לראשונה: כתבי אישום הוגשו נגד מסתננים לקבר יוסף

הצעירים הואשמו שנכנסו למתחם בפברואר 2008; מאז שבו למקום ואף התהפכו עם רכבם כשנמלטו מהחיילים. בימין מוחים: ההחלטה היא פוליטית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מורידים את הכפפות נגד הימין הקיצוני: המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, אישר באחרונה להגיש לראשונה כתבי אישום נגד מסתננים לקבר יוסף בשכם.

בשנים האחרונות מביעים בצה"ל תסכול הולך וגובר מהמענה האכיפתי החלש בכל מה שנוגע לבעיית ההסתננות למתחם הקבר. לטענת קצינים בצבא, פעם אחר פעם הם רודפים אחרי צעירים הנכנסים ללא אישור לקבר ומסכנים את חייהם ואת חיי החיילים, אך בתי המשפט מתייחסים אליהם באופן סלחני. כך למשל, בתי המשפט נוהגים להרחיק את המסתננים משכם, על אף שממילא קיים צו אלוף שאוסר על ישראלים להיכנס לעיר. בחודשים האחרונים גורמים מצה"ל העלו השגות בעניין בפני בכירים במשרד המשפטים.

מאז נורה למוות בידי שוטרים פלסטינים בן יוסף לבנת באפריל האחרון, כאשר נכנס למתחם הקבר ללא אישור, פתחו בימין בקמפיינים הקוראים לחזור לשכם וליריחו. ב-2 וב-30 במאי אירעו שתי הסתננויות המוניות, בהן עשרות צעירים פרצו בריצה למתחם הקבר בשכם, עד שנעצרו ושחררו. כפי שפורסם ב"הארץ", בעקבות האירועים נערך תחקיר מקיף בחטיבת שומרון, ומפקד החטיבה אמר בתחקיר כי הם נאלצים להתמודד עם התופעה "בהיעדר בתי משפט".

מתפללים שהגיעו לקבר יוסף בשכם ופונו בכוח לאחר שסרבו להתפנות מהמקום צילום: ניר כפרי

יומיים לאחר ההתפרעות בחטמ"ר אפרים, ב-14 בדצמבר, הוגש לבית משפט השלום בכפר סבא כתב אישום נגד ארבעה צעירים שנכנסו בפברואר 2008 לקבר יוסף. שניים מהם נכנסו שוב ביוני, ובהימלטם מהחיילים התהפכו עם רכבם בעיר.

עד עתה, לא הוגשו כתבי אישום מסוג זה ללא עבירה נלוות משמעותית, כמו תקיפת שוטר, זאת מכיוון שאישומים אלה נשענים על תשתית משפטית רעועה. איסור הכניסה לשטחי אי הוא מכוח צו אלוף, שלא חל בישראל. בישראל לא קיימת עבירה מקבילה, אלא רק בתקנות ההגנה לשעת חירום, שבהן הפרקליטות מבכרת שלא להשתמש. עם זאת, קצינים במשטרה אמרו באחרונה כי המדיניות השתנתה, וכי כעת הם מונחים להגיש כתבי אישום על כל עבירה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

עו"ד יצחק בם מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל, המייצג נאשמים רבים מהימין, מסר בתגובה כי מדובר ב"שיהוי לא סביר ובכתב אישום הנוגד את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה לזירוז טיפול בתיקים", וטען כי החלטתו של ניצן נגועה בשיקולים פוליטים.

ממשרד המשפטים נמסר: "ככלל, הגשת כתב אישום הכולל ביצוע עבירה על תקנות ההגנה מצריכה אישור של פרקליטות המדינה. אין שינוי במדיניות הפרקליטות בנושא זה. מי שמופקד על חקירת עבירות שכאלה היא משטרת ישראל, וככל שמגיעות בקשות לאשר הגשת כתבי אישום בגין ביצוע עבירות על תקנות ההגנה, התיקים נבחנים ואם יש די ראיות ונסיבות העניין מצדיקות זאת, מאושרת הגשת כתב האישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ