ישראל ביתנו: אין הצדקה להתנהגותה של מיכאלי

יהונתן ליס וטלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס וטלילה נשר

חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו שפכה אתמול כוס מים על עמיתה ח"כ ראלב מג'אדלה ממפלגת העבודה בוויכוח שפרץ ביניהם בדיון טעון בוועדת החינוך של הכנסת. הדיון התקיים בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפני כשבוע וחצי, על אודות נזיפת משרד החינוך במנהל בית ספר ערבי שתלמידיו השתתפו בצעדת יום זכויות האדם בתל אביב בתחילת דצמבר.

ח"כ דני דנון מהליכוד קרא לפטר את מנהל בית הספר, הנמצא בכפר ערערה שבמשולש, אשר החליט לקחת את תלמידיו למצעד. בתגובה קרא לעברו ח"כ מג'אדלה כי "הפשיזם והגזענות שלכם מסיטים את הדיון לסמטאות כשמדובר בצעדת זכויות אדם, כדי לקבל כותרות מהפשיזם והימין הישראלי. שום בית ספר יהודי שלקח חלק באירוע לא נקרא לבירור בנושא". ח"כ מיכאלי ביקשה ממג'אדלה שישתוק וצעקה לעברו "אתם מסיתים נגד המדינה". מג'אדלה השיב כי "כאן זה בית המחוקקים ומיכאלי לא תשתיק אותי. כאן זו לא סיעת ישראל ביתנו", והוסיף כי "אנחנו דנים בנושא ערכי ורעיוני ממדרגה ראשונה ולא ניתן לפשיזם הזה להשתלט על הבית. אני יודע להתנהג גם עם פשיסטית". מיכאלי התפרצה לדבריו והאשימה אותו בחוסר כבוד כלפי מעמד האשה והכנסת. "לך תלמד אתיקה", אמרה לו. כמה דקות לאחר מכן, כשנדמה היה שמיכאלי יוצאת להירגע מחוץ לאולם הוועדה, היא צעדה לכיוונו של מג'אדלה, מזגה כוס מים ושפכה אותה עליו כך שפניו וחליפתו נרטבו. אחר כך יצאה נסערת מאולם הוועדה. מג'אדלה פנה לאחר התקרית ליו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר מסיעתה של מיכאלי, ודרש להתלונן על מיכאלי בוועדת האתיקה ולקרוא אותה לסדר. חברי הכנסת שנכחו בדיון ביקשו ממילר לגנות את המעשה אך הוא סירב להתייחס אליו בסיכום הדיון. רק מאוחר יותר פרסם מילר הודעת גינוי למעשה, אך האשים את מג'אדלה באחריות עליו. "אני מגנה כל שימוש באלימות", כתב, "מעשיו של מג'אדלה הובילו להתססת הרוחות וגרמו לכך שמעשה כזה יקרה".

גם סיעת ישראל ביתנו פרסמה הודעה חריגה ובה גינתה את התנהגותה של מיכאלי. חברי הסיעה אף הבהירו למיכאלי בישיבת הסיעה כי לא קיימות נסיבות המצדיקות את התנהגותה. ישראל ביתנו אינה מקיימת פריימריז, אלא היו"ר או ועדה מסדרת הם שמגבשים את רשימת החברים. כך אהדת הפעילים אינה מספקת, וכדי להיבחר יש לקבל את אישור יו"ר המפלגה. בעבר החליט היו"ר אביגדור ליברמן שלא לכלול את אסתרינה טרטמן ברשימת המפלגה, לאחר שמסרה מידע שגוי בנוגע להשכלתה. כך, קיימת אפשרות תיאורטית שצעדים דומים עשויים להינקט גם נגד מיכאלי.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הגיש תלונה נגד מיכאלי לוועדת האתיקה של הכנסת. "המעשה פוגע בכנסת כולה ואסור לעבור על כך לסדר היום", מסר, "אנו מצויים באווירה שהבחירות ממשמשות ובאות ואני מעריך שהדבר יוביל להתלקחות יצרים. יהיו אי אלו חברי כנסת שירצו להבליט את עצמם באמצעות תעלולים וגימיקים. מי שישלם את המחיר הן הכנסת והדמוקרטיה הישראלית". מלשכתה של ח"כ מיכאלי נמסר בשמה כי "מצד אחד, מילותיו של מג'אדלה שוות לי כקליפת השום. עם זאת, תמו הזמנים שגבר יכול לקלל אשה בפומבי, להעליב אותה ולהתנהג באלימות. לא אתן לאף אדם, ח"כ מכובד ככל שיהיה, את הפריבילגיה לנהוג באלימות, בטח שלא במשכן הכנסת". עוד מסרה מיכאלי כי "אני, ככלל, חושבת שמים הם כלי מצוין להתקרר". ח"כ מיכאלי אף הגישה תלונה נגד מג'אדלה לוועדת האתיקה של הכנסת. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', האשימה את ח"כ מיכאלי כי פגעה בחבר מפלגתה מתוך מניעים גזעניים. זאת לאחר שהעבודה הגישה אף היא תלונה נגד מיכאלי לוועדת האתיקה. "אחרי שליברמן מדגים לישראלים כיצד מחריבים את יחסי החוץ, מיכאלי מדגימה לנו כיצד מחריבים גם את יחסי הפנים בישראל. זו התנהגות פרועה", אמרה יחימוביץ'.

השתתפה בהכנת הידיעה: אופיר בר-זהר

ח"כ מיכאלי מתפרצת לעבר ח"כ מג'אדלה (מימין) ושופכת עליו את כוס המים שמזגה (משמאל). יו"ר הכנסת ריבלין הגיש לוועדת האתיקה תלונה נגד מיכאליצילום: טלוויזיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ