הדרת נשים בצה"ל: האלוף נחושתן קיבל את בקשת רב חיל האוויר לסיים את תפקידו

עם זאת, סא"ל רם משה ראב"ד יישאר בחיל האוויר עד שחרורו בקיץ. ראב"ד התנגד לחיוב חיילים דתיים להקשיב לשירת נשים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, החליט להיענות לבקשתו של רב חיל האוויר, סא"ל רם משה ראב"ד, לסיים את תפקידו, לאור התבטאויותיו בהן התנגד למדיניות צה"ל באשר להלכות צניעות, בהן נוכחות חיילים דתיים באירועים בהן שרות נשים. בפגישה שהתקיימה הבוקר (שלישי) בלשכת מפקד חיל האוויר הדגיש סא"ל ראב"ד כי פעל במסירות למען שירות החרדים בצה"ל והביע את התנצלותו על האופן בו התפרסמה עמדתו בימים האחרונים.

על אף סיום תפקידו כרב חיל האוויר ימשיך הרב ראב"ד לכהן כסא"ל בחיל האוויר עד מועד פרישתו שנקבע מראש לקיץ 2012. עדיין לא ברור איזה תפקיד ימלא במסגרת פשרה זו.

בצה"ל הבהירו לאחר תחילת הפרשה כי סגן אלוף ראב"ד ימשיך לשמש כרב חיל האוויר עד למועד יום פרישתו, וראב"ד עצמו אף התנצל וביקש להמשיך בתפקידו. אולם יממה לאחר מכן, כבר זומן ראב"ד לבירור עם הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, שהמליץ להדיחו. במהלך הפגישה היום העיר מפקד חיל האוויר העיר לרב ראב"ד על האופן הלא מקובל בו פעל אך קיבל את התנצלותו.

סגן-אלוף הרב ראב"דצילום: דו"צ / באדיבות חדש

במקביל לתפקידו כרב חיל האוויר, שימש סא"ל ראב"ד כאחד ממנסחי הכללים שהתוו את מדיניות שילוב החרדים בצה"ל עם התחלת הפרויקט. בין היתר מדובר בהתחייבות על שירות עם כללי צניעות מתאימים (קרי שלא בסביבת נשים), התאמת התפריט הצה"לי לכשרות מהדרין וכן רכישת מקצוע לחיילים שיוכל לשמש אותם גם לאחר שירותם הצבאי. בתקופה האחרונה בחנו באכ"א שינויים הקשורים למדיניות שילוב חיילי התכנית, בין היתר הנוגעים לשירות גברים ונשים באותה סביבה.

בשל ההנחיות החדשות האוסרות על חיילים דתיים לעזוב טקס צבאי רשמי בו שרות נשים פרש תחילה הרב ראב"ד מתפקידו כמלווה הפרוייקט לשילוב חרדים.

בשבוע שעבר פורסם באתר לדעת.נט מכתבו של סא"ל ראב"ד, שכתב כי "בחודשים האחרונים החליטו באכ"א לפתוח את הכללים לבדיקה ולעיון מחדש. הייתי שותף לדיונים האלו, והתעקשתי לשמור על מה שסוכם. בטיוטה האחרונה של הכללים החדשים, ראיתי שהושמטו סעיפים שנועדו לשמור על יראת השמיים של החיילים, וכן נוסף סעיף שמתיר פעילות שעלולה לפגוע ביראת השמיים".

לדבריו, "הדברים עדיין לא סוכמו ואף הובטח לי שידונו בהם שוב, אך במצב הנוכחי איני רואה את עצמי יכול להיות חלק מהנהלת התכנית בתפקיד רב ויועץ. אני מקווה שהאחראיים יקבלו החלטות שיעצבו את התכנית כך שיתאפשר לאדם חרדי שהחליט לצאת לפרנסתו והתייעץ עם רבותיו, להגיע לתוכנית שח"ר".

יש להדגיש כי בהודעה שפורסמה הבוקר באתר צה"ל נאמר בין השאר כי "באגף כוח האדם, המופקד על מסלול ה"שח"ר" בצה"ל, הבהירו השבוע כי בניגוד לשמועות שרווחו בנושא, אין כל כוונה לשנות את ההסדרים הייחודיים שנקבעו לשירות חרדים בצה"ל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ