נתניהו מתנה מחוות לפלסטינים בוויתור על המהלכים באו"ם

השליח, עו"ד יצחק מולכו וסאיב עריקאת נפגשו אתמול בפעם השנייה ברבת עמון. פגישה שלישית צפויה לפני סוף החודש

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להיענות לבקשות ירדניות ואמריקאיות לבצע שורת מחוות כלפי הרשות הפלסטינית, אולם מתנה זאת בהתחייבות מצד יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) שלפיה לא יחזור לבצע מהלכים חד-צדדיים נגד ישראל באו"ם וימשיך בשיחות שהחלו בירדן לפני כשבוע.

אתמול נפגשו בפעם השנייה בעמאן שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת. בפגישה השתתפו גם שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה ושליחי הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי. לשכת ראש הממשלה סירבה למסור פרטים על תוכני השיחות. עם זאת צפויה להתקיים פגישה נוספת לפני סוף החודש.

לדברי שני מקורות ישראליים המעורים בפרטי המגעים בנושא, המאמץ העיקרי של חברות הקוורטט וירדן הוא למנוע פיצוץ של שיחות הגישוש שהחלו לאחרונה. המטרה היא להכניס את הצדדים לתוך תהליך שיימשך גם אחרי 26 בינואר, המועד שבו יסתיימו שלושת החודשים שהוקצו לשיחות בנושא הגבולות וסידורי ביטחון.

השליח מולכו וסאיב עריקאת עם שליח הקוורטט בלייר בפגישה הראשונה בעמאן צילום: אי–פי

הניסיון "לכלוא" את ישראל והפלסטינים בתהליך החל עוד לפני הפגישה הראשונה בין הצדדים. הירדנים, בתיאום עם הקוורטט, ביצעו תרגיל יח"צני. הם שיגרו הזמנות לשיחות שבהן הוגדרו שלושה סבבי שיחות עד סוף ינואר, אך לא הודיעו על כך פומבית. מיד אחרי הפגישה הראשונה בשבוע שעבר הודיעו הירדנים שנקבעה פגישה נוספת וכך יצרו תחושה של מומנטום מסוים. באותה צורה, אחרי הפגישה השנייה אתמול, נמסר על פגישה נוספת בין הצדדים בשבוע הבא.

לדברי אחד המקורות הישראליים, חברות הקוורטט מתכוונות לפרסם בסוף החודש הודעה שלפיה הן מרוצות מהתקדמות השיחות עד כה, אולם יחד עם זאת להדגיש שיש צורך בזמן נוסף לשיחות. הקוורטט יקרא לישראלים ולפלסטינים להמשיך עוד כמה חודשים במגעים מתוך הנחה ששני הצדדים לא יוכלו לסרב להצעה. "המטרה היא לקנות כמה שיותר זמן ללא פיצוץ של השיחות וחזרה של הפלסטינים למהלכים באו"ם", אמר המקור הישראלי. "האמריקאים רוצים להגיע בצורה הזו כמה שיותר קרוב לבחירות לנשיאות שיתקיימו בנובמבר".

המקור הישראלי השני ציין שכדי לשכנע את הפלסטינים להישאר בתהליך הבהירו ירדן, ארה"ב ושליח הקוורטט טוני בלייר כי ישראל תצטרך לתרום את חלקה באמצעות צעדים בוני אמון כלפי הפלסטינים. הנושא עלה בפגישה הראשונה בשבוע שעבר ברבת עמון וכן ישירות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו.

גורמים בקוורטט מכנים את המחוות "חבילת ייצוב". מדובר בין היתר בשחרור אסירים פלסטינים ובהרחבת סמכויות הרשות הפלסטינית בשטחים נוספים בגדה המערבית. נתניהו כבר הבטיח לשקול בחיוב "חבילת ייצוב" זו לפחות שלוש פעמים בשנתיים האחרונות, אולם פעם אחר פעם חזר בו ברגע האחרון בתירוצים שונים.

ההערכה בקרב נתניהו ואנשיו היא שהפלסטינים לא יוכלו לעזוב את השיחות בסוף ינואר, חרף איומיהם, במיוחד בשל המחויבות שלהם לעבדאללה מלך ירדן.

"הכוונה היא לנעול את הפלסטינים בתוך השיחות ולתת להם בתמורה כמה סוכריות", אמר המקור הישראלי. "הבעיה היא שבכלל לא בטוח שזה לא מעט מדי ומאוחר מדי עבור הפלסטינים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ