שליט על הכניסה לפוליטיקה: אני רוצה לתרום חזרה לחברה; איני תשובה ללפיד

אביו של החייל ששב מהשבי סיפר במסיבת העיתונאים עם יחימוביץ' כי רעייתו התנגדה למהלך אך בסופו של דבר הסכימה, "גם אם בשתיקה"

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

נועם שליט, אביו של גלעד, החייל ששב מהשבי, נאם הבוקר (שלישי) במסיבת עיתונאים משותפת עם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', על הצטרפותו למפלגת העבודה. "החברה הישראלית תרמה לנו בשעת צרה והתגייסה למעננו ולמען גלעד, ואנחנו הצלחנו לגייס את החברה הישראלית. היום אני שואף לתרום לחברה חזרה, כפי יכולתי, ולכן אני מעמיד את עצמי לבחירה", אמר שליט שהכחיש כי הצטרפותו היא תגובה להכרזתו של יאיר לפיד על כניסה לפוליטיקה.

יחימוביץ' בירכה את שליט על הצטרפותו למפלגה. "זה לא חדש בשבילך, אתה חבר מפלגה הרבה שנים - הרבה יותר ממני", אמרה. יחימוביץ' סיפרה כי היא ושליט ניהלו שיחות בנושא בחודש האחרון, וכי היא ביקשה ממנו להצטרף. "זה לא היה עולה על דעתי אלמלא ידעתי שהוא חבר במפלגה מאז 1996. הוא איש תנועת העבודה ומחזיק בערכי התנועה".

שליט סיפר במסיבת העיתונאים, אליה איחר בשל עיכוב ברכבת, כי היו לו התלבטויות לא מעטות טרם ההחלטה, משום שצפה את הביקורת של חלק מהציבור למהלך. "כמו כל אזרח אני מעמיד את עצמי לבחירת הציבור אם אני מתאים או לא, או מסוגל או לא. אני מבין את הביקורת, היא לא היתה בלתי צפויה, והיא אף לגיטימית". כאשר נשאל שליט על דעתה של רעייתו אביבה למהלך סיפר כי "לאביבה היו הסתייגויות והתנגדויות, אך בסופו של דבר היא הסכימה, גם אם בשתיקה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

שליט ויחימוביץ' במסיבת העיתונאים, היוםצילום: אלון רון

שליט התייחס לטענות בליכוד על כפיות טובה מצידו. "אנו מעריכים ומודים לראש הממשלה על ההחלטה האמיצה להשיב את גלעד הביתה, עשינו זאת בכמה הזדמנויות אחרי שובו של גלעד וגם בעתיד נזכור את חלקו. אך אין בהתמודדותי להוריד מחלקו של נתניהו בהשבת גלעד. עם זאת, כמובן שיש הבדלים בין תפישות העולם שלי ושל ראש הממשלה". שליט ציין כי לא יעשה שימוש בבנו במסגרת הקמפיין שלו לכנסת.

שליט התייחס לתפישת העולם הפוליטית שלו. "האג'נדה שלי היא סוציאל-דמוקרטית חברתית-כלכלית של מפלגת העבודה שדוגלת בכלכלה חופשית אבל במדינה שלא מתנערת מאזרחיה בעיקר אלה שעובדים ומשרתים ושומרת על אזרחיה החלשים. בנושא המדיני אני מאמין בעניין 'שתי מדינות לשני עמים' - אין פתרון אחר מלבד פשרה היסטורית, בין אם אנחנו או הפלסטינים אוהבים את זה או לא אוהבים את זה. גם נתניהו הגיע לזה אך לצערי זה לא מתקדם".

טרם דבריו של שליט הציגה אותו יו"ר המפלגה יחימוביץ' וסיפרה כי "נועם לא עשה שופינג ולא חיפש שום אג'נדה. האג'נדה שלו בהיבט המדיני-כלכלי-חברתי ותפישת שלטון החוק תואמת את ערכי המפלגה. הוא בשר מבשרנו. אני שמחה על הסכמתו". המאבק הציבורי של משפחת שליט צריך להיכתב בספר ההיסטוריה של מאבקים ציבוריים בארץ ובעולם, הוסיפה יו"ר מפלגת העבודה. "מעולם לא ראיתי מאבק כל כך מאופק ואלגנטי, הסתכלתי בהערצה באופן האצילי שבו הם ניהלו את המאבק".

ההודעה של שליט הפתיעה רבים מתושבי מצפה הילה, שהופתעו מנוכחות התקשורת במושב השקט. גם החברים לשעבר במטה לשחרור של גלעד שליט אמרו שהופתעו מההחלטה, אך רובם סירבו להתייחס או להגיב.

שמשון ליבמן, לשעבר יו"ר מטה המאבק לשחרור גלעד שליט, אמר שהוא עודכן על ההחלטה כשלוש שעות לפני ההודעה הרשמית, והוסיף שאין בכוונתו להתייחס לעניין. "נועם הוא מספיק פיקח בכדי להחליט בעצמו מה שהוא רוצה", אמר ליבמן.

Read this article in English: Noam Shalit: I want to give back to Israeli society that helped bring Gilad home

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ