המערכת הפוליטית כולה נערכת לצנן את הלפיד

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

יאיר לפיד פרש אתמול מהגשת אולפן שישי, מדורת השבט הטלוויזיונית של ערוץ 2, שהגיש לאורך שנים. אבל לא יהיה זה מדויק לומר שרק כעת הוא מצטרף לפוליטיקה. כמעט שנתיים, וביתר שאת בשנה האחרונה, הוא מבוסס בביצה הפוליטית עד לברכיו; מקבל ייעוץ מגורמי מקצוע ומחברים בארץ ובחו"ל, מגייס ראשי רשויות, אנשי ביטחון, רבנים וידוענים למפלגתו, מפרסם בעיתון אמנה חברתית שהיא מצע פוליטי, מסנן אמירות מגמתיות, צופות פני עתיד, בפריים-טיים, ומעל לכל, הוא עובד בלהיות יאיר לפיד: הישראלי האולטימטיבי. זה שמבין אותנו - הרוב השפוי, העובד, המשרת בצבא ומשלם מסים - הכי טוב מכולם. זה שמדבר בשפתנו, מבטא את רחשי לבנו, בוכה כשצובטים אותנו, צוחק כשמדגדגים אותנו, ומת כשמרעילים אותנו.

פרישתו של לפיד מאולפן שישי מסיימת נשף מסכות של איש אחד. נשף שנמשך הרבה מעבר לגבולות הטעם הטוב, האתיקה העיתונאית והיושרה האישית. לפיד תיכנן, בעצת יועציו, להמתין עד הרגע האחרון ממש. אבל בשבועות האחרונים הלחצים גברו והוא נאלץ לפרוש בלחץ מעסיקיו בחברת החדשות של ערוץ 2, שהבינו גם הם, באיחור לא אופנתי, שכל מסכה חייבת לרדת וכל נשף דינו להתפזר.

עד אתמול הוא היה גם וגם: גם בכיר המגישים וגם פוליטיקאי. את הפופולריות שלו כאיש ציבור הוא שאב מעמדת המגיש. הוא היה זה שממרום כיסאו שואל שאלות, מחלק ציונים, מטיף לפוליטיקאים ולאנשי שררה. זה שמרים גבה. מהיום, הגלגל מתהפך. לפיד הוא בשר טרי. כיפת הברזל שסיפק לו ערוץ 2 הוסרה באחת. הבחור הצעיר והשרירי שצולם לפני כ-20 שנה חוטף מכות רצח בזירת האגרוף, עתיד לגלות שהזירה הפוליטית מכאיבה לא פחות. הוא יהפוך למטרה. הוא יידרש להשיב לשאלות, הוא ייאלץ לבחור בין עמדות, לקבל החלטות, להכריע בין אפשרויות. גם הטור הנקרא שלו במוסף "ידיעות אחרונות" ייקרא מהיום אחרת: כסוג של פמפלט מפלגתי. בעצם, למה רק מהיום?

ואחרי הכל, פרישת לפיד היא התפתחות פוליטית משמעותית ביותר ערב מה שנראה כתחילתה של שנת בחירות. הסקרים מעניקים לו בין 10 ל-15 מנדטים. הוא נחשב לאיום רציני על קדימה של ציפי לבני, שנאמנותם של מצביעיה למפלגתם רופפת, והם תרים כל העת אחר כוכב חדש. הוא מצטייר כמי שעשוי לחולל מפץ פוליטי, בגוש המרכז-שמאל. בשבועות האחרונים, על רקע הפיצוצים בין חילוניים לחרדים, מפלגתו הווירטואלית של לפיד התחזקה והצליחה לנגוס גם בליכוד ובגוש הימין - מה שהביא להפשרתו של חוק הצינון לעיתונאים, שיידון השבוע בוועדת החוקה של הכנסת. כניסתו ה"רשמית" (כפי שציין אמש בצדק, נתניהו) לפוליטיקה, תקשה בטווח הנראה לעין על מפלגות פוטנציאליות אחרות להיכנס למגרש. מפלגות כמו השמאל הלאומי של אלדד יניב, או מפלגת המחאה של דפני ליף וחבריה.

לפיד בכניסה לביתו בתל אביב, אמשצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בסוף, לפיד הוא בחור שוחר טוב. מפלגתו תהיה קרוב לוודאי בעלת אופי חילוני, עם חובש כיפה אחד או שניים לקישוט. עם כמה נשים. עם אלוף או איש שירות הביטחון, עם ראש מועצה ועוד כגון דא. הוא נעזר באחד האסטרטגים הפוליטיים הטובים ביותר בישראל, אורי שני, שהיה ראש לשכתו של אריאל שרון. הוא גם מוקף בטבעת אוהדת ומפרגנת של יועצים וחברים שהלכו עם אביו המנוח טומי לפיד, עשרות שנים: אהוד אולמרט, אמנון דנקנר, יצחק לבני. בכל הנוגע לענייני הכספים של המפלגה, מוטב שלא יאזין דווקא לאולמרט.

כשהידיעות הראשונות על פרישתו זלגו לחדר הממשלה, שהחליטה אתמול להקצות מיליארדים ליישום חוק חינוך חינם מגיל שלוש, נראו חיוכים על פני כמה מהשרים. הם ישמחו לטפל בו. כאשר הרמטכ"ל אהוב העם אמנון ליפקין-שחק פרש מהצבא בחורף 98' בשלהי הקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו, טבע חבר הכנסת מהליכוד רובי ריבלין את הביטוי: "לשחוק את שחק". אפילו ריבלין לא תיאר לעצמו כמה מהירה תהיה השחיקה של שחק וחבריו למפלגת המרכז, יצחק מרדכי, דן מרידור ורוני מילוא. הם התחילו עם 20 מנדטים בסקרים, ואחרי כמה חודשים סיימו עם שישה בקלפיות. אם הבחירות היו מתאחרות בשבוע - הם היו גומרים עם ארבעה בלבד. בהנחה שהמועד המוקדם ביותר לבחירות הוא אוקטובר השנה, ללפיד צפויים עשרה חודשים של שוטטות נטולת רייטינג במדבר הפוליטי. בזמן הזה אפשר להישחק כהוגן. ואפשר גם לא.

בפרפראזה על הביטוי ההוא של ריבלין, אפשר לומר שהמערכת הפוליטית כולה, ממרצ והעבודה בשמאל, דרך קדימה, עד לליכוד וישראל ביתנו בימין, נערכת מאתמול, בשיתוף פעולה ובאחדות מטרה, למשימה: לשרוף את הלפיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ