בוטל דיון על חוק הצינון בגלל הצטרפות יאיר לפיד לפוליטיקה

יו"ר ועדת החוקה, דוד רותם, הורה על ביטול הדיון מכיוון שלדבריו מדובר בהצעת חוק אישית שנועדה ללפיד בלבד. לפיד בפייסבוק: ממה הם מפחדים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יומיים לאחר שיאיר לפיד התפטר כדי להיכנס לחיים פוליטיים, הודיע היום (שלישי) יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם, על ביטול הדיון על חוק הצינון (חוק לפיד) לעיתונאים. הדיון היה מתוכנן להתקיים מחר בוועדה.

רותם טען היום כי מאחר שמדובר בחוק פרסונאלי שנועד להתמודד עם כוונותיו הפוליטיות של לפיד בעודו מכהן כעיתונאי, אין מקום לקיים דיון בנושא. רותם הביע בעבר התנגדות נחרצת לחוק ולדרישה להורות לעיתונאים לגזור על עצמם תקופת צינון בת חצי שנה עד שנה לפני ניסיונם להתמודד על מקום בכנסת.

אלא שהכרזתו של רותם עוררה זעם רב אצל יוזמי החוק, חברי הכנסת כרמל שאמה-הכהן מהליכוד ורונית תירוש מקדימה, שטענו כי לא מדובר בחוק פרסונאלי ותבעו להוסיף ולקדם אותו חרף הכרזתו של לפיד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות לפייסבוק שלכם

שאמה הביע היום "שאט נפש מהפוליטיקה הצינית והפרסונאלית", כדבריו, שהפגין רותם בהחלטתו לדחות את החוק. ח"כ תירוש מסרה כי "יו"ר ועדת חוקה התנהג באופן בריוני ופעל שלא בסמכות ובצורה שאינה דמוקרטית כאשר החליט לבטל את הדיון". זאת, לדבריה, "באופן חד צדדי ובטענה מופרכת שהחוק נועד עבור מר לפיד ובעקבות התפטרותו אין טעם להמשיך בחקיקה. זוהי בריונות לשמה וחוצפה". תירוש הוסיפה כי בכוונתה "לפנות לוועדת הכנסת על מנת להעביר את הדיון בחוק לוועדה אחרת".

למרות שלפיד שומר על זכות השתיקה ולא מתייחס בפומבי להחלטתו, הוא שוחח היום עם מספר גולשים בפרופיל הפייסבוק שלו. הוא נשאל היום על ידי אחד הגולשים האם "לא יותר טוב להצטרף למפלגה שהיא הכי קרובה לדעותיך, ומשם להשפיע? להזכירך - הרבה מפלגות שקמו בקול תרועה נפלו לאחר מכן. ככל שעולים יותר גבוה הנפילה יותר חזקה. רק תזכור לאיפה נפלה המפלגה שנקראה שינוי".

לפיד השיב: "אם הייתי רק מחפש דרך לשמור על עצמי מנפילות, לא הייתי הולך לפוליטיקה מלכתחילה". לגולש נוסף שהציע לו להצטרף למפלגה גדולה השיב כי "אני מעדיף להתחיל בנושאים שאני מאמין בהם, עם אנשים שאני מאמין בהם, לא בחישובים של מה כדאי". על שאלה בנושאי חרדים ענה כי "אני יכול להגיד לך דבר אחד מראש: אני לא אתן את ידי לשום תעמולה של שנאה". בנוסף אמר כי ההתארגנות המפלגתית עדיין לא קיימת: "עוד אין מפלגה, ייקח זמן".

בהצהרה פוליטית שפרסם לפיד בפייסבוק הוא כתב: "יוצא לדרך חדשה. מצויד בעיקר בעוצמה שנותנת לי העובדה שאני עושה דבר שאני מאמין בו. אתם הקהילה שלי, ואני שואב מכם הרבה כוח. מבטיח לתת פה עדכונים ולהמשיך להקשיב לכם". 

ואילו בהודעה נוספת שפרסם הערב התייחס לדחיית הדיון בחוק הצינון לעיתונאים ושאל את חברי הכנסת ממה הם מפחדים. בהודעה נכתב: "הדיון בכנסת ב"חוק לפיד" בוטל כמובן, כי אף אחד אפילו לא מסתיר שזה היה חוק פרסונלי לגמרי שהיה מיועד לי אישית. יש לי רק שאלה אחת לח"כים: מה מפחיד אתכם כל כך?". הסטטוס של לפיד זכה ל1400 תגובות ויותר מ300 שיתופים תוך שעה.

לפיד סמוך לביתו, לאחר ההודעה על ההתפטרותצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ