יאיר לפיד לא יציל את השמאל, ונועם שליט לא יושיע את העבודה

יחימוביץ' שלפה את אביו של גלעד שליט בעיתוי מצוין וגנבה את אור הזרקורים מלפיד לחצי יממה. אבל אף שחקן חיזוק לא מצליח לערער את מעמד הליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתמול, יממה לאחר יאיר לפיד, הגיע תורה של שלי יחימוביץ' לחשוף את הקלף הסודי שלה. אין לדעת בדיוק כמה זמן הסתתר נועם שליט במחסנית של יושבת ראש מפלגת העבודה, אבל היא בהחלט ידעה לשלוף אותו בעיתוי מצוין. שליט סילק את לפיד למשך חצי יממה מן הכותרות הראשיות, והפנה את תשומת הלב התקשורתית אל העבודה ומנהיגתה, שקצת נעלמו לנו בזמן האחרון.

שליט הוא לא עוד ידוען. הוא דמות אהודה, הוא מייצר רגשות הזדהות וסולידריות, הוא הוביל מאבק ציבורי מופלא שמדינה שלמה היתה שותפה לו, ויש לו בן שמדינה שלמה מתה לחבק. מה עוד יש לו למכור? ימים יגידו.

מה שברור זה שכולנו טעינו בשליט. הוא לא כזה ביישן ולא כזה שתקן כמו שחשבנו, ואור הזרקורים אינו גורם לו סבל בל יתואר. חשבנו שאחרי שבנו גלעד חזר הביתה הוא ירצה רק שקט ושלווה, הרחק מההמון הסואן. אתמול למדנו שיש לו תוכניות אחרות, ששקט ושלווה וטיפול בצמחייה בבית אינם חלק מהן.

נועם שליט מחוץ לביתו במצפה הילה, אתמולצילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק

בקרב על הכותרות יחימוביץ' ניצחה אתמול. אבל אין לה סיבה למסיבה: על פי סקר מכון "דיאלוג" בפיקוחו של הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב, שפורסם אמש בחדשות ערוץ 10, יחימוביץ' איבדה בארבעת החודשים האחרונים מאז שנבחרה תשעה-עשרה מנדטים וירטואליים; אם הבחירות היו מתקיימות היום, העבודה היתה זוכה ל-12 מנדטים, כמעט כמו שקיבלה תחת אהוד ברק ב-2009. רק בספטמבר האחרון, הסקרים ניבאו לעבודה החדשה של יחימוביץ' למעלה מ-20 מנדטים.

קדימה נחתכת בחצי על ידי הלפיד, וזוכה ל-14 מנדטים בלבד. והוא עצמו, הכוכב החדש בזירה, הופך למפלגה השנייה בגודלה עם 16 מנדטים. תוצאה פנטסטית. השאלה היא, איפה הוא יהיה בעוד חצי שנה-שנה. האם סופו של "אפקט לפיד" יהיה כסופו של "אפקט יחימוביץ'" שהתפוגג לו במהירות, או שלפיד יצליח לשמור על התנופה עד לבחירות. ניסיון העבר מוכיח שזוהי משימה מאוד לא פשוטה, שלא לומר, בלתי אפשרית.

סקר דיאלוג מנבא לליכוד 30 מנדטים. הרחק מכל היתר. גוש המרכז-שמאל, שלפיד הוא חלק ממנו, נותר במיעוט: 56 מנדטים, מול 64 לגוש הימין-חרדים-דתיים. לפי תמונת מצב זו, בנימין נתניהו הוא גם ראש הממשלה הבא. יהיה עליו לבחור איזו מבין שלוש מפלגות הבוטיק - קדימה, העבודה או לפיד - הוא רוצה לשלב בקואליציה שלו. אחת משלוש, אולי שתיים משלוש.

אם היה מי שתלה בלפיד תקוות שהוא-הוא זה שיחזיר את השמאל לשלטון, הרי שהתקווה נתבדתה. לא רק שהוא אינו מביא שלטון, הוא מפורר ומפצל את הגוש, ובעצם מבטיח לנתניהו קדנציה נוספת. לציפי לבני, יו"ר קדימה, שנמצאת במצב הקשה ביותר, לא נותר אתמול אלא להצביע על התופעה הזו בראיון בחדשות ערוץ 2. עכשיו הגיע תורה של לבני להניע תהליכים במפלגתה ולקבוע מועד מהיר לבחירות מקדימות. לבני צריכה לעשות בתחום המפלגתי, מה שהיא מטיפה לנתניהו לעשות במגרש המדיני: ליזום ולהוביל.

Read this article in English: Lapid won't salvage the Israeli Left, and Shalit won't save the Labor Party

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ