עונש חמור לאנסטסיה מיכאלי על שפיכת המים על מג'אדלה: חודש הרחקה מהכנסת

ועדת האתיקה השעתה את הח"כית מדיונים במליאה ובוועדות הכנסת; מיכאלי התנצלה הלילה על התקרית, אחרי שקודם לכן התגאתה בה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת האתיקה של הכנסת השיתה עונש חמור במיוחד על ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו בשל התקרית שבה שפכה כוס מים בפניו של ח"כ ראלב מג'אדלה. השניים התעמתו לאחר שח"כ דני דנון מהליכוד קרא לפטר את מנהל בית ספר מהכפר ערערה שבמשולש, שלקח את תלמידיו למצעד זכויות האדם שנערך בתל אביב בחודש שעבר.

הוועדה החליטה להרחיק את הח"כית למשך חודש מישיבות מליאת הכנסת ודיוני ועדות הכנסת. מדובר כאמור בהחלטה חריגה בחריפותה. מיכאלי תוכל להיכנס לישיבות המליאה והוועדות לצורכי הצבעה בלבד. עונשי המשמעת שמטילה הוועדה מסתכמים בדרך כלל ביום, או לכל היותר כמה ימי הרחקה מהכנסת. ח"כ חנין זועבי (בל"ד) הורחקה למשך שבועיים מהכנסת בגין השתתפותה במשט הטורקי לעזה.

ועדת האתיקה מתחה בהחלטתה ביקורת נוקבת על מיכאלי: "הוועדה רואה בחומרה רבה מאוד את התנהגותה של חה"כ מיכאלי, אשר כללה אלימות של ממש ופגיעה שאין לה תקדים בחבר כנסת אחר בעת ישיבה של ועדת הכנסת. בכך הפרה חה"כ מיכאלי את כלל האתיקה המחייב את חברי הכנסת לשמור על כבוד הכנסת וחבריה. הוועדה ביקשה להטיל על חה"כ מיכאלי סנקציה אשר תבטא את ההסתייגות הקשה ממעשיה של חה"כ מיכאלי".

אין זו הפעם הראשונה שהוועדה עוסקת בהתנהגותה של חה"כ מיכאלי. בהחלטה מאוגוסט האחרון אשר עסקה בדיון במליאת הכנסת בנושא המשט לעזה, הטילה הוועדה על חה"כ מיכאלי נזיפה חמורה, לאחר שעלתה לדוכן הנואמים בעת שעמדה עליו חה"כ חנין זועבי וניסתה להפריע לנאומה עד שנהדפה על ידי הסדרנים.

ח"כ מג'אדלה אמר בתגובה להחלטת ועדת האתיקה של הכנסת כי  "אני מברך על החלטת ועדת האתיקה, אני סמוך ובטוח שלעיני הועדה עמדו שיקולים כבדי משקל וראויים, ובעיקר להחזיר לי ולכנסת את כבודנו, וכמו כן להרתיע כנגד מקרים בעתיד".  מג'אדלה הוסיף כי "בשלב זה אין החלטה מצדי לגבי המשך הפרשה, וכל האופציות נבחנות".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה כי העונש שקיבלה חברת הכנסת הוא אמנם חריג וחמור במונחי ועדת האתיקה, אולם את המעשה הברוטלי והגזעני שעשתה אתמול לא יוכל שום עונש למחות. "מיכאלי גם ביזתה את הכנסת וגרמה נזק תדמיתי בעולם כולו ויש לקוות כי בקרוב יוכל הציבור להשתחרר מכהונתה בכנסת."

ההחלטה התקבלה לאחר שהלילה מיכאלי התנצלה על התקרית, אחרי שאתמול עוד התגאתה בפעולה, ואף העלתה סרטון המתעד את המקרה לפייסבוק. "בהמשך למקרה שאירע היום בוועדת החינוך של הכנסת, הריני להביע את התנצלותי על עצם שפיכת המים לעבר חבר הכנסת ראלב מג'אדלה", כתבה מיכאלי. "הדבר נעשה מתוך סערת רגשות, ולא מתוך רצון לפגוע בכבוד הכנסת או בחבר הכנסת באופן אישי. ברור לכל שאין מקום להתנהגות מסוג זה במשכן מכובד כגון הכנסת או בכלל".

גם במפלגתה של מיכאלי התנערו מהמעשה. בהודעת סיעת ישראל ביתנו נמסר כי היא "דנה בישיבתה השבועית באירוע המצער שהתרחש היום בישיבת ועדת החינוך של הכנסת", נאמר בהודעה. "בישיבה הובהר לח״כ מיכאלי כי שום נסיבות אינן מצדיקות התנהגות מן הסוג הזה. סיעת ישראל ביתנו דורשת מכל חברי הבית, וקודם לכל מחבריה, לנהוג בצורה המכבדת את הכנסת ולהימנע מכל מעשה לא פרלמנטרי". מצד שני, הסיעה הודיעה כי "יש לגנות את דבריו של ח״כ ראלב מג׳אדלה שגרמו להתפרצותה של ח״כ מיכאלי. אנו מקווים שאירועים כאלו לא יישנו בכנסת".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

האירוע החל בוויכוח סוער בין מיכאלי למג'דאלה בדיון על מנהל בית ספר מהכפר ערערה שבמשולש, שלקח את תלמידיו למצעד זכויות האדם שנערך בתל אביב בחודש שעבר. ח"כ מג'אדלה ניסה להשתיק את מיכאלי שהתפרצה לדבריו.

"אתם צועדים נגד המדינה", הפטירה ח"כ מיכאלי לעברו של מג'דלה, שענה לה: "את תשתקי" והוסיף כי "היא לא תשתיק אותי, כאן זה לא ישראל ביתנו. הנושא של הפשיזם לא יעצור כאן - אני מתכוון לקחת את הדיון הזה למסלולים נוספים שישמשו דוגמה למדינת ישראל... לא ניתן לפשיזם להשתלט על הבית". מיכאלי אמרה לו בתגובה: "זה חוסר כבוד למעמד האשה ולכנסת, אנחנו נברר את הדברים בוועדת האתיקה". מג'אדלה קרא לאחר מכן ליו"ר הוועדה "להשתיק או להוציא" את מיכאלי מהדיון

בשלב מסוים, כשנראה שח"כ מיכאלי יוצאת להירגע מחוץ לחדר הדיונים, היא מזגה כוס מים ושפכה אותה לעברו של ח"כ מג'אדלה. לאחר מכן היא יצאה נסערת מהחדר.

Read this article in English: Israeli MK who hurled water at colleague suspended from Knesset for a month

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ