ראש המוסד העריך: פרסום מסמך הרפז - באישור אשכנזי

עדויות חדשות שפורסמו הערב ב"עובדה" מעלות כי תמיר פרדו, שקיבל את המסמך לידיו לפני פרסומו, הבין כי הרמטכ"ל מעוניין שהוא יגיע לתקשורת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עדויות חדשות מחקירות המשטרה של חלק מהמעורבים המרכזיים בפרשת מסמך הרפז שפורסמו הערב (שני) בתוכנית הטלוויזיה עובדה בערוץ 2, חושפות פן נוסף בקשר הבעייתי בין הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, לסגן אלוף (במיל.) בועז הרפז, שהודה בעבר בזיוף המסמך הקרוי על שמו. עוד נחשף כי ראש המוסד, תמיר פרדו, סבר כי אשכנזי, בניגוד לטענתו, רצה כי המסמך המזויף, בו תוארה תוכנית שתביא למינוי האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, ייחשף באמצעי התקשורת.

בעדותו טען פרדו, שקיבל לידיו את המסמך יומיים לפני פרסומו, כי "יום לפני פרסום המסמך (גדי) סיבוני התקשר אלי ואמר לי שהוא קיבל את זה מארז וינר (עוזר הרמטכ"ל) מתוך כוונה לעשות שימוש במסמך. זה לא נאמר לי במפורש על ידי סיבוני. הנחת העבודה שלי ושלו היתה שהמסמך הועבר לסיבוני אחרי שהרמטכ"ל אישר בעצם להעביר אותו ולפרסם אותו, כי אחרת ארז לא היה מעז להעביר את המסמך לסיבוני". כזכור בחקירתו במשטרה העיד וינר כי הוא זה שהוציא את המסמך מלשכת הרמטכ"ל, אך טען שהדבר נעשה בלא ידיעת אשכנזי, ושהוא עצמו לא ידע שהמסמך יתפרסם כעבור יומיים בערוץ 2.

רוב העדויות, וכן תוכנן של הודעות טקסט שהוחלפו בין אשת הרמטכ"ל להרפז, כבר נחשפו בעבר והציגו את עומק הקשר בין הרפז למשפחת אשכנזי – קשר ממנו הרמטכ"ל לשעבר ניסה תחילה להתנער. יומיים לאחר פרסום דבר קיומו של המסמך דיברו אשכנזי והרפז במשך 17 דקות, בשיחה שאורגנה על ידי רונית אשכנזי בטלפון קווי מבית חברתם של בני הזוג.

גבי אשכנזיצילום: דניאל בר און

בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" כי החקירה שמנהל בנושא מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מתעכבת בשל האזנה לשעות רבות של הקלטות, שנעשו בלשכת אשכנזי, ועומדות עתה בלב החקירה. המבקר, יחד עם צוות מצומצם של אנשי משרדו, האזינו בחודשים האחרונים להקלטות הללו, שככל הנראה סיפקו מידע ותובנות חדשות באשר להתגלגלות הפרשה.

מלאכת ההאזנה לשיחות היא הסיבה המרכזית לעיכוב בגיבוש טיוטת הדו"ח בפרשה, המסעירה את צמרת מערכת הביטחון זה יותר משנה. כעת נראה כי אם לא יחולו עיכובים נוספים, תושלם כתיבת הטיוטה בתוך כחודש או מעט יותר. על פי הערכות של גורמים שונים, המעורים בחלקים מן הבדיקה, אשכנזי צפוי להיות הנפגע העיקרי מן הדו"ח, שיעסוק בהרחבה במערכת יחסיו עם שר הביטחון, אהוד ברק. עם זאת, הדו"ח ימתח כנראה ביקורת גם על היבטים בהתנהלות לשכת ברק בעימות עם אשכנזי ובהליכי המינוי של הרמטכ"ל.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי סגן-אלוף (מיל') הרפז, שהודה בזיוף המסמך, חזר בו מהודאתו. בעדויות שמסר לאנשי מבקר המדינה הבודקים את הפרשה ובשיחות אחרות שקיים בחודשים האחרונים, הציג הרפז גרסה אחרת, הסותרת את דבריו במשטרה.

תמיר פרדו. ביקור בוושינגטוןצילום: מוטי מילרוד

בחקירת המשטרה באוגוסט 2010 טען הרפז שהמסמך הגיע אליו בעקיפין, מאשה שאיננו מכיר. בהמשך החקירה הודה בזיוף המסמך וטען שפעל לבד. הודאת הרפז היא שהביאה לסיום חקירת המשטרה בפרשה ולהכרזתה שמצאה את האשם בזיוף.

לפי הגרסה הנוכחית שמסר, אישר הרפז שעמד בקשר עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואשתו רונית, שעסקו במאמצים לבלום את מה שנראה לאשכנזי מתקפה מתוכננת של לשכת שר הביטחון נגדו. חלק ניכר מהקשר התנהל בחילופי הודעות אס-אם-אס בין הטלפון הסלולרי של הרפז לזה של רונית ולזה של אל"מ ארז וינר, עוזר הרמטכ"ל באותה תקופה.

לדברי הרפז, האשה נתנה את המסמך לשליח, שמסר לו אותו בערב יום הזיכרון 2010, במסעדת "טל בייגלס" בסינמה סיטי בגלילות, והוא העבירו מאוחר יותר ללשכת הרמטכ"ל, לידי וינר. לטענתו, לא ייחס למסמך חשיבות מיוחדת וראה בו אז חלק ממלחמת הלשכות. הרפז אמר לאנשי המבקר שהחליט לקבל עליו את האשמה בזיוף משום שנאמר לו שהמשטרה מצאה במחשבו האישי 13 גרסאות של המסמך. אף שידע, לדבריו, שלא היה מעורב בזיוף המסמך, היה מותש מהחקירה שהתנהלה מיד לאחר שובו מנסיעת עסקים לארה"ב, והגיע למסקנה שלא יוכל להדוף את הטענות נגדו. הוא העדיף, לטענתו, להודות בזיוף בהנחה שזו עבירה קלה יחסית, שתסיים את הפרשה בלי לגרום לו נזק רב מדי. כעת, כאמור, חזר בו מעדותו במשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ