גורם ממלכתי בכיר: סיפור התחזות סוכני המוסד לאנשי סי-איי-אי הוא "קשקוש"

הגורם המעורה היטב בקהילת המודיעין דחה מכל וכל את הדיווח ב"פוריין פוליסי": אם זה היה נכון, ארה"ב היתה מכריזה על דגן "אישיות בלתי רצויה"

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

הדיווח אתמול באתר האינטרנט של כתב-העת "פוריין פוליסי", כאילו שליחי המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים הופיעו במסווה של אנשי הסי-איי-אי והשתמשו בדרכונים אמריקאים כדי לגייס טרוריסטים מוסלמים לפיגועים באיראן הוא "קשקוש מוחלט", לדבריו של גורם ממלכתי בכיר בישראל.

הגורם המוסמך, המעורה היטב בפעילות קהילת המודיעין בכלל והמוסד בפרט, הגיב באופן בלתי-רשמי על מאמר מאת מרק פרי באתר "פוריין פוליסי". כותרת המשנה שתימצתה את טענות פרי היתה, "סידרת מיזכרים של הסי-איי-אי מתארת כיצד סוכני המוסד התחזו למרגלים אמריקאים כדי לגייס חברים באירגון הטרור ג'ונדלה כדי שיילחמו את מלחמתם החשאית [של הישראלים] נגד איראן".

פרי ייחס את גרסתו לבכירים לשעבר בסי-איי-אי, מתקופת מימשל ג'ורג' וו' בוש. הוא לא נקב בשמותיהם, אך איזכר שניים מאנשי צמרת הסי-איי-אי, סטיב קאפס ומייקל סוליק, כמי ש"דיווחים מהשטח" בנושא זה הגיעו גם אליהם. לפי גירסת פרי, הדיווחים הכעיסו את הסי-איי-אי ועוררו מחלוקת בדרג העליון של מימשל בוש.

פרי, תומך מוצהר בעניין הערבי, דיווח לפני כשנתיים על דאגתו של מי שהיה אז מפקד סנטקו"ם, פיקוד המרכז של הצבא האמריקאי, מפני השפעתו של סיכסוך ישראל-ערב על המדינות המוסלמיות הנמצאות בתחום אחריותו של סנטקו"ם. המפקד, גנרל דייוויד פטראוס, הוא עתה ראש הסי-איי-אי.

ישראל נמנעת בדרך כלל מפירסום תגובות מכחישות על דיווחים המייחסים למוסד מעורבות באירועים שונים. ההגיון שבהימנעות זו הוא שחריגה ממנה עלולה לאותת אישור שבשתיקה במקרים אחרים. לעתים יש גם יתרונות הרתעתיים בדיווחים שהקשר בינם לבין המציאות זעום או אפסי.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות שלנו ישירות אליכם

ואולם, בעקבות פירסום טענותיו של פרי, בסמיכות לגינוי האמריקאי הרשמי להתנקשות במדען הגרעין האיראני מוסטפה אחמדי-רושאן, בשבוע שעבר, מיהרו גורמים ממלכתיים בישראל להגיב בהכחשה מוחלטת.

החשש הוא שהותרת גירסת פרי ללא כל תגובה תחדש משקעים מתקופת פרשת פולארד, כאשר "הלשכה לקשרי מדע" (לק"ם) במשרד הביטחון הפעילה את ג'ונתן פולארד כמרגל יהודי בשכר במודיעין חיל-הים האמריקאי, בניגוד לאיסורים על ריגול ישראלי בארה"ב. המוסד, המקיים מגעי-עבודה קבועים עם הסי-איי-אי ומחזיק בנציגות רשמית בוושינגטון, ציית לאיסורים אלה ומתנגד לסיכון הרפתקני של יחסיו עם קהילת המודיעין האמריקאית.

מאמרו של פרי הציג מעין מהדורה אמריקאית של פרשת ההתנקשות במחמוד אל-מבחוח בדובאי, לפני שנתיים. משטרת דובאי, שהאשימה את המוסד בהתנקשות, טענה שאנשיו השתמשו בדרכונים של אוסטרליה ומדינות במערב אירופה. משרדי-החוץ של מדינות אלה מחו על השימוש בדרכוניהן ויחסיהן עם ישראל נעכרו לזמן-מה.

הגורם הממלכתי הבכיר, שהגיב על מאמרו של פרי, אמר כי אילו היה שמץ של אמת בטענות שהובאו בו, היה ראש המוסד בשנים האמורות, האלוף במילואים מאיר דגן, מוכרז בפועל אישיות בלתי-רצויה בארה"ב ו"רגלו של דגן לא היתה דורכת שוב בוושינגטון".

בפרשת פולארד התעקש ממשל רייגן, בלחץ מערכות הביטחון והמודיעין, לא רק להביא לסיום שירותם הביטחוני של ראש הלק"ם רפי איתן ומי שגייס את פולארד ונפגש איתו, אלוף-מישנה אביאם סלע מחיל-האוויר, אלא גם להקפיא את קשריו עם הרמטכ"ל, רב-אלוף משה לוי, ומפקד חיל-האוויר, עמוס לפידות, בטענה שהיה עליהם למנוע מסלע להשתתף בהפעלת מרגל בתוככי המערכת האמריקאית.

מאיר דגןצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ