ראשי הערים חוגגים באילת, ומתלוננים על קריסה

רשויות מקומיות רבות מצויות בגירעונות, וחלקן מתנהלות לפי הסכם הבראה. ערב ההכרזה על שביתה, כ-40 ראשי רשויות בילו באילת עם משפחותיהם

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

רשויות מקומיות רבות מצויות זה תקופה ארוכה בגירעונות כבדים, וחלקן מתנהלות לפי הסכם הבראה. מדי שנה מלינים במרכז השלטון המקומי על כך שמענקי האיזון אינם נותנים מענה למצוקת הכספית של הרשויות. רק בשנה שעברה אמר ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, כי מחצית מהרשויות המקומיות אינן מתפקדות. הבוקר צפוי יו"ר המרכז שלמה בוחבוט לאיים בשביתה כללית של הרשויות החל ממחר, במחאה על הפגיעה בהכנסותיהן. אולם בעוד השלטון המקומי טוען שהעיריות והמועצות על סף קריסה, ראשי רשויות רבים התכנסו בסוף השבוע האחרון באילת, ובילו שלושה ימים מפנקים במלון הילטון מלכת שבא בעיר - בעלות המוערכת ביותר מ-100 אלף שקלים.

את הכנס יזם שאול מזרחי, יו"ר החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי (משכ"ל) - חברה בת של מרכז השלטון המקומי שמרכזת את תחום המכרזים של המרכז. מדובר בין היתר במכרזים בענייני אבטחה ופינוי אשפה לכלל הרשויות המקומיות בישראל, בהיקף של מיליארדי שקלים בשנה. ב-2011 עמד המחזור הכספי של משכ"ל על 3.4 מיליארד שקלים. את האירוח בסוף השבוע מימנה משכ"ל, שבדירקטריון שלה יושבים ראשי רשויות מקומיות מכל רחבי הארץ.

לפעילות סוף השבוע האחרון באילת באו כ-40 ראשי רשויות ובנות זוגם - חלקם עם ילדיהם - וכ-10 עובדי המשכ"ל, לרבות מבקר החברה, רו"ח אייל הנדלר. בכנס, שנמשך שלושה ימים, נערכה ישיבה אחת בלבד. הישיבה, שהתקיימה ביום חמישי, ארכה שעות בודדות, ולאחריה פנו ראשי הרשויות לארוחה ולערב שירה בציבור.

החל מיום שישי לא ניכר שריד לעניינים מקצועיים, וראשי הרשויות התרכזו בנופש: לאחר ארוחת בוקר במלון, כ-50 מהמשתתפים נסעו לריף הדולפינים בעיר, שם נסגר בעבורם מתחם "סתלבט על המים" למשך ארבע שעות.

המבקרים במקום נהנו מבריכות מחוממות, טיפולי מסאז' ובשר על האש. לאחר מנוחת הצהריים חבר אליהם במלון בשעות הערב יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, שבנוכחותו ניכסו ראשי הרשויות גם את הלובי של המלון לעצמם, ולמורת רוחם של אנשי הצוות במקום, יצרו מעגל כיסאות ופיצחו גרעינים.

מימין: ראש המועצה האזורית רמת נגב שמואל ריפמן וראש מועצת שוהם גיל ליבנה, שלשום במתחם "סתלבט על המים" בריף הדולפינים באילתצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

משכ"ל, ש-90% מבעלותה בידי השלטון המקומי ו-10% בידי מרכז המועצות האזוריות, היא חברה פרטית למטרות רווח, שדו"חותיה אינם גלויים לציבור. היו"ר מזרחי, בן 60, חבר מרכז ליכוד ולשעבר ראש מועצת גבעת זאב ותושב המקום, מונה לתפקיד יו"ר החברה ללא שכר ב-1998, ולפני עשר שנים הפך ליו"ר פעיל המקבל שכר של יו"ר חברה ממשלתית.

אף שמזרחי סירב לחשוף את עלותו הכוללת של האירוע, מחישוב זהיר עולה כי מדובר ביותר מ-100 אלף שקלים. מזרחי בא לנופש עם אשתו, בנו, כלתו ושני נכדיו. מזרחי ורעייתו ישנו בסוויטה הכוללת חדר שינה, סלון וג'קוזי. בנו ישן בחדר נפרד. אולם מזרחי ציין כי בנו מימן מכספו את השהייה במלון.

דואג לעובדים

בשעות שבהן היה מחוץ לסוויטה, הוקף מזרחי כל העת בראשי רשויות שהתחרו על תשומת לבו. כיו"ר משכ"ל נמצא מזרחי בעמדת מפתח, ואף חילופי ההנהגה במרכז השלטון המקומי ב-2009 מעדי אלדר (קדימה) לשלמה בוחבוט (עבודה) לא הזיזו אותו מתפקידו. "אני יותר מדי זמן בתפקיד, אבל ביום שאני לא אהיה טוב, ישלחו אותי הביתה. הבוסים שלי הם ראשי רשויות והם בעלי חשיבה לוגית נכונה", אמר מזרחי בסוף השבוע ל"הארץ".

"יש לי שתי חברות בנות", אומר מזרחי שמדגיש כי אחד מתפקידיו הוא דאגה לעובדיו. "התכנסנו כולנו, הצגנו תוכנית עבודה לשנת 2012 וסיכמנו את 2011. גם ביום שישי חשבנו קצת, הלכנו לריף הדולפינים והנשים מאוד נהנו. אני מאוד שמח שאני יכול להעניק להם את ההנאה הזאת", אמר מזרחי.

על אף שהנימוק הרשמי לסוף השבוע היה ישיבת הדירקטריון, לנופש באו גם כאלה שאינם חברים בו, לרבות יו"ר האסיפה הכללית עדי אלדר, יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, ושמונה עובדי משכ"ל. "אני יושב ראש החברה. אני חושב שזו המחויבות שלי להוקיר את אותם אנשים. הדירקטורים שלנו יושבים בישיבות דירקטריון ‘פרו בונו'. השביתה לא קשורה אלינו. אנחנו חברה כלכלית, חברה רווחית שעובדת", אומר מזרחי שלא רואה כל בעיה באירוע שיזם. "באנו לפה לישיבת דירקטוריון, ישבנו פה 4-5 שעות. הכנו תוכניות עבודה, ישבנו ועבדנו. עם כל הכבוד, זה לא תקופת הקיץ, אין מה לעשות באילת. אני חשבתי שזה המקום הכי טוב ואני מאוד נהנה שאני יכול לדבר אתם, לשבת ולפגוש את הנשים והמשפחה. לדבריו, "הרשויות לא משלמות את זה. אני משלם על זה. בשבילי ובשביל חלק גדול מראשי רשויות זו לא הנאה גדולה להיות כאן. אני רוצה להיות עם המשפחה שלי. אני כמה להיות בבית. הבעלים משלמים על הנשים שלהם. אני לא חושב שיש כאן ביג דיל".

"בגבולות הסביר"

"יש לי ביקורת על התנהלות הרשויות המקומיות", אמר שמוליק ריפמן - ראש המועצה המקומית רמת נגב ויו"ר מרכז המועצות האזוריות - המחזיק 10% ממשכ"ל. "זה לא אירוע של כלל הרשויות, אלא של חברה בת של השלטון המקומי, שעושה פעם בשנה אירוע לדירקטורים. זה נראה בגבולות הסביר, נקרא לזה. כמובן שאחרים יכולים להסתכל על זה אחרת".

ראש המועצה המקומית אלפי מנשה, אליעזר חסדאי, מוסיף כי "מותר לנו פעם בשנה לקיים את הדיון שלנו פה, כמו שעושה לשכת עורכי דין על הגב שלנו וכמו שעושים רואי החשבון על גב כל מדינת ישראל והרשימה מאוד ארוכה". לדבריו, "איך שאתה נבחר כראש רשות ואני כבר 14 שנה, אתה חייב ללכת עם בגדים בלויים, לאכול בצל ולחם, להיות עני מרוט, אחרת אתה מושחת וגנב ולא יודע מה. אני לא מבין למה אנחנו צריכים להתנצל".

שאול מזרחי (מימין) משוחח עם שלמה בוחבוט, בסוף השבוע. לנופש באו גם אישים שאינם חברים בדירקטוריוןצילום: מוטי מילרוד

לפני כשנתיים - ובתום חקירה סמויה שארכה יותר משנה - עצרה היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) את מזרחי. הוא נחשד כי במסגרת תפקידו כיו"ר משכ"ל והעומד בראש מכרזי החברה, קידם את ענייניהם של נותני שירותים, קבלנים ובעלי עסקים תמורת שוחד. אף כי הוא שוחרר כעבור ימים ספורים, התיק עדיין נמצא בבחינה של הפרקליטות. לדבריו, המלצת המשטרה היתה להגיש כתב אישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים. "זה לא האישו, זה דבר אישי שלי. אם באמת היה שוחד, המשטרה הייתה ממליצה להגיש כתב אישום בחשד לשוחד", אומר מזרחי. "התיק נמצא בפרקליטות. אני אשמח מאוד שבסופו של דבר יקרה איתו משהו, אני לא יודע".

יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין מסר בתגובה: "אכן הוזמנתי ואכן באתי. מדובר בחברה של השלטון המקומי, עם הרבה מאוד ראשי רשויות זו הישיבה השנתית שלהם, לגבי מי מימן את עלות השהייה במלון, אני לא רוצה לרדת לרמה כזו של רכילות".

במסיבת העיתונאים שתכונס הבוקר צפוי יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שאף הוא נכח בסוף השבוע באילת, לאיים כי החל ממחר יושבתו הרשויות המקומיות כליל. אם אכן כך יקרה, לא יינתנו שירותי רווחה, לא יחולקו דו"חות, לא תפונה אשפה ולא תתקיים קבלת קהל במוסדות הרשויות. לעת עתה נמנעים במרכז השלטון המקומי מהצהרות ברורות על אודות הפגיעה במערכת החינוך - הצפויה להיות קשה.

לא לבוא לעבודה

אמש הבהירו במרכז השלטון המקומי כי יורו למאבטחים - לרבות אלו המשתייכים לחברות פרטיות - שלא לבוא לעבודה. הנחיה דומה תצא לסייעות בגני הילדים ובחינוך המיוחד, שרתים, עובדי ניקיון ומזכירות. בניגוד לעמדת ארגון המורים, הודיע השלטון המקומי כי גם מורים המועסקים על ידי הרשויות יתודרכו שלא לבוא לבתי הספר. עם זאת, בארגון המורים העל יסודיים הבהירו כי המורים יבואו ללמד, היות והם נענים רק להפעלת סכסוך המוכרז על ידי הארגון. בנוסף הבהירו כי לרשות אין זכות לנכות משכרם שכן דרישה מסוג זה היא בגדר השבתה מאונס.

מחאת השלטון המקומי מתמקדת בכמה סוגיות לרבות שורת ההנחות בארנונה עליה הצהיר לאחרונה שר הפנים אלי ישי; נוהל הגבלת גיוס התרומות לרשויות מקומיות שמקדם משרד המשפטים; וכן הכוונה להעביר חלק מתקציבי הפיס מהרשויות המקומיות לממשלה. היום בשעה חמש וחצי צפויים להיפגש ראשי הרשויות עם ראש הממשלה בניסיון להגיע לפתרון.

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "כמו בכל גוף ציבורי ופרטי, גם החברה למשק וכלכלה עושה כנס לקראת פתיחת שנת עבודה ותקציב. על מנת לחסוך בכספים, התקיים הכנס בעונה חורפית ובתקופה מוזלת במיוחד, זאת על פי הנהלים והנורמות הציבוריות. בימים אלו, חרף הפרעות, מנהל מרכז השלטון המקומי מאבק צודק וחשוב למניעת העלאת המחירים ולביטול גזירות כלכליות שיעלו וייקרו את המחיה לתושבים, לשכבות המוחלשות, למעמד ביניים ולציבור הסטודנטים".

ממשכ"ל נמסר בתגובה כי "בני זוג נשאו במלוא העלויות הכרוכות בשהייה. חברה בסדר הגודל ובהיקף הזה גאה על האופן בו היא מתנהלת לטובת הרשויות המקומיות ותושביהן. הגיע העת להפסיק עם טענות פופוליסטיות ריקות מתוכן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ