האיחוד האירופי קורא לעידוד בנייה בשטחי C גם ללא תיאום עם ישראל

דו"ח של האיחוד מותח ביקורת חריפה על מדיניות ישראל בשטחי C, שהובילה לשחיקת האוכלוסיה הפלסטינית ולסגירת חלון שתי המדינות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

דו"ח של האיחוד האירופי שעוסק בשטחי C בגדה המערבית מותח ביקורת חריפה על מדיניות ישראל באזור. הדו"ח קובע כי על האיחוד האירופי לפעול לעידוד הבנייה הפלסטינית גם ללא תיאום עם ישראל, על מנת להגן על זכויות האוכלוסיה הפלסטינית המדלדלת בשטחי C.

"האינדיפנדנט" מדווח כי הדו"ח - 16 עמודים אורכו - קובע כי ישראל חותרת תחת הנוכחות הפלסטינית בחלקים גדולים משטחי הגדה באופן שעלול "לסגור את החלון" לפתרון שתי המדינות. המחברים כותבים כי התרחבות ההתנחלויות, מחסומים צבאיים שמגבילים את תנועת הפלסטינים, ומניעת גישה למשאבי טבע, שוחקים ומערערים את החברה הפלסטינית בחלקים גדולים בגדה המערבית, בהם תלויה מדינה פלסטינית עתידית.

הדו"ח מתאר כיצד התרחבו ההתנחלויות בשטחי C תחת שליטת ישראל, בעוד האוכלוסיה הפלסטינית הדלדלה והפכה למבודדת יותר, כתוצאה מצעדי ישראל. כיום חיים בשטחי C, המהווים 62% מהגדה המערבית, כ-310,000 מתנחלים, לעומת 150,000 פלסטינים. בשנת 1967 התגוררו באזור בין 200,000 ל-320,000 פלסטינים.

כפר ערב א-רמאדין בשטח C בגדהצילום: אלכס ליבק

"החלון לפתרון שתי המדינות הולך ונסגר במהירות, עם המשך התרחבות ההתנחלויות הישראליות והטלת מגבלות תנועה על הפלסטינים בשטחי C, המהווים בסיס הכרחי לעתיד הדמוגרפי והכלכלי של מדינה פלסטינית", מזהיר הדו"ח.

על אף שהדו"ח קורא לשיתוף פעולה עם ישראל באזור, הוא קובע כי בינתיים האיחוד האירופי צריך לתמוך בבנייה בשטחי C, תמיכה שהכרחית להגנת זכויות הפלסטינים באזור. הוא ממליץ לקרוא לישראל להמנע מהרס בתי פלסטינים שנבנו תחת אישורים, אולם גם כולל קריאה לאיחוד האירופי לתמוך בתכנית בנייה שכוללת בתי ספר, מרפאות, מתקני מים ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ