חשש באופוזיציה: נתניהו ירוויח מהתמודדות יאיר לפיד

לפי סקר חדשות 10, מפלגה בראשות לפיד תקבל 16 מנדטים ותהפוך למפלגה השנייה בגודלה בכנסת. "הוא יפצל את גוש המרכז-שמאל", אמרו באופוזיציה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים51
אופיר בר-זהר

, המערכת הפוליטית ממשיכה לגעוש. הודעתו של לפיד היתה אתמול שיחת היום בכנסת. רבים בירכו את לפיד, אך אחרים - בעיקר מקרב האופוזיציה - הביעו חשש שהמהלך יפגע בגוש המרכז-שמאל.

חבר הכנסת בנימין בן-אליעזר (עבודה) אמר על לפיד כי "הכניסה שלו תחזק ותקבע את נתניהו. הוא בעיקר ייקח מנדטים מקדימה ויפצל את גוש המרכז-שמאל". ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) אמר כי "לפיד יפגע בקדימה עד להריסתה". שר הביטחון אהוד ברק איחל ללפיד כי "ירווה נחת", ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו שמר על שתיקה רועמת כאשר נשאל בישיבת הסיעה האם לפיד מסכן את שלטון הליכוד.

סקר שהוצג אתמול בחדשות 10 מצא כי לו הבחירות היו נערכות היום, מפלגה בראשותו של יאיר לפיד היתה מקבלת 16 מנדטים ונהפכת בכך למפלגה השנייה בגודלה בכנסת. מחד עולה הדבר בקנה אחד עם תוצאות סקרים קודמים, אך מנגד לפיד נמצא כרגע בשיאו של העניין הציבורי ועדיין לא חווה מאבקים פוליטים שיכולים לפגוע בו.

יאיר לפידצילום: ניר קידר

לפי הסקר, הליכוד במקום הראשון ואף מגדיל את כוחו מ-27 ל-30 מנדטים, קדימה צוללת ל-14 מנדטים וישראל ביתנו עם אותו מספר מושבים. מפלגת העבודה זוכה ל-12 מנדטים וש"ס ל-9.

על אף שהסקר מנבא הצלחה גדולה ללפיד, הוא לא צופה כי הגושים המרכזיים ירשמו שינוי - מפלגות הימין והמפלגות הדתיות רושמות יחד 63 מנדטים. בדומה לסקרים קודמים, גם לפי סקר זה, שבוצע על ידי מכון דיאלוג, מפלגת העצמאות לא עוברת את אחוז החסימה.

לצד ההתעוררות במערכת הפוליטית, נעשו לא מעט ניסיונות להבהיר כי אין כוונה להקדים את הבחירות, אחרי שבועות ארוכים שאווירת הבחירות מקננת במשכן. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר בתגובה להצעת אי-אמון כי הוא "קורא לכל אלו שתחושת השליחות הציבורית מפעמת בהם וחשים שיש להם מה לתרום למערכת הפוליטית - אין עדיין בחירות, אל תתפטרו מהעבודה. יונית לוי, אייל קיציס, מרגלית צנעני, כל מי שלא מרוצה מההתנהלות. אין עדיין בחירות. כוונת ראש הממשלה בהקדמת הפריימריז בליכוד היא נושא פנימי בלבד".

יו"ר הכנסת רובי ריבלין (ליכוד) השיב לו בבדיחות כי עד עכשיו לא האמין כי הבחירות יוקדמו, אך כעת הוא כבר לא בטוח. גם שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס לעניין בעקיפין - הוא בירך את לפיד, אבל בתשובה לשאלה עד כמה תשנה הצטרפותו את המפה הפוליטית הציע "להמתין לבחירות ב-2013".

אחת המפלגות שנראה כי הודעתו של לפיד עשויה לטלטל אותה היא קדימה. יו"ר המפלגה, ציפי לבני, אמרה אתמול בראיון בחדשות 2 כי בקרוב תודיע על מועד הבחירות המקדימות במפלגה, אחרי כמה חודשים חבריה דורשים זאת. היא בירכה את לפיד וטענה כי "מוקדם להספיד את קדימה".

סוקר מפלגת קדימה, קלמן גייר, בא לישיבת הסיעה כדי לדון ביעדי התקציב ואמר עם סיומה כי עדיין לא ניתן לדעת למה תוביל התמודדותו של לפיד. לדבריו, "אני לא חושב שאפשר עדיין להעריך את הפוטנציאל. אחרי שנראה מה הם מציעים, מי ברשימה שלהם, ואחרי שהם יחטיפו קצת וגם יחטפו - אז ניתן יהיה לראות עד כמה זה רציני, רק אחרי שיתחיל הקרב".

על הסכנה שצופים לקדימה מצד לפיד אמר גייר כי "אם הוא מכוון לאותו אזור שאנחנו נמצאים בו, אז זה בהחלט יכול להיראות ככה - אבל גם יכול להתברר כלא נכון בסופו של דבר. לרוב, מהלכים כאלה לא מצליחים. ההיסטוריה מלמדת שזה לא קורה. ובכל מקרה, אין מה להיערך כי אנחנו לא בבחירות כרגע".

לפיד עצמו המשיך לשמור אמש על שתיקה. ההערכות גורסות כי כעת יפנה את מלוא מרצו לגיוס מועמדים לרשימתו, הגם שמועד הבחירות עדיין לא ידוע. מקורב לליכוד אמר כי "העצות שנתנו לו חבריו ומקורביו הן שידומם מנועים ולא ישחק את עצמו. אבל מעכשיו כל נושא שיעלה על סדר היום, כולם ישאלו איפה לפיד ומה הוא אומר על זה. ואם לא יגיד, יטענו נגדו שאינו מנהיג. הוא ייאלץ בעל כורחו להיכנס מוקדם למשחק".

לצד אנשים שהיו קרובים לאביו כמו אמנון דנקנר, אהוד אולמרט ויצחק לבני, עמם גם התייעץ ביום שישי האחרון, לפיד מעוניין לגייס יועצים נוספים שינהלו את הקמפיין שלו. אחד השמות שעלו כמה פעמים הוא שמו של ראש לשכת ראש הממשלה בתקופת אריאל שרון, אורי שני, שמייעץ תדירות גם לקדימה. שני סירב להתייחס לדברים.

איש הפרסום יורם באומן, ששמו עלה בהקשר זה, אמר כי לפיד הוא חברו וכי ישמח להתגייס במקרה שיבקש ממנו זאת. שם נוסף שהוזכר הוא איש הפרסום אילן שילוח. שילוח אמנם מגלה בשנה האחרונה מעורבות פוליטית סביב נושאי המחאה החברתית, אך מעולם לא עסק בקמפיינים פוליטיים ולא סביר שיתחיל לעסוק בכך. דוברת קשת עד לאחרונה, מאיה קרבט, מוזכרת כדוברת העתידית של המפלגה. קרבט אמרה כי מדובר בשמועות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ