על רקע המתיחות עם איראן: ארה"ב וישראל דחו תרגיל צבאי משותף

למרות הדיווחים על מחלוקת קשה בין המדינות בנוגע לאופן הטיפול בבעיית הגרעין, מקורות ביטחוניים בישראל טוענים בתוקף כי מדובר בהחלטה מתואמת

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

ארצות הברית וישראל סיכמו ביניהן על דחיית תרגיל צבאי משותף רחב היקף, שאמור היה להתקיים בארץ באפריל השנה. שתי המדינות החליטו כי התרגיל יתקיים במחצית השנייה של השנה. אף שהדברים אינם נאמרים במפורש, נראה שהרקע לדחייה הוא רצונו של ממשל אובמה להפחית מעט את המתיחות עם איראן.

ההודעה על דחיית התרגיל אמורה היתה לצאת במתואם ובמקביל בשתי המדינות. אולם, היום בצהריים דלף המידע לקול ישראל, שדיווח על כך לפני פרסום ההודעה בארה"ב. כיוון שהתקשורת העולמית עוסקת כעת בהרחבה בכל התפתחות סביב המתח הגובר עם איראן, הופיעו בחלק מכלי התקשורת דיווחים שקשרו את עיכוב התרגיל בחילוקי הדעות בין ארה"ב לישראל סביב אופן הטיפול הרצוי בבעיית הגרעין האיראנית - ובפרט סביב האפשרות שישראל תתקוף את אתרי הגרעין של איראן בתוך כמה חודשים.

בסוף השבוע האחרון דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל" כי בין שתי המדינות שוררת מחלוקת קשה בעניין זה וכי הממשל העביר בשבועות האחרונים מסרים חריפים לישראל כדי שזו תימנע מתקיפה בלתי מתואמת עם ארה"ב.

צילום: רויטרס

אולם, מקורות ביטחוניים בישראל טענו בתוקף כי הפעם מדובר בהחלטה מתואמת ולא בדחייה המשקפת את עומק חילוקי הדעות בין הצדדים. בסוף השבוע יבוא לישראל לביקור רשמי ראשון ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי. דמפסי, שייוועד כאן עם עמיתו הישראלי רב-אלוף בני גנץ ועם בכירים נוספים במערכת הביטחון הישראלית צפוי להבהיר שוב את הסתייגותה של וושינגטון ממהלך צבאי יזום של ישראל נגד איראן בעיתוי הנוכחי.

עם זאת, דחיית התרגיל למחצית השנייה של השנה דווקא משתלבת בהערכות כי ישראל עשויה לתקוף באיראן במועד זה. שר הביטחון, אהוד ברק התבטא באחרונה - בין השאר בראיון בנובמבר לרשת סי-אן-אן - כי נותרה תקופה בת כשנה שבה ניתן לתקוף באופן אפקטיווי את אתרי הגרעין האיראנים. הימצאותם של כוחות אמריקאים גדולים בארץ, ובהם בעיקר מערכי הגנה אווירית משופרים נגד טילים, יכולה לסייע מאד להגנת ישראל במקרה של מתקפת תגובה איראנית. התרגיל המשותף צפוי להיות הגדול מסוגו אי פעם. עד היום נהגו ישראל וארה"ב להתאמן במשותף במסגרת תרגילי "ג'וניפר קוברה" שהתקיימו מדי שנה או שנתיים ותרגלו בעיקר התגוננות מפני טילים ורקטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ