אופיר בר-זהר

ניצב בדימוס משה מזרחי הודיע היום (רביעי) כי יתמודד על מקום ברשימת מפלגת העבודה לכנסת. "ליקוי חמה פוליטי, מדיני וחברתי עובר על מדינת ישראל", אמר מזרחי. לדבריו "המדינה מובלת בידי הממשלה לשפל פנימי וחיצוני, תוך ניסיונות לקעקע את האיזון העדין והערכים הדמוקרטיים שעליהן נוסדה החברה הישראלית. שלטון החוק וטוהר השלטון הם כקליפת השום בעיני הכוחות האלו".

מזרחי כיהן כראש היאחב"ל ולאחר מכן כראש אגף מודיעין וחקירות והיה אחראי על חקירות רגישות כמו זו של שר החוץ כיום אביגדור ליברמן, פרשות נמרודי ב' ו-ג' על מאבק בעלי העיתונים הגדולים זה בזה ועוד.

בסוף שנות ה-90, בזמן שליברמן לקח פסק זמן מהפוליטיקה ועבר לגלגל עסקים חובקי עולם, פתחה היחידה לחקירות בינלאומיות בחקירה סמויה נגדו, שבה הוא נחשד בין השאר בקשרים עם הפשע המאורגן הרוסי. החקירה לוותה בהאזנות סתר לליברמן. בזמן החקירה הסמויה פצח ליברמן בהתקפה פרועה על מזרחי. הוא הציע להעניק לו את פרס "יקיר האנטישמיות", הודיע שהוא עוקב אחר תנועותיו והאשים אותו במניעים זרים. לחגיגת ההתקפות חסרת התקדים שנמשכה עד לפרישתו של מזרחי הצטרפו בהמשך אנשי ציבור נוספים וחשודי צמרת.

משה מזרחיצילום: מוטי קמחי

בתחילת 2002 התברר כי בזמן החקירה נגד ליברמן, עבדה בתוך היחידה של מזרחי חפרפרת מחוכמת בשם סטניסלב יז'מסקי, שוטר זוטר, שנטל עמו לפני הפרישה, את כל ההקלטות מעמדות האזנת הסתר לליברמן, אפל, האוליגרך מיכאל צ'רנוי ועוד - ואז נמלט לקנדה. כמה מהתמלילים שגנב, שנבחרו בקפידה, פורסמו בעיתונות. ב-2004 הודח מתפקידו על ידי השר לביטחון פנים דאז גדעון עזרא ובגיבוי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, שטענו כי ביצע חריגות בהאזנות סתר בחקירתו של ליברמן. החריגות כללו תמלול ותקצור שיחות שנעשתה להן האזנה, על אף שלא היה להן קשר ישיר לחקירה הרלבנטית. מזרחי הודח מתפקידו למרות שלא הועמד לדין פלילי או משמעתי, ונשאר במשטרה לתפקיד נוסף כמפקד אגף קהילה ומשמר אזרחי. ב-2006 פרש מהמשטרה, שנתיים לאחר מכן התמודד על ראשות מועצת שוהם וקיבל רק 13% מהקולות.

משה מזרחי, שהצטרף למשטרה בשנת 76 כתובע משטרתי, אמר היום כי "החלטתי לרוץ לכנסת במפלגת העבודה דווקא כמפלגה שבגנטיקה שלה מוטמעים הערכים האלו, כמו שגם מוטמעת התפיסה החברתית. אין לי ספק שמפלגת העבודה תיאבק בכל כוחה בניסיונות לפגוע בשלטון החוק וטוהר השלטון".

יו"ר המפלגה שלי יחימוביץ' אמרה כי "מזרחי הוא מהלוחמים הבכירים למען שלטון החוק ונגד השחיתות, ואף שילם מחיר אישי על אומץ לבו. התמודדותו מהווה חיזוק משמעותי למפלגת העבודה ששלטון החוק הוא נר לרגליה".

מזרחי הוא הדמות השלישית שמודיעה השבוע על כוונתה להצטרף לפוליטיקה, אחרי יאיר לפיד שצפוי להקים מפלגה עצמאית ונועם שליט שהצטרף גם הוא למפלגת העבודה. לצד התחממות הזירה הפוליטית גוברות ההצהרות מצד אנשי הקואליציה כי הבחירות לא יוקדמו. בימים האחרונים התבטאו בעניין אנשי הליכוד גלעד ארדן ואופיר אקוניס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ