חוק חינוך חינם |

כלכלת הבחירות של נתניהו

במערכת הפוליטית סוברים כי ההחלטה על החלת חוק חינוך חינם מגיל 3 מעידה על אווירת בחירות. "נתניהו מתנהל כבר זמן כאילו יש בחירות", אמרו

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

בכנסת טענו אתמול כי החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלת חוק חינוך חינם מגיל שלוש מעידה כי המערכת נמצאת באווירת בחירות, וכי נתניהו סימן את הביטחון והחינוך כנושאים המרכזיים שיובילו את סדר היום בבחירות. גורם פוליטי אמר כי "ההחלטה הזאת מתחברת להחלטה קודמת על זיכוי במס לאבות, פטור על קניות באינטרנט וכו'".

"נתניהו מתנהל כבר כמה זמן כאילו יש בחירות", הסביר הגורם. "אפשר לראות את זה בכל מיני החלטות והודעות לעיתונות שבהן הוא מודיע על הטבות כלכליות".

גורם בסביבת ראש הממשלה דחה את הביקורת על אווירת הבחירות. לדבריו, "חזרנו ואמרנו שהתהליך שהתחיל בוועדת טרכטנברג יימשך ועכשיו באים ושואלים - אבל למה עכשיו?". אולם כמה גורמים העלו את הטענה כי גם אם ממשלת נתניהו קיבלה את מסקנות ועדת טרכטנברג, היא התעלמה מהחלק שהתייחס לסוגיות המימון.

אחד ממנהיגי המחאה, איציק שמולי, אמר ל"הארץ" כי "כמובן שאנחנו תומכים ברעיון של חינוך חינם, אבל כשעושים זאת על ידי קיצוץ רוחבי בפריפריה, בבריאות וברווחה, הם אלה שיממנו זאת בסופו של דבר". שמולי הסביר כי הממשלה מפספסת את המחאה: "הפרק הראשון של דו"ח טרכטנברג שהממשלה העבירה זה מסים - אותם כבר העלו - אבל את מס העשירים השאירו בחוץ. ההחלטה הראשונה שהתקבלה במענה למחאה זו ההחלטה המצחיקה של פטור ממס על קניות באינטרנט. אנשים יצאו לרחוב בגלל דיור, רווחה וחינוך, לא בגלל קניות באינטרנט".

קידום החלטות אלה פותח זירת משא ומתן עם הסיעות השונות, בניגוד למטרה המוצהרת של תקציב דו שנתי. "חצי מהתירוץ של התקציב הדו-שנתי זה שלא יצטרכו לקנות כל שנה את כל המפלגות", הסביר גורם בליכוד, "אז למה לעשות את זה? נראה שמדובר באווירת בחירות".

בנוסף, גם ההתנגדות הנחרצת של חלק מהמפלגות - בעיקר ישראל ביתנו - יכולה להעיד כי רבות מהמפלגות מצפות לבחירות בקרוב. גורם פוליטי הסביר כי קיצוץ של 4% מהתקציב יכול לפגוע ביכולתו של כל שר לקדם פרויקטים מיוחדים או עניינים חדשים שיזכו אותו בקרדיט או יחסי ציבור, שכן חלק משמעותי מהתקציב לרוב קשיח ומופנה למשל למשכורות. "כשהמערכת כל הזמן מדברת על בחירות, הח"כים והשרים נלחצים ונהיים יותר פופוליסטיים", הסביר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ