למרות הבטחה לארה"ב: סבסוד לדירות בשטחים

מכרז ליותר מ-200 דירות באפרת מוזיל את הקרקע בכ-50%, למרות שישראל התחייבה להימנע מהטבות כלכליות בגדה. משרד רה"מ: זו אינה הטבה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משרד השיכון פרסם מכרז לבניית 213 יחידות דיור בהתנחלות אפרת בשיטת "המחיר למשתכן", המוזילה את הקרקע לקונה בכ-50%, למרות התחייבות ממשלתית לממשל בארצות הברית שלא להעניק תמריצים כספיים שיעודדו מעבר למגורים בגדה.

בשנת 2004 ניהלו ישראל וארה"ב מגעים מדיניים שהובילו בסופו של דבר למכתב של נשיא ארה"ב ג'ורג' וו. בוש, שממנו התפרש כי ארה"ב תתמוך בהשארת גושי ההתנחלויות בישראל. במסגרת המגעים התקיימו פגישות בין יועץ ראש הממשלה אריאל שרון, עו"ד דב וייסגלס, לבין שליחי בוש למזרח התיכון, סטיב הדלי ואליוט אברמס.

ישראל התחייבה במגעים לארבעה דברים: לא תופקע עוד קרקע פלסטינית לטובת התנחלויות; לא יוקמו התנחלויות חדשות; הבנייה בהתנחלויות הקיימות תתקיים בגבולות כל התנחלות; ולא יינתנו תמריצים כלכליים שיעודדו מעבר למגורים בהתנחלויות. בשל כך ביטלה הממשלה את כל המענקים וההטבות שהוענקו בשטחים במשך שנים רבות.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

שכונת גבעת הזית באפרת, אתמולצילום: אמיל סלמן

כעת יעניק משרד השיכון הטבות כספיות שיעודדו ישראלים לעבור לגור בהתנחלויות. בעקבות בקשת הרשות הפלסטינית להתקבל כחברה באונסק"ו, אישר ראש הממשלה בנימין נתניהו כמה צעדי תגמול, שכללו גם בנייה של 277 יחידות דיור בגבעת הזית באפרת. בסוף השנה פורסמו מסמכי המכרז ומתברר שמשרד השיכון מציע 213 מיחידות הדיור האלה בשיטת "מחיר למשתכן".

בשיטת מכרז זו מוותר משרד השיכון על האפשרות להפיק את מלוא הרווח האפשרי מיחידת הקרקע, לפי שווייה בשוק. תחת זאת קובעת המדינה מראש את מחיר הקרקע, והקבלנים מתחרים ביניהם מי יציע את הדירות במחיר הנמוך ביותר לצרכנים. דירות שגודלן עד 100 מ"ר מיועדות לזכאי משרד השיכון; דירות שגודלן מעל 100 מ"ר נמכרות בשוק החופשי, אך אינן יכולות להימכר במחיר גבוה יותר משנקבע במכרז. שווי ההטבה על הקרקע נאמד ב-50%.

במועצת אפרת בישרו לתושבים בעקבות ההחלטה כי "על פי התחזית, היצע הדירות ומחיריהן צפוי להוריד את מחירי הדירות מכפי שמקובל כיום ביישוב". המכרז אמור להסתיים בסוף פברואר. בה בעת הוצאו מכרזים לעוד 24 יחידות דיור בגבעת הזית ו-40 יחידות דיור בגבעת הדגן, למרבה במחיר.

ממועצת אפרת נמסר בתגובה כי "'מחיר למשתכן' אינו סבסוד ממשלתי. הממשלה אינה מעניקה מתנה, אלא מוכרת את הקרקע לקבלנים בשווי הריאלי של הקרקע. מה שהמדינה עושה בשיטת 'מחיר למשתכן' זה שהיא קובעת לקבלנים את המפרט הנדרש בבנייה ומאפשרת מכרז על עלויות הבנייה של הקבלנים, כך שהקבלן שמציע את המחיר הנמוך יזכה במכרז".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "מכרזי 'מחיר למשתכן' מתפרסמים בערים רבות בכל רחבי הארץ. לכן אין בפרסום מכרז זה באפרת מתן הטבה".

כך מוכרת הממשלה את הדירות באפרת

-עקב קבלת הרשות הפלסטינית כחברה באונסק"ו, אישר נתניהו צעדי תגמול שכללו גם בניית 277 דירות באפרת

-פורסמו מסמכי המכרז ומתברר שמשרד השיכון מציע 213 מיחידות הדיור האלה בשיטת "מחיר למשתכן"

-בשיטת מכרז זו, מוותר משרד השיכון על האפשרות להפיק את מלוא הרווח האפשרי מהקרקע לפי שווייה בשוק

-כן הוצאו מכרזים לעוד 24 יחידות דיור בגבעת הזית באפרת ו-40 יחידות דיור בגבעת הדגן, שיימכרו למרבה במחיר

גידול של 20% בהתחלות בנייה בהתנחלויות

1,850 יחידות דיור החלו להיבנות בהתנחלויות בגדה המערבית בשנת 2011, עלייה של 20% לעומת התחלות הבנייה בשנת 2010. כך עולה מדו"ח של שלום עכשיו שפורסם אתמול. ראוי לציין כי ב-2010 היתה הקפאת הבנייה בהתנחלויות עד חודש ספטמבר.

הנתון מתייחס לדירות שהחלו בבנייתן בשנת 2011 ולא למספר האישורים שנתנה הממשלה. 35% מיחידות הדיור שהוחל בבנייתן הן בהתנחלויות ממזרח לגדר ההפרדה. התחלות הבנייה הן בין היתר 642 יחידות דיור בביתר עילית, 317 יחידות דיור באפרת, 277 יחידות דיור באריאל, 32 יחידות דיור בנריה ו-56 בכרמי צור.

בשנת 2011 הודיעה הממשלה כי תכשיר בדיעבד בנייה של כ-600 יחידות דיור ב-11 מאחזים, אך לא ברור מה לוח הזמנים להסדרה זו.

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, אמר במסיבת העיתונאים כי "2011 היתה שנה טובה למתנחלים. על אף שבתקשורת דובר רבות על פינוי, ממשלת נתניהו הכשירה מספר שיא של מבנים".

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הביע שביעות רצון "ששלום עכשיו מפנה את הכספים שהיא מקבלת ממדינות אירופה כדי לתעד את המפעל הציוני החשוב ביותר של דורנו - חידוש ההתיישבות היהודית בלב הארץ. אנחנו מתחייבים לעשות כל מאמץ לספק לה חומר להרבה דו"חות עבי כרס על הבנייה. כמה מתסכל תפקידם של אלה שמעולם לא בנו בית או נטעו עץ ורק מנסים להרוס את מה שאחרים בונים", הדגיש דיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ