטל של קצינים וחיילים בצה"ל.

הדלפת מסמכים מסווגים ל"הארץ" בידי פקידת הלשכה לשעבר ענת קם, מנימוקים פוליטיים מן הצד השמאלי של המפה, עמדה אשתקד במוקד משפט פלילי מתוקשר. אתמול, לראשונה, חשפה המדינה את בעיית ביטחון המידע התופחת שעמה היא מתמודדת מימין. אין זה חדש שהצבא שקוף למתנחלים בגדה המערבית. כשהמידע המסווג הזה מגיע למי שמוכנים להסתער באבנים על סמח"ט בצה"ל, מתבררים הסיכונים הכרוכים בכך.

המתנחלים החשודים בריגול ביהודה ושומרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

המעקב המפורט של הימין אחר מהלכי הצבא ערב הפינוי המתוכנן מבטא הרבה עיסוק ברב-סרן שמועתי, אך גם דיווחים מהימנים ושיתוף פעולה אמיתי - עם קציני ביטחון ואנשי ציבור בהתנחלויות ועם מספר רב של מקורות ביחידות צה"ל. עכשיו מובן מדוע המליץ תא"ל ניצן אלון, אלוף פיקוד המרכז המיועד, למדר חיילים בעלי רקע אידיאולוגי מובהק ממידע מוקדם על פינוי מאחזים. קצין ביטחון המידע של הפיקוד צפוי להעיד במשפט, אבל נדרש יותר מכך. ככל הידוע, חקירה מצ"ח וחקירה פנימית של הפיקוד לאיתור מדליפים לימין לא העלו עד כה תוצאות של ממש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בצבא מתגאים בהצלחת המידור בעת הפינוי בפועל של מאחז מצפה יצהר, כמה ימים לאחר ליל ההתפרעות במפקדת חטיבת אפרים. קציני מטה בחטיבת שומרון, שבתחומה נמצא המאחז, לא ידעו על הפינוי עד להגעת הכוחות למאחז. אבל איש לא המציא בכך את הגלגל. כבר ב-2003 פינתה חטיבת הצנחנים מאחז ליד יצהר בשיטה דומה. נראה שהנוהג הזה פשוט נזנח במשך השנים.

ארבעה מחמשת הנאשמים הורחקו מהגדה אשתקד בשל חשד למעורבות בפעילות אלימה. החמישי זומן לשיחות אזהרה רבות בחטיבה היהודית בשב"כ. נראה שלא הסתירו מראש את מעשיהם, משום שלא העריכו שהמדינה "תפיל" עליהם כתב אישום שעיקרו פעולות המעקב אחר תנועת כוחות צה"ל ושיגור המתפרעים לחטיבת אפרים. זה לא היה קורה, כנראה, בלי הרוח הגבית של דעת הקהל, שזועזעה מאירועי הלילה בחטיבה.

זהותם של מארגני המחאות האלימות היתה ידועה מראש לשב"כ ולמשטרה. מרגע שניתן הגיבוי המערכתי, מראש הממשלה ומטה, באו גם כתבי האישום. כרגיל בשטחים, נראה שהמדינה התעוררה מאוחר - וכלל לא ברור כמה זמן יחזיק מעמד הקו הנוקשה הנוכחי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ