עבודות להכשרת גן לאומי על אדמות עיסאוויה החלו עוד בטרם הסתיים הליך האישורים להקמתו

ההתנגדויות לגן אמורות להישמע רק בחודש הבא. תושבי עיסאוויה: כבר מונעים מאתנו גישה לאדמות. הרשויות: זו עבודת ניקיון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים החלו בעבודות עפר ב"גן הלאומי - מורדות הר הצופים", אף שטרם הסתיימו הליכי אישור הגן. לטענת תושבי הכפר הפלסטיני עיסאוויה, שהגן מתוכנן על חלק מאדמותיו, העבודות נועדו למנוע מהם גישה לשטח. לטענת הרשויות, מדובר בעבודות ניקיון בלבד.

בחודש שעבר אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את הכרזתו של גן לאומי חדש בשם "מורדות הר הצופים". התוכנית הופקדה להתנגדויות, שאמורות להישמע בחודש הבא. ארגוני שמאל ופעילים בכפרים פלסטיניים במזרח ירושלים שהגן יוקם על גבולם - עיסאוויה וא-טור, מתחו ביקורת נוקבת על האישור.

לטענת המבקרים, מטרתו האמיתית של הגן הוא למנוע התפתחות השכונות הפלסטיניות והוא למעשה גוזר עליהן "חנק". המבקרים גם מצביעים על כך שאין בשטח ערכי טבע או ארכיאולוגיה שמצדיקים גן לאומי.

בעוד הפלסטינים וארגוני השמאל, ובהם עמותת במקום, עמותת עיר עמים, ארגון סולידריות, עמותת רבנים למען זכויות אדם וארגון "עמק שווה", נערכים להגשת התנגדויות לתוכנית ולקמפיין ציבורי גדול נגדה, באו אתמול כלים כבדים של עיריית ירושלים והחלו בעבודות יישור ופיתוח. לטענת התושבים תכלית העבודה היתה חסימת דרך שחיברה בין הכפר לשטחים שהם מעבדים, בשטח הגן המתוכנן.

ברשות הטבע והגנים, שאנשיה פיקחו על העבודות, טענו שמדובר בעבודות ניקיון שנעשו לבקשת עיריית ירושלים. אבל בשטח נראו עבודות עפר גדולות שכללו שינוע ערימות עפר למרחק כמה עשרות מטרים וחסימת דרך עפר.

בשבוע שעבר הוציאה עמותת המתכננים "במקום" דו"ח חריף על השימוש שעושים הממשלה, רשות הטבע והגנים ועיריית, בהכרזה על גנים לאומיים במזרח ירושלים ככלי להגבלת הבנייה הפלסטינית. בדו"ח נטען, שלפחות בחלק מהמקרים אין צידוק, מצד ערכי הטבע, הנוף או המורשת, להכרזה על גן לאומי. אבל להכרזה על שטחים נרחבים במזרח העיר כגן לאומי יש בה השפעה דרמטית על הפלסטינים ובעלי הקרקע. "בהכרזה על גנים לאומיים בשטחים פתוחים בלב השטח הבנוי בירושלים המזרחית יש משום שימוש לרעה בטיעון ה'ירוק'", נכתב.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "אלו עבודות אכיפה של העירייה, באישור המשטרה, נגד השלכת פסולת בנייה בניגוד לחוק". בעניין הליך אישור הגן הלאומי נמסר מהרשות: "התוכנית עוברת תהליך תכנון רגיל. השטח הוגדר שטח פתוח הראוי לשימור זה עשרות שנים. רשות הטבע והגנים אינה גוף פוליטי, כל עניינה שמירת ערכי הטבע והנוף. השטח שהופקד להכרזה כגן הלאומי משמר את הקטע האחרון של מדבר יהודה, המתחיל על רכס הר הצופים, וחשיבות הקטע נובעת מהנוף למדבר, מערכי מורשת ומצמחייה מדברית".

מעיריית ירושלים נמסר ש"השטח משמש זמן רב לשפיכה פיראטית של פסולת בנייה. מטרת הפעולה אתמול היא לחסום את צירי מעבר המשאיות המבצעות שפיכה פיראטית. השטח הוא בעל חשיבות ארכיאולוגית גבוהה, ישו בו מערות, בורות מים, אתרי קבורה מתקופת בית שני ועוד".

עבודות של עיריית ירושלים בשטח המתוכנן ל"גן הלאומי - מורדות הר הצופים", אתמולצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ