דיווח: סוכני מוסד התחזו לאנשי CIA כדי לגייס טרוריסטים לפעול באיראן

לפי מסמכים של הביון האמריקאי ישראל גייסה פעילים בארגון ג'ונדאללה לביצוע פעולות חבלה. ארה"ב רתחה וצמצמה את שיתוף הפעולה המודיעיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סוכני מוסד התחזו לאנשי CIA והשתמשו בדרכונים אמריקאים ללא אישור כדי לגייס פעילי טרור פקיסטאנים לביצוע פיגועים וחיסולים בשטח איראן. העיתונאי מארק פרי חשף הערב באתר "פוריין פוליסי" את המבצע שהוציא לפועל המוסד בשנים 2007-2008, מאחורי גבה של ממשלת ארה"ב, ושגרם לנשיא לשעבר ג'ורג' בוש להתפוצץ מרוב כעס.

פרי מצטט בכתבה שורה של אנשי מודיעין אמריקאים, חלקם פרשו מן השירות ואחרים עדיין בתפקיד, עמם שוחח בשנה וחצי האחרונות. אחד מהם טען כי אנשי המוסד "שלפו דולרים, נופפו בדרכונים אמריקאים והתחזו לאנשי CIA כאשר ניסו לגייס פעילים בארגון הטרור "ג'ונדאללה" שפועל משטח פקיסטאן. מדובר בארגון סוני שביצע שורה של פיגועי התאבדות באיראן בהם נרצחו אזרחים רבים.

לפי הדיווח, נסיונות הגיוס התבצעו בלונדון וכשהתגלו הם הכו בתדהמה בכירים בקהיליית המודיעין האמריקאית. "זה מדהים לגלות מה הישראלים חשבו שיוכלו לעשות מבלי להיתפס", צוטט קצין מודיעין אמריקאי בכתבה. "פעולות הגיוס שלהם היו כמעט גלויות ולא הזיז להם מה אנחנו חושבים על זה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות לפייסבוק שלכם

פרי מצטט בכיר לשעבר בסוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, שציין כי מידע על הפעילות הישראלית הועבר לצמרת קהיליית המודיעין האמריקאית ומשם לבית הלבן. "בוש התפוצץ מכעס כשתדרכו אותו על כך", צוטט קצין מודיעין אמריקאי. "הבית הלבן חשש שהפעילות הישראלית מסכנת אמריקאים. היה שיתוף פעולה מודיעיני עם ישראל בנושא איראן, אבל כאן היה משהו שונה. אנחנו לא מתעסקים עם התנקשויות בבכירים איראנים או עם הרג אזרחים איראנים".

בכתבה מציין פרי כי ממשל בוש המשיך לעסוק בפרשה עד סוף כהונתו. לדבריו, הפעילות הישראלית העמידה בסכנה את היחסים הרגישים ממילא עם פקיסטאן. האיראנים הפעילו לחץ כבד על פקיסטאן לבלום את פעילות ארגון "ג'ונדאללה" בשטחם.

אחד מקציני המודיעין שהתראיינו לכתבה ציין כי בכירים בממשל אמרו שהם "יורידו את הכפפות בכל הנוגע לישראל", אולם בסופו של דבר ארה"ב לא עשתה דבר בשל "רפיון פוליטי". לדבריו, "היה קל יותר לא לעשות כלום מאשר לנענע את הספינה". הוא הוסיף כי בתוך צוות היועצים של הנשיא היה ויכוח בין אלה שתמכו בישראל וטענו כי "אויבו של אויבי הוא ידידי", ובין אלה ששאלו "לצד מי החברה האלה (הישראלים, ב"ר) בכלל?".

על פי הכתבה, הוויכוח נפתר רק כאשר הנשיא אובמה נכנס לבית הלבן והורה לצמצם בצורה דרמטית את שיתוף הפעולה המודיעיני עם ישראל בכל הנוגע לאיראן. עקב כך נאלץ ה-CIA לעצור שורה של מבצעי איסוף מודיעין באיראן. בנובמבר 2010 אף החליטה מחלקת המדינה להכריז על "ג'ונדאללה" כארגון טרור. מאז הוראתו הראשונית של אובמה, ניתן אישור מחודש לקהיליית המודיעין האמריקאית לשתף פעולה עם ישראל בנושא האיראני, אבל רק במבצעים בעלי אופי טכני ולא בפעילויות מבצעיות חשאיות נגד מתקני הגרעין או נגד בכירים איראנים.

פרי הדגיש בכתבה כי קיים כעס רב במודיעין האמריקאי כלפי ישראל בעקבות אותו מבצע ב-2007-2008. "זה היה טפשי ומסוכן", אמר קצין מודיעין אמריקאי שצוטט בכתבה. "ישראל צריכה לעבוד איתנו ולא נגדנו. אם הם רוצים לשפוך דם שישפכו את הדם שלהם ולא את שלנו. הם אמורים להיות נכס אסטרטגי. אבל נחש מה? יש הרבה אנשים חשובים שלא חושבים שזה המצב".

ב-CIA, בבית הלבן ובישראל לא הסכימו להגיב לתוכן הכתבה, למרות פניות שהועברו בטרם פורסמה.

ביום רביעי פרסם העיתון הצרפתי לה פיגארו כי המוסד מגייס סוכנים בשטח העצמאי למחצה של כורדיסטאן שבצפון עיראק, ומאמן אותם לבצע התנקשויות במדעני הגרעין ולחבל במתקנים הקשורים לתוכנית הגרעין או תוכנית הטילים של איראן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ